«ТЕС – перше в історії краю енциклопедичне видання »

Святково прикрашена вітальня читального залу. На журнальному столику 4 –и томи «ТЕС»,
ваза з квітами, вишитий рушник.
На іншому столику- краєзнавчі матеріали із фондів бібліотеки
Звучить пісня «Рідний край» на слова і музику В. Корнацького у виконанні лауреатів міжнародних конкурсів Петра і Павла Приймаків.

Вед. І
«Земле Подільська, пшеничний мій краю,
Благословенна на вічні часи.
Хлібом і медом нового врожаю
Квітни з води і роси»

Вед. ІІ
«Є щось святе в словах, «мій рідний край…»
І вишень заметілі, і ланів далина…
О, моє Тернопілля,
Дорога сторона.

Вед. І
Коли виходить нова книга, це завжди подія. А сьогодні подія особлива – Тернопілля має повне, глибоке енциклопедичне дослідження, яке презентуємо сьогодні. Титанічну працю поклали для його підготовки та випуску працівники редакційно-видавничої групи, члени редакційної колегії, автори. У цьому словнику – вся Тернопільщина, її унікальні місця, її храми, замки, пам’ятки історії та архітектури, печери, гори, ріки, заповідники, підприємства та установи, короткі описи міст, сіл та селищ області. Та найголовніше – люди. Ті, хто народився тут, хто працював і працює, прославляючи і тернопільський край, і Україну у різних сферах діяльності. «Тернопільський Енциклопедичний Словник» – унікальне видання, адже зібрати, впорядкувати та видати матеріали, що стосуються Тернопільщини від кам’яної доби до сьогодення – це колосальна праця. Завдяки виходу словників Тернопільщина збагатилася не лише культурно і науково, а й економічно.

ТЕС ставить перед собою завдання зорієнтувати нове покоління діаспори, яке вийшло з Тернопілля, щодо змін в області та Україні загалом наприкінці ХХ – на початку ХХІ століття, відколи постала новітня Українська держава. Разом з тим – подати відомості про тих визначних земляків, котрі волею долі опинилися в еміґрації і багато зробили для утвердження авторитету не тільки нашої діаспори, а й усього українства. Показавши внесок земляків у розвій інших націй, водночас не обминули і представників тих народів, які прислужились Україні, зокрема Тернопільщині.

Вед. ІІ
Словник включає відомості: адміністративні та географічно-природничі; про флору і фауну; про населені пункти області; про її історію, економіку, громадсько-політичне життя й інші сфери діяльності людей; про визначних уродженців Тернопільщини та відомих осіб, котрі творили і творять історію нашого краю. Краєзнавці отримали унікальну нагоду оприлюднити ті безцінні знахідки, що розкривають минуле й сучасне реґіону, доповнити інформацію про знаних людей, відкрити нові імена, увічнити незаслужено забутих. Адже, для прикладу, кожен зникаючий хутірець – краплинка у річищі Держави – є віддзеркаленням її історії, Україною в мініатюрі. Тож недопустимо занедбати пам’ять про нього. Творення енциклопедії – клопітка, складна й інтенсивна праця, але таке видання доконче потрібне, воно вартує зусиль інтелектуального загалу області й, безперечно, коштів. Не всі зібрані матеріали в повному обсязі ввійшли до ТЕС, проте вони можуть прислужитися майбутнім дослідникам, упорядникам інших довідників.

Вед. І
«Тернопільський Енциклопедичний Словник» – унікальне видання, аналогів якого немає в жодній області України. ТЕС створювалася за зразком Енциклопедії Сучасної України, з редакційною колегією якої окремі автори тісно співпрацюють.

Потреба видати систематизовані відомості про Тернопільщину, її минувшину та сьогодення назріла давно. Адже том “Тернопільська область”, що 1973 року вийшов у серії “Історія міст і сіл УРСР”, застарів. Тому 11 листопада 2002 року третя сесія Тернопільської обласної ради четвертого скликання (голова обласної ради А. О. Жукінський) підтримала пропозицію ініціативної групи і прийняла рішення “Про організацію видання “Тернопільського Енциклопедичного Словника” (ТЕС)”. Було затверджено редакційну колегію та створено при ній редакційно-видавничу групу, яка складалася із 33-х осіб.

Очолювали групу:
Голова – Генадій Яворський;
Заступник – Богдан Мельничук;
Секретар – Михайло Ониськів;

На перших засіданнях редколегії вирішено, що ТЕС має бути енциклопедією нового типу і вирізнятися з-поміж аналогічних видань минулих років неупередженістю. При підготовці ТЕС добрим порадником для нас стала “Енциклопедія Сучасної України” (ЕСУ), підготовка якої триває під егідою Національної академії наук України та Наукового товариства ім. Т. Шевченка;

Вед. ІІ
«Тернопільський Енциклопедичний Словник» складається з чотирьох томів: Перший том вийшов в 2004 році – А – Й, обсягом – 696 с. Том охоплює різноманітні статті від літери «А» до літери «Й».

(Показ слайдів)

Вед. І
Другий том вийшов у 2005 році – К – О. Обсяг нового тому енциклопедії – 706 сторінок європейського формату. Том охоплює різноманітні статті від літери «К»до літери «О» У виданні подані матеріали про всі сфери життя Тернопільщини.

У другому томі словника подано понад три тисячі статей довідкового матеріалу.

(Показ слайдів)

У читальній залі присутній один із авторів – дописувачів ТЕС – Олійник Василь Іванович – історик, археолог, краєзнавець, музеєзнавець. Просимо до слова. Василь Іванович розповів про співпрацю з редакційною колегією. Він є автором 69-ти статей, які поміщено у 4-х томах словника.

У своєму виступі Мельник Петро Миколайович – поет, редактор, член Національної Спілки журналістів України зазначив, що словник, як калейдоскоп, цікавий тим, що в ньому зібрано усі «блискітки» Тернопілля.

Вед. ІІ
Третій том вийшов у 2008 році – П – Я, обсягом – 708 сторінок. Видання віддруковано у видавництві ВАТ Тернопільський видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч» тиражем 3 000 примірників. Том охоплює різноманітні статті від літери «П» до літери «Я».

(Показ слайдів)

До слова запрошуємо Пантелеймона Григоровича Хомишина – педагога, Заслуженого вчителя України, відмінника освіти.

(Виступ Хомишина П. Г. )

Вед. І
Четвертий завершальний (додатковий) том вийшов із друку у 2009 році. Він нараховує 788 сторінок. Із них 771 містить понад 5500 гасел. Решта — майже 500 гасел – є доповненнями та уточненнями як до попередніх трьох томів, так і до цього ж, четвертого.

Як і в попередніх томах, четвертий — полівекторний та охоплює ті аспекти із життя Тернопільщини в контексті як історії, географії, мистецтва тощо, так і у висвітленні біографних відомостей, що не вмістилися у 1-3 томах або були ще на стадії дослідження.

(Показ слайдів)

На презентації ТЕС присутні відомі люди, іформація про яких поміщена у словнику: Василь Григорович Дрозд– педагог – історик, журналіст, літератор;

(Виступ Дрозда В. Г.)

Ольга Степанівна Царьова– педагог, Заслужений працівник освіти;

(Виступ Царьової О. С.)

Йосип Йосипович Децовський – господарник, науковець член НААН України;

(Виступ Децовського Й. Й.)

Ігор Романович Боднар – педагог, народний майстер писанкарства та паперопластики;

(Виступ Боднара І. Р.)

Учасників заходу із краєзнавчими матеріалами, які є у фондах бібліотеки, ознайомила бібліограф з питань краєзнавства та народознавства М. В. Рудик. Вона відмітила, що багато краєзнавчих матеріалів із доробку районної бібліотеки використав Володимир Барна (уродженець Товстого) – журналіст, редактор у підготовці до друку «Енциклопедії Заліщицького району»

Вед. ІІ
Можна стверджувати, що всі чотири томи ТЕС завдяки титанічній праці редакційно-видавничої групи висвітлюють в енциклопедичному стилі майже всю ширину і глибину життєдіяльної палітри Тернопільщини крізь ретроспективну та новітньоактуальну призми. Очевидно, що без авторів-дописувачів поза межами редакції ТЕС такого успішного і поважного результату не вдалося б досягнути. Редколегія зіткнулася з певними труднощами щодо критеріїв добору і практичного пошуку такої інформації, виявлення її джерел. До значної частини гасел, що стосуються персоналій чи реалій новітнього періоду становлення Української держави, не було матеріалів у галузевих енциклопедіях і спеціалізованих виданнях, до деяких – загалом у пресі та літературі. Значну увагу приділили замовчуваним фактам українського життя. Цілком можливо, щось із вартого належного поцінування – упущено. Адже постійно виникають нові структури й інституції, творчі спілки поповнюються новими талантами, інформація про відомі події та явища багатшає завдяки новим фактам.

Вед. І
Життя не стоїть на місці, в ньому безперервно відбуваються трансформаційні процеси, й істинний енциклопедист прагне їх не тільки зафіксувати, а й донести до широкої аудиторії. Та четвертий том є крапкою цього архіважливого для нашої області проекту.

Зазначу, що жодна інша область України за роки її незалежності не спромоглася на таке безцінне видання, яке є тим історичним і науковим надбанням, яким можна й необхідно пишатися.

На завершення нашого заходу звучить пісня «Моя Заліщанщино» на слова В. Г. Дрозда, музика І. Федірка у виконанні колективу «Терноцвіт».

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.