Запрошую до слова вчителя Заліщицької гімназії Тараса Середюка

Коли ми говоримо про проблеми виховання, то можемо звернутися до ясних джерел відомих українських педагогів: Констянтина Ушинського, якого росіяни незаслужено присвоїли собі, Карла Шмідта (у радянський час замовчуваного), Софію Русову, Івана Франка, Осипа Маковея, Василя Сухомлинського та інших. Але про історію шкільництва, як систему навчання і парадигму освітніх предметів, на жаль, на сьогодні написано дуже мало. Тому ще більшою гордістю ми, інтелігенція Галичини, маємо пройнятися, маючи працю з історії шкільництва нашої землі, книжку “Там, де Дністер круто в`ється” відомого громадського і культурного діяча, уродженця Заліщицької землі Василя Вериги.

Саме ця праця, висвітлюючи учительську семінарію в Заліщиках і події тої епохи, спонукала нас, учителів Заліщицької державної гімназії, провести огляд цієї книги та зустрітися з її автором, який 1936 року був учнем першого класу гімназії і почати клопітку працю по присвоєнню нашому закладу імені братів Гнатюків. Пан В. Верига в один з приїздів на Україну мав зустріч з пані Царьовою і, відзначаючи невеликий бібліотечний фонд закладу, люб`язно запропонував україномовні книги, видані діаспорою. Ця людина багато розповіла нам про те, з якими родинами за кордоном ми могли б переписуватися, що теж є немало важливим для пізнання наших учнів, які роблять висновок з таких зустрічей: українці справді дали світові “пісню, хліб і крила”. Такі українці як Джорж-Богдан Кістяковський, Ігор та Сергій Сікорські, Богдан Гнатюк, Микола Духов внесли вклад у великі наукові відкриття 20 сторіччя. Як і раніші геніальні представники нашої нації Засядько, Кибальчич, Ціолковський, Наливайко, Кондратюк, Корольов, довели, що наша нація – це нація геніїв, героїв і пророків.

Ми завдячуємо п. Василеві Веризі тим, що наш земляк не тільки відтворив минуле, а й надалі допомагає своєю працею вихованню патріотизму гімназистів. Саму книжку я, та й мої колеги, використовують як підручник краєзнавства, знаходять цінні настанови, як протистояти злу в образі сучасних прихильників введення російської мови в школу. Крім того праця написана як історичний нарис, а тому зберігає достовірність фактів, має багато світлин і очевидно мала б бути настільною книгою не тільки пересічних жителів, а й мерії міста щодо їхньої співпраці з навчальними закладами міста. Крім того, партійні організації району знайдуть і для себе цікавий матеріал і не зможуть не погодитись, що колишні українці мали більше розуму в боротьбі за народну справу, ніж сьогодні. Тому ще раз кажу, що написані спомини цікаві, показують нам, молодому поколінню, як колись боролися і змагалися за національне самовизначення та свої права. Вони закликають нести світло правди і науки й сьогодні, як це робила очолювана О. Маковеєм Заліщицька вчительська семінарія. Я гордий тим, що Заліщицьку вчительську семінарію закінчив мій близький родич, бабусин брат Дмитро Монич, який пану Веризі також багато писав про семінарію, давав додаткову інформацію.