Увіковічнено пам’ять Юрія Малєєва

Ім’я історика, археолога, краєзнавця і науковця Юрія Малєєва добре відоме у нашому краї. Ще в шкільні роки, навчаючись у Заліщицькій середній школі ім. Осипа Маковея, він захоплювався історією, був старостою краєзнавчого гуртка у Районному будинку піонерів.

Після закінчення Київського університету ім. Т. Шевченка Юрій Миколайович працював на кафедрі археології та музеєзнавства.

Залюблений в Подільський край, кандидат історичних наук, доцент Ю. М. Малєєв організовував археологічні розвідки у різних місцевостях України. Під керівництвом вченого члени Дністровської археологічної експедиції – студенти, молодь вивчали історичне минуле й на Заліщанщині.

У цьому році Ю. М. Малєєву виповнилось би 70 років, але не дожив наш краянин до цього ювілею. Заліщани присвятили йому цикл заходів.

У літературній бібліотечній вітальні центральної районної книгозбірні у 2001 році відбулась зустріч із Ю. М. Малєєвим, яку надовго запам’ятали жителі Заліщик, вчителі і його однокласники, друзі, учнівська молодь. Тоді, окрилений успіхами дослідницької праці, Юрій Миколайович щедро ділився з нами здобутками і творчими задумами, подарував збірники авторських наукових статей.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAУ фондах центральної бібліотеки є збірники і статті історика, а деякі матеріали розміщено на веб – сайті Заліщицької ЦБС.

До 70-річчя Ю. М. Малєєва у бібліотеці проведено краєзнавчі читання для молоді. Із цікавими та змістовними повідомленнями виступили досвідчені історики: Олійник В. І. – директор районного краєзнавчого музею, Галько І. Р. – заступник директора Заліщицької загальноосвітньої школи ім. О. Маковея ( обоє – учні Ю. Малєєва: навчались на історичному факультеті Київського університету ім. Т. Г. Шевченка, учасники розкопок Дністровської експедиції).

Про свої історичні дослідження розповіли також А.І. Могилюк – краєзнавець, історик, М. В. Сопилюк – заступник директора Заліщицького агроколеджу ім. Є. Храпливого, С. П. Підкова – автор книги «Бедриківці», яка при створенні краєзнавчого видання використала наукові дослідження Ю. Малєєва і В. Г. Дрозд – історик, письменник.

Старанно підготували свої виступи молоді краєзнавці – Дмитро Мисевич, староста краєзнавчого гуртка «Пошук» Заліщицького будинку дитячої та юнацької творчості та Вікторія Никорук , учениця Дзвиняцької загальноосвітньої школи 1-2 ступенів.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAБібліотекарі оформили книжкову виставку «Літопис історії: від минулого – до сучасного», де представили багато книг, газетних статей, Ю. Малєєва, а бібліограф С. І. Пукіш провела огляд літератури.

27 вересня у Заліщиках відбулись урочини з нагоди відкриття меморіальної дошки Ю. М. Малєєву, яку встановлено на Будинку дитячої і юнацької творчості.

Вшановували пам’ять Ю . М. Малєєва і в селі Зозулинці нашого району, провівши годину – спогад у сільській бібліотеці. У Зозулинцях добре пам’ятають науковця – археолога, керівника Дністровського археологічної експедиції.

У 1989 році науковець-дослідник із Києва вперше відвідав сільську бібліотеку і облюбував тут собі місце для праці, опису наукових досліджень під час проведення розкопок курганів, вивчення знахідок давніх поселень Дністровською експедицією.

Відтоді підтримував дослідник зв’язки із О.Ю. Вівчар, яка працювала бібліотекарем і зацікавилась історією рідного села. З часом Ольга Юріївна з допомогою Ю. М. Малєєва і його дружини розпочала оформлення музейної кімнати у бібліотеці.

mal3 Тепер тут зберігаються матеріали наукових розвідок і досліджень історика-археолога, які часто надсилав Юрій Миколайович до бібліотеки. Деякі із статей збереглись після смерті вченого тільки у музеї цієї книгозбірні. Про це сказала Ольга Юріївна Малєєва – Куріло, знайомлячись із музейними експонатами і документами.

В той день у Зозулинській бібліотеці разом із дочкою Ю. М. Малєєва побував і племінник Костянтин Сергійович Малєєв, старший науковий співробітник Інституту філософії НАН України, учні – послідовники – Олександр Борисович Склярський, головний спеціаліст-археолог Інституту Укрпроектреставрація», Юрій Анатолійович Бауман, старший науковий співробітник Інституту філософії НАН України.

Багатолюдною була в той день Зозулинська книгозбірня. Спогадами про Ю. М. Малєєва у сільській бібліотеці поділились в той день не тільки гості із Києва і Заліщик, але й сельчани , які бережуть пам’ять про літописця історії рідного села Зозулинці.

Найбільше спогадів зберегла, звичайно ж, Ольга Юріївна Вівчар, яка розповіла чимало цікавих прикладів із життя Ю .М. Малєєва.

mal4 Доповнювали і продовжили її спогади сільські краєзнавці: І. В. Ткачик, вчитель історії Зозулинської ЗОШ 1-3 ступенів, М. М. Івончик, М. І. Кицан – учасники археологічних розкопок, О. О. Мигайчук, вчителька-пенсіонер. Члени фольклорного ансамблю «Джерело» Будинку народної творчості с. Зозулинці та ансамблю дівчат – учнів школи виконали пісні в дарунок дочці Ю. М. Малєєва та його учням – гостям із Києва (концертмейстер Ярослав Салевич).

«Юрій Малєєв був вченим європейського рівня, взірцевим наставником, бо навчив нас правильно жити. Завдяки невтомній праці цього дослідника Заліщицький край став відомим для світу. Юрій Миколайович відкрив нам усім красу Заліщик і цього чудового краю, його славну історію, бо був археологом по Божій милості», – так красномовно, із вдячністю говорили в той день всі, хто творив пам’ять про чудову, добру і надзвичайно скромну людину – Ю. М. Малєєва.

mal5Справу батька гідно продовжує дочка Ольга Юріївна Куріло, яка завідує науково – фондовим відділом і працює головним зберігачем у Національному заповіднику «Софія Київська», займається науковою працею.

О. Ю. Куріло щиро дякувала усім жителям Зозулинець за збережену пам’ять про її батька. Під час зустрічі із працівниками центральної бібліотеки вона подарувала бібліотеці с. Зозулинці і читачам Заліщицької центральної книгозбірні авторські збірники наукових статей і матеріали ще не виданих досліджень Ю. М. Малєєва, цікаво розповіла про ювілейні урочини з нагоди відзначення 1000-ліття заповідника «Софія Київська»

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.