У словнику – гордість Заліщанщини

OLYMPUS DIGITAL CAMERAУ літературно – мистецькій вітальні Заліщицької ЦБС відбулася презентація «Тернопільського енциклопедичного словника», у якому вперше в історії області вміщена систематизована новітня інформація з різних галузей життєдіяльності Тернопільщини, відомості про визначних уродженців краю – минулого і сучасності кожного району кінця XX-го, початку XXI ст., зокрема й про тих, хто прославляє країну в діаспорі. Як зауважили ведучі заходу бібліографи Марія Рудик та Світлана Пукіш,: «Аналогів цьому виданню немає в жодній області України. А добрим порадником у створенні словника стала «Енциклопедія сучасної України. У словнику Заліщанщина, наче на долоні,адже тут можна знайти матеріали про історичні, географічні пам’ятки , про світочів нашого наддністрянського краю, які тут жили і творили, продовжували будувати історію сьогодення. А це і громадсько-політичні діячі, науковці, митці та літератори, медики, економісти та інші заслужені особи.

Марія Рудик та Світлана Пукіш почергово презентували 4 томи цінної книги, уривки з яких демонстрували на слайдах. Перший том побачив світ у 2004 р. і вміщує відомості від літери А до Й; II видрукований у 2005 р. – від К до О; III том дійшов до читача у 2008 р. – від П до Я; IV (2009 р. ) – додатковий, містить понад 500 доповнень до трьох попередніх томів.

tes1Участь у презентації взяли участь і особистості, інформацію про які можна знайти у виданні, кожен із них мав змогу виступити перед юнацькою аудиторією.

У своєму слові поет, журналіст, член Національної спілки журналістів України Петро Мельник говорив: «Для мене будь-який словник – як для дитини калейдоскоп, де на кожній сторінці відкриваєш щось цікаве. У цьому виданні зібрано статті з різних галузей господарства краю. І прикро, що сьогодні I і II томи не знайдеш на прилавках книжкових магазинів. Тому звертаюся до влади з проханням проспонсорувати додаткове перевидання словника». Автором багатьох статей, вміщених у ньому, є історик, археолог, директор районного краєзнавчого музею Василь Олійник. «Коли дізнався про таку працю, – сказав Василь Іванович, – відразу із світлої пам’яті Іваном Дубецьким взялися за збір матеріалів для словника. У чотирьох томах вміщено 69 моїх статей не лише на історичні теми, але й дані про відомих людей краю».

Директор гімназії ім. братів Гнатюків О. С. Царьова сказала, що про існування словника дізналася лише із запрошення працівників бібліотеки взяти участь у презентації і для неї стало своєрідним сюрпризом, коли знайшла про себе відомості у ньому. «Я рада, що не помилилася із вибором професії, що я – вчитель», – сказала Ольга Степанівна і закликала молодь працювати так, щоб заслужити повагу в людей.

tes2Історик, літератор Василь Дрозд відзначив: «Для мене «Тернопільський енциклопедичний словник» має особливу цінність, адже досліджуючи історичне минуле родини Ковчів, над яким працюю сьогодні, знайшов тут інформацію, що була раніше за сімома замками».

Керівник Західноукраїнського регіонального центру фермерства та кооперації, викладач Заліщицького агроколеджу, член НААН України Й. Й. Децовський висловив подяку подружжю Новосядлих, які написали про нього матеріал у словник . «Мені приємно бути поруч із такими визначними людьми краю на сторінках книги. Разом із тим, це і відповідальність перед майбутнім».

До учнівської молоді, яка була присутня у залі звернувся заслужений вчитель України, перший директор школи-інтернату, а згодом і державної гімназії П. Г. Хомишин, ставлячи їм у приклад своїх вихованців, які досягли у житті висот, закликаючи юнаків і дівчат вчитися, працювати над собою і вдосконалюватись, бо знання відкривають перед людиною нові горизонти. Народний майстер із паперопластики і писанкарства І. Р. Боднар ознайомив учасників із зразками своїх робіт.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAУ презентації взяли участь також поет Заліщанщини Іван Стронський та митець-художник Василь Панчак. Нажаль, доля обділила І. Стронського: не може чути чарівне слово, проте вміло володіє ним, і виливає свої переживання у вірші. Поезії «Берег надії» та «Від Тарасової душі» зачитав від імені колеги по перу поет П. Мельник, віддавши шану цим людям

Опісля працівники бібліотеки презентували праці про Заліщанщину, її населені пункти та визначних людей, які видала районна бібліотека. Завершився вечір піснею «Моя Заліщанщина» на слова В . Г. Дрозда у виконанні І. Федірка.

Впевнена, що представники різних поколінь знайдуть у «Тернопільському енциклопедичному словнику» багато цікавої і новітньої інформації, відкриваючи для себе, незнані раніше імена митців та науковців, господарників і політиків, поетів і медиків, педагогів і співаків, якими гордиться Заліщанщина.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.