Туристична Заліщанщина

З метою збереження цінних природних, історико-культурних комплексів та об’єктів лісостепової зони, відповідно до Указу Президента України № 96/2010 р. «Про створення національного природного парку «Дністровський каньйон» від 3 лютого 2010 року, територія Заліщицького району ввійшла до складу Національного природного парку. Вона включає в себе землі запасу та землі загального користування площею 1165,30 гектара, в тому числі землі у селах Хмелева, Литячі, Устечко, Іване-Золоте, Печорна, Добрівляни, Городок, Зозулинці, Синьків, Колодрібка та місто Заліщики.

tour4

Відрізок Дністровського каньйону, що проходить через Заліщицький район, знаходиться на півдні Тернопільської області, що належить до Західноукраїнської лісостепової фізико-географічної зони. Заліщанщина належить до вологої помірно-теплої агрокліматичної зони, а місто Заліщики – єдине місце серед західних областей України з кліматом, який близький до середземноморського.

У програмі розвитку туризму в Заліщицькому районі врахований той фактор, що туристична галузь стимулює розвиток і охоплює більшість інших галузей економіки, в тому числі промисловість, сільське господарство, транспорт, страхування, харчування, сферу побутових послуг, культуру та інші галузі.

Наш район належить до тих регіонів Тернопільщини, в яких багато пам’яток природи, культури, історії та архітектури. Історичних та природних пам’яток на берегах Дністра не менше, ніж на інших європейських річках. Це – замки, монастирі, церкви, костели, а також скелі, гроти і печери, які століттями ніби спостерігають за Дністровою течією. Природа мальовничого Дністровського каньйону своєрідна і неповторна. Бажання подорожувати по Дністру захоплювало і донині приваблює українських та іноземних мандрівників. Частина Дністровського каньйону, що проходить Заліщанщиною манить не тільки незабутніми краєвидами, а й гостинністю жителів Наддністрянського краю. Тут можна милуватися невеликими водоспадами, що збігають по зарослих густими мохами скелях, які зустрічаються по всьому каньйону.

Червоноградським замком цікавляться туристи
Червоноградським замком цікавляться туристи

Недалеко від Дністра знаходиться один із найбільших і найкрасивіших водоспадів України – Червоногородський, в якому вода падає із 16-тиметрової висоти. Посеред каньйону Джурина – високий пагорб, на вершині якого постають руїни старовинного замку.

За майже 5-6 кілометрів від Червоного розміщена цікава для дослідників-природолюбів печера Джуринська, а в лісі, в урочищі Пустельня – печера пустельника, біля якої тече джерело мінеральної води.

Для любителів екстремальних видів відпочинку є умови для облаштування наметового містечка, риболовлі, організації пішохідних походів по Касперівському ландшафтному заказнику. Тут представлений унікальний ландшафт Поділля з мальовничим водосховищем та скелястими берегами, прилеглими лісами, наскельно-степовою рослинністю, незвичайними формами вивітрювання гірських порід. Варто наголосити на привабливості цього об’єкта, оскільки лише протягом вихідних у літню пору на території урочища зупиняє¬ться майже 1200 транспор¬тних засобів із бажаючими відпочити в мальовничому куточку природи.

Цвіте айва японська у дендропарку Заліщицького агроколеджу
Цвіте айва японська у дендропарку Заліщицького агроколеджу

У населених пунктах, які межують із земельними територіями, що входять до складу Дністровського каньйону, туристам пропонуються соціально-побутові послуги, які передбачені районною Програмою розвитку зеленого туризму, що діє з 2007 року.

На скелястому березі Дністра у селі Хмелева діють 3 торгівельні установи. Часто відвідують туристи село Литячі, в якому травертинові скелі «Соколине гніздо», грот, наймогутніше дерево нашого краю – Литяцький дуб приваблюють заїжджих гостей своєю неповторною красою. Травертинові скелі є також поблизу Ниркова, Дорогичівки, а біля Шутроминців також зустрічаються рідкісні дерева, так звана Берекова діброва.

Здавен активно цікавлять туристів об’єкти природно-заповідного фонду у селі Устечко, зокрема в урочищі Пустельня – скеля монаха-пустельника, яку туристи назвали «Дівочі сльози», дуб, якому 300 років та інші пам’ятки природи. Для бажаючих провести організований відпочинок пропонують послуги жителі села Устечко М.І.Під¬ручняк та Г.І.Огородня, йдеться про паркування автомобілів, харчування гостей та інше. Також тут створять туристично-відпочинковий діловий центр та облаштують місця для відпочинку на берегах Дні¬стра у рамках проекту «Туристично-рекреаційний кластер «Дністровський каньйон». Проект почнуть втілювати наступного року. Його вартість – 857 тис.грн.

Біля водоспаду "Дівочі сльози"
Біля водоспаду “Дівочі сльози”

У рамках здійснення задуму переобладнають двоповерхове приміщення, яке зараз не використовується. Це буде туристично-відпочинковий центр на 25-30 місць. Приміщення розташоване за кількасот метрів від Дністра.

Відвідини села Устечко включені у маршрути, які організовують різні туристичні фірми України.

У селі Іване-Золоте викликає інтерес в гостей унікальна обрядовість та майстерність сільських вишивальниць, туристи знайомляться з давніми українськими традиціями та захоплюються витворами митців села.

Багата на лісову і степову рослинність Печорська земля. На схилах Дністра ростуть: ефедра двоколоса, ясенець білий, сон великий і чорніючий та інші, що занесені в Європейський червоний список.

До речі, на території району ростуть такі унікальні рослини, занесені до Червоної книги України, як шафран Гейфеля, орхідея – черевички справжні, лілія лісова, любка дволиста, а також ковила водяний горіх, ясенець-неопалима купина та інші.

Японська сакура весною. Дендропарк Заліщицького агроколеджу
Японська сакура весною. Дендропарк Заліщицького агроколеджу

У селі Печорна з 2009 року функціонує ресторанний комплекс «Гостинний двір Печорна». До послуг відвідувачів комплексу ресторан, облаштована зала для корпоративних зустрічей, автостоянка, готель. До складу туристичної зони міста Заліщики входить парк, заснований у XVIII столітті, в якому ростуть екзотичні рослини та дерева. На території парку збережено палац баронів Бруніцьких. У верхній частині міста знаходиться парк Молодіжний. Тут діють ресторанні комплекси «У парку», «Версаль».

На території міста є пам’ятки архітектури – костел святого Станіслава, церква святої Покрови. Екскурсія по місту дозволить дізнатися про те, що з вересня 1899р. у Заліщиках діяла державна чоловіча учительська семінарія (з 1936р. гімназія), де працювали директором письменник Осип Маковей, викладачами – краєзнавець Йосип Шварц, літературознавець Тадей Залеський та інші. Співцем Стрілецтва Січового є уродженець Заліщиків М.Гайворонський — головний капельмейстр військ УНР. Серед відомих людей краю — культурно-громадські діячі: адвокати В.Охримович і В.Бараник, отці Й.Раковський, І.Туркевич, І.Коцик, що заснували в місті філію “Просвіти”. Тут корені відомих людей: агронома-дослідника Романа Коцика, мовознавця Миколи Пушкаря, організатора кооперативного руху Євгена Храпливого, фізика Володимира Кучера, артиста Євгена Коханенка та ін. На початку червня 1919р. в Заліщиках перебував уряд ЗУНР. На Заліщанщині жили і творили патріарх Мстислав (Степан Скрипник), громадські діячі: письменник В.Верига, фізик Т.Гнатюк, один із керівників “Руської Трійці” Я.Головацький, О.Ольжич (Кандиба), поет В.Вихрущ, письменник П.Ковальчук.

Юні туристи біля Джуринського водоспаду в Червоному - найвищому на Поділлі (16м)
Юні туристи біля Джуринського водоспаду в Червоному – найвищому на Поділлі (16м)

Міська рада, краєзнавчий музей, турбюро пропонують гостям Заліщиків туристичні маршрути по місту та екскурсії в краєзнавчому музеї, а також у музеї О.Маковея, що діє на базі місцевої школи, яка носить ім’я видатного українського письменника та громадсько-політичного діяча. До послуг туристів у Заліщиках працюють два готелі: «Старі Заліщики» та «У парку», 9 кафе та барів.

Здавна відома родюча земля с.Добрівляни. Його жителі використовують можливості унікального мікроклімату, займаючись вирощуванням ранніх овочів та фруктів. На березі Дністра, в Добрівлянах, часто зупиняються туристи, які подорожують по Дністру на плотах чи байдарках. Родина Стасюків пропонує послуги для приготування їжі, відпочинку в наметах та збереження речей під час мандрівок в урочищах Криве та Обіжево.

У селах Городок, Зозулинці, Синьків і Колодрібка увагу туристів привертають ліси, скелясті береги, унікальна рослинність та історико-природничі пам’ятки. Мешканці сіл, територія яких входить до складу Дністровського каньйону, радо зустрічають гостей, пропонують придбати ранні овочі та фрукти, розповідають давні легенди, що побутують у нашому краї. Упродовж 15 років на базі Заліщицької державної гімназії ім. братів Гнатків проводить моніторинг природно-заповідного фонду Заліщанщини студія «Джерела» під керівництвом Олександра Вікирчака, якою зібрано унікальні матеріали про природу рідного краю.

Сплав по Дністру гостей з Івано-Франківщини
Сплав по Дністру гостей з Івано-Франківщини

У с.Синьків багато років працюють студенти експедицій фольклористів. Про історію села та сучасні події з життя мешканців, можна дізнатися, відвідавши сільську бібліотеку, в якій діє Інтернет-центр, створено веб-сайт. До речі, постійно діє веб-сторінка Заліщанщини на базі Інтернет-центру центральної районної бібліотеки, яку щоденно відвідують сотні зацікавлених людей не тільки з України, а й з-за кордону. Тут можна скористатися послугами доступу до глобальної мережі Інтернет, як і в Синькові.

Жителька цього села Вадимова пропонує туристам послуги організованого харчування. У селі є магазин і кафе. Зрозуміло, що в короткій публікації неможливо осягнути все історико-культурне та природне багатство нашого краю, його туристичну привабливість та перспективи. Але найважливіший висновок один – Дніст¬ровський каньйон у Заліщицькому районі є унікальним об’єктом для відвідувачів, шанувальників відпочинку, дослідників флори та фауни, літописців історичних подій, любителів екстремального туризму, а також для підприємців-господарників, які бачитимуть перспективу для своєї діяльності на території нашого краю. Заліщицька райдержадміністрація організовує відповідні заходи і надалі сприятиме раціональному використанню курортно-рекреаційного потенціалу Дністровського каньйону на Заліщанщині.

Раціональне використання курортно-рекреаційного потенціалу Дністровського каньйону[Текст]:[Про частину Дністровського каньйону на територі Заліщицького району]//Колос. – 2011. – 7 квітн. – С.4-5.

Відеосюжети про Заліщики і село Нирків – Червоногород

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.