Сценарій проведення зустрічі учасників різних років народного ансамблю пісні і танцю «Дністер»

5 липня 2015 року
Велика зала РБНТ
Початок о 17 год

Ведучі – Ольга Тракало і Василь Лопух.

Після звуків позивних «Заліщицькі каштани» відкриваються куліси, у глибині сцени панорама Заліщик.

Входять учасники ансамблю пісні і танцю «Дністер», РБНТ, який виконує вокально-хореографічну композицію «Привітальна».

Після виконання твору заходять ведучі, які виголошують вітання.

1 вед. Зустріч учасників різних років народного ансамблю пісні і танцю «Дністер» розпочав колектив у теперішньому його складі своєрідною багатолітньою візитівкою «Дністра» – вокально-хореографічною композицією «Привітальна». Художній керівник Ганна Навізівська, балетмейстер – Олена Свідзінська, концертмейстер – Олег Мартинчук.

Перегорнути сторінки історії рідного міста, повернути із забуття імена славних його жителів, талановитих митців, поділитись спогадами про пам’ятні події культурно-мистецького життя і наповнити історичну скарбницю важливими фактами – такою є мета нашої сьогоднішньої зустрічі у цій ошатній залі.

Вед 2. Маю надію, що учасники концерту зустрічі і присутні в залі здійснять екскурс у молоді роки свого життя, пригадають виступи колективів художньої самодіяльності, які пропонували цікаві мистецькі програми у 60-х, 70-х, 80-х і вже тепер у ближчих для нас у часі роках. Для цього, окрім власних спогадів, я привіз короткі фільми, які запропоную вашій увазі із моїм коментарем.

Вед 1. Пан Василь Лопух – ведучий, ініційованої ним же цієї зустрічі, що тривалий час, мабуть, обдумував план її проведення.

Маю за честь оголосити, що Василь Степанович – уродженець Заліщик, тепер проживає з родиною в Америці, директор адміністрації Наукового Товариства ім.. Шевченка в Америці, кандидат економічних наук, автор багатьох наукових досліджень, а також наш добрий благодійник, який організовує важливі акції діаспори на підтримку української національної культури. За його сприяння фонди бібліотек району наповнюються впродовж останніх років унікальними діаспорними виданнями, за що читачі щиро дякують Вам.

Вед 2. Радий, що можу допомогти своїм землякам – краянам.

Цю зустріч присвячуємо ансамблю пісні і танцю «Дністер», який вніс вагому лепту в історію фольклорного мистецтва України.

Згадаймо імена організаторів ансамблю – Теодора Хмурича, заслуженого працівника культури, диригента, керівника багатьох художніх колективів районного будинку культури і в селах району – хорових, вокальних, квартету, ансамблю тірольських інструментів, і зокрема, ініціатора створення у 1968 році вокально-етнографічного ансамблю «Дністер».

Згодом керівником ансамблю став Зіновій Кравчук, заслужений пацівник культури. Мар’ян Романюк – талановитий балетмейстер, який працював у РБК з 1967 року.

Сьогодні у цій залі присутня дружина Мар’яна Антоновича – Тамара Григорівна, яка проживає в Козовій і ми щиро вдячні їй за те, що відгукнулась на наше запрошення.

У цій залі присутній також керівник оркестрової групи, віртуозний кларнетист, автор багатьох фільмів про мистецьке життя Наддністров`я – Орест Шатківський та беззмінний концертмейстер багатьох художніх колективів, в тому числі й ансамблю «Дністер» – Тарас Сорока.

Вед 1. Добрі спогади бережуть представники старшого покоління і учасники фольклорно-етнографічного ансамблю пісні і танцю «Дністер» про концертні програми цього колективу.

Перший концерт колективу відбувся 16 грудня 1969 року у Заліщицькому будинку культури, а 26 грудня ансамбль «Дністер» запросили для участі в передноворічній передачі Чернівецької телестудії.

Вед 2. Про це пропоную вашій увазі короткий фільм.

Цей виступ приніс ансамблю велику популярність. Неодноразово і надалі колектив «Дністра» брав участь у різних телевізійних програмах та телевізійних конкурсах аматорських колективів. Зокрема, «Сяйво» (режисер Василь Селезінка), «Сонячні кларнети» (ведуча Жанна Одинська).

Серед перших учасників хорової групи ансамблю були: Михайло Задорожний, Дмитро Виклюк, Роман Боднар, Іван Надяк, Ірко Овод, Юрій Гев`юк, Зіновій Кравчук і його дружина Лариса Кравчук, Олена Сорока, Світлана Ткаченко, Степан Бзова, Ігор Кузьма, Валентина Кучеренко, Орися Кукрицька, Ярослав Лисак, Савина Кирилецька, Ніна Мельник, Неля Дорожинська, Ганна Костиник, Ярослава Вихованко, соліст Євген Юрків та багато інших. Даруйте, якщо чиєсь ім’я упущено з причини давності, але ми готові внести при вашій допомозі ці імена у список.

В основі репертуару колективу були народні пісні, колядки, гаївки, весільні обрядові пісні, танці, оркестрові музичні твори.

Вед 1. Радував різнобарвний репертуар танцювальної групи.

Про перші кроки створення танцювальної групи запрошую на сцену для короткого спогаду Ігоря Запоточного.

(Виступ І. Запоточного, який називає імена учасників першої танцювальної групи)

Наполеглива творча праця балетмейстера Мар’яна Романюка давала плідний творчий врожай. У 1970 році створено старшу групу танцювального колективу, до складу якої ввійшли брати Ярослав і Володимир Яворські, Іван Обліжок і Василь Шпін – на той час студенти технікуму, Володимир Демчук, Георгій Богомолов, Наталія Терентьєва, Лілія Пихтєєва, Ірина Росохата, Галина Копчак, Мирослава Кумко, Юрій Казюк, Тетяна Бзова, а також учні школи Галина Смолінська, Людмила Севастьянова, Богдан Моткалюк, Ігор Павлюк, Володимир Маціпура, Валерій Горб.

Згодом до колективу прийшли Василь Лопух, Олена Терентьєва, Василь Луців, брати Мирон та Василь Слободяни, учні професійного училища Світлана Свердличенко, Ганна Щербін, Тамара Верикета, а також брати Іван і Григорій Адамовичі, Володимир Бенев`ят, Степан Народовий, Ігор Шишковський, Василь Мурза, Олександр Кушнір, Галина Піхлер, Олена Гороп`як, Лідія Близнюк, Наталія Заєва, Ольга Супрун, Ярослав Стрільбіцький, Володимир Демчук, Василь Ємчук, Ігор Андрусик, Юрій Війтик, Володимир Каспрук, Наталія Топорніцька, Василь Виклюк та інші. Імена, тих кого не названо, знову таки просимо відновити у пам’яті.

Як бачимо, список учасників є великим. Під час спілкування із присутніми у залі зможемо ще озвучити імена, які не названо.

Вед 2. На той час у репертуарі танцювальної групи були композиції у постановці заслуженого діяча мистецтв, керівника державного ансамблю пісні «Надзбручанка» Олександра Данічкіна: «Наддністрянське весілля», «Веснянка», «Аркан», «Вихиляс», «Чумаки» та інші. А танок «Вдале залицяння», мабуть, і звів у подружню пару його виконавців – Івана Обліжка і Світлану Свердличенко. Саме ці по-особливому творчі, талановиті учасники ансамблю гідно продовжили справу балетмейстера Мар’яна Романюка, організувавши у нашому районі танцювальні колективи в Торському, Поділлі, Товстому, Дуневі, а пізніше й на Чортківщині, де тепер проживають.

Не володіємо точними відомостями скільки ще подружніх пар утворили учасники «Дністра», як і важко назвати усіх заліщан, які співали і танцювали в ансамблі. Хочу запросити до спогаду це славне подружжя – Івана та Світлану Обліжків.

(Спогад подружжя Обліжків)

Сьогодні на цій сцені співають і танцюють діти і внуки учасників “Дністра”.

Вед 1. Хореографічні постановки Мар’яна Романюка «Обжинки», «Метелиця», «Гуцульський танець», «Аркан» базуються на фольклорних традиціях та обрядових звичаях Поділля, Буковини, яскравістю, оригінальністю постановок і хореографічного рішення, ліричністю.

Поєднання хореографії з хоровим співом та оригінальним музичним супроводом створювало особливий колорит сценічного дійства. У програмі ансамблю «Дністер», окрім українських народних танців, були молдавські «Жайворонок» і «Молдованяска», угорський танець «Чардаш» та інші.

У 1970 році ансамблю присвоєно звання «Народний».

Вед 2. У 1972 році керівником і хормейстером народного ансамблю пісні і танцю «Дністер» став Зіновій Кравчук, заслужений працівник культури України, людина надзвичайно талановита, працьовита і скромна – саме таким залишився для нас назавжди світлої пам’яті Зіновій Євгенович.

У червні 1973 року народний ансамбль пісні і танцю «Дністер» брав участь у всесоюзному конкурсі-фестивалі фольклорних колективів, який проводили Міністерство культури СРСР і Виставка досягнень народного господарства СРСР (м. Москва), де виступали з повною концертною програмою, і на телестудії Останкіно.

Колектив повернувся до Заліщик із заслуженими нагородами – Дипломом першого ступеня, а його керівникам – Зіновію Кравчуку, Мар’яну Романюку і Оресту Шатківському були вручені золота, срібна і бронзова медалі.

Вед 1. Цікаво, мабуть, буде послухати спогади про діяльність колективу, про те які саме твори виконувались тоді.

Про це прошу до спогаду Володимира Бенев`ята, нинішнього міського голову Заліщик.

(Виступ Володимира Бенев`ята)

Вед 2. Після вдалого виступу на ВДНГ у Москві колектив запросили в 1974 році на міжнародні фестивалі в Францію і Великобританію.

Вед 1. Спогадами про ці пам’ятні події прошу поділитись пана Василя, який і підготував фільм з коментарем.

(Виступ Василя Лопуха)

Доповнити спогади про особливо пам’ятні дні для усіх членів колективу запрошую Олену Терентьєву, яка вдало, разом із Василем Лопухом описали цю подію у статті «Народний ансамбль пісні і танцю «Дністер» на Міжнародних фестивалях у Франції та Великобританії», що була видрукована 15 серпня 2014 року в районному часописі «Колос»

(Спогад О. Терентьєвої)

Учасники першого покоління танцювальної групи ансамблю «Дністер» виконують «Аркан». Цей танець був складовою вокально-хореографічної композиції «Наддністрянське весілля». Тож привітаймо оплесками представників того давнього славного колективу.

Вед 1. Запрошую до спогаду керівника оркестрової групи ансамблю Ореста Теофановича Шатківського. Саме під його керівництвом успішно діяв творчий колектив оркстру ансамблю “Дністер”, до складу якого входили: Євген Сіров, Олексій Душинський, Микола Погорілий, Михайло Кіт, Мар`ян Мамалига, Михайло Сваричевський, Тарас Сорока, Сергій Карпов, Ярослав Матічук, народний цембаліст із Берестка Іван Гервасюк, Леонід Гевко із Товстого та інші.

(Спогад О. Шатківського з залу)

Про склад хорової групи ансамблю, який виступав на фестивалях і про репертуар прошу розповісти Ярослава Ілечка – активного багатолітнього учасника колективу «Дністер» та інших мистецьких колективів міста.

(Виступ-спогад Я. Ілечка.
Хорова групи учасників різних років виконує В’язанку українських народних пісень)

Вед 2. Поталанило колективу на його керівників – творчих особистостей. Впродовж цієї зустрічі ми вже називали імена перших організаторів ансамблю «Дністер». Та є потреба повторити, продовжити перелік імен вмілих керівників ансамблю:

Теодор Миронович Хмурич – 1968-1971 роки,
Зіновій Євгенович Кравчук – 1972-1986 роки,
Данута Степанівна Шатківська – 1991-1993 роки,
Світлана Ярославівна Тарасевич – 1993 – 1995 і 2000-2003 роки
Василь Павлович Стахів – 1995-1999, 2004-2005 роки.
Ганна Михайлівна Навізівська з 2003 і до тепер.
Керівники танцювальної групи:
Мар’ян Антонович Романюк – 1968 – 1975 роки,
Юрій Констянтинович Казюк – 1975-1980 роки
Володимир Сергійович Гуцуляк – 1980-1993 роки і 2000-2002 роки
Олена Володимирівна Рощебак – 1991-1998 роки, 2002-2004 роки
Лариса Василівна Вилка – 2004 – 2005 роки
Наталія Адамівна Коцюба 2007-2008 роки
Олена Володимирівна Літвінов-Свідзинська – з 2011 року і до тепер.
Керівники оркестру, концертмейстери:
Орест Теофанович Шатківський – 1968 – 1975 роки
Тарас Михайлович Сорока – 1968 – 1975 роки
Михайло Петрович Сваричевський 2000-2002 роки
Ярослав Ярославович Матійчук – 2002 – 2009 роки
Олег Михайлович Мартинчук – 2003-2008, з 2009 по даний час.

Вед 1. Велику творчу спадщину залишили нам керівники-митці, про яких чимало написано у професійних журналах і в пресі, їхні авторські праці – пісні, мелодії, танці приймають у свій репертуар професійні і аматорські колективи. На жаль, деякі із них завершили свої життєві дороги, відійшли за межу Вічності.

Прошу пом’янути хвилиною мовчання керівників колективу «Дністер» і його учасників, які назавжди залишаться в нашій пам’яті, як і створені та майстерно відтворені ними програмні виступи ансамблю пісні і танцю «Дністер».

(Хвилина мовчання)

Хочу попросити мого колегу – ведучого Василя поділитись ще однією його творчою працею – спогадом про поїздку до Франції у 2014 році. Через 40 років після першої творчої поїздки з колективом «Дністра», він знову побував у Конфолансі, вже тепер на 57-му фестивалі.

(Спогад і демонстрування фільму з коментарем Василя Лопуха)

Маємо нагоду сьогодні засвідчити високу повагу панові Василеві за надзвичайно цікаві інформації. Цікавимось, хто саме привив Вам найбільшу любов до рідного українського мистецтва, до танцю, і як це вдається Вам зберегти тепер вже далеко від України?

(Розповідь Василя Лопуха і виконання з матір’ю «Мігрантського танго»)

Вед 2. Учасники ансамблю свято бережуть його славу, примножують традиції. Змінюється і оновлюється постійно склад колективу, його репертуар, але незмінною залишається любов до української пісні, музики і танцю.

Продовжити розмову про це запрошую Ганну Михайлівну Навізівську, теперішнього керівника колективу, яка пропонує переглянути вокально-хореографічну композицію «Ой на горі вогонь горить».

З вірою і надією спостерігаємо за майбутнім сьогоднішніх учасників танцювального колективу районного будинку дитячої та юнацької творчості, які, як і давно колись, дорослішали за віком, набували досвіду виконавської майстерності, а згодом поповнювали мистецький колектив «Дністра». Сьогодні гуртківці цього позашкільного закладу виконають вокально-хореографічну композицію на слова Василя Дрозда, музику Ігоря Федірка «Рідне місто моє».

Ігор Федірко, Ігор Витрикуш з дитячим танцювальним колективом «Сонечко» (балетмейстер Олександра Василенко)!!!

Танцювальна група ансамблю «Дністер» виконує хореографічну композицію «Господарочка».

Сьогодні у танцювальному колективі «Дністра» є дві підготовчі групи, у яких танцюють діти 8-9 річного віку, а також наймолодші учасники віком 6-7 років. Перші вдалі виступи юних щиро сприймають заліщицькі глядачі. Є у них вже і перші перемоги. Колектив виборов гран-прі у місті Хмельницькому на конкурсі «Зірка України».

Вед 1. Хореографічну картинку «Веселі залицяння» виконує танцювальний дует у складі – Павла Андрусика та Ірини Шпунярської із народного ансамблю пісні і танцю «Дністер», балетмейстер – Олена Свідзінська.

Вед 2. Усі теперішні керівники народного аматорського ансамблю пісні і танцю «Хлібодари» Заліщицького агроколеджу ім. Євгена Храпливого в різні роки були керівниками ансамблю «Дністер». Тому їх завжди об’єднує тісна співпраця, а деякі молоді учасники цього колективу продовжують танцювати у «Дністрі».

Запрошую до спогаду Світлану Ярославівну Тарасевич, колишнього керівника народного ансамблю «Дністер», а тепер вона – керівник ансамблю пісні і танцю «Хлібодари».

(Спогад С. Тарасевич.)

(Народний аматорський ансамбль пісні і танцю «Хлібодари» Заліщицького агроколеджу виконує вокально-хореографічну композицію «Запорізький марш». Художній керівник Світлана Тарасевич, балетмейстер – Лариса Вилка, концертмейстер – Олег Мартинчук)

Вед 1. На наших урочинах присутній ще один колектив – вокальний ансамбль районного будинку дитячої та юнацької творчості, який у цей тривожний для країни час скаже нам, про що співають діти, про що вони мріють.

(Звучить пісня «Я не хочу гратись у війну»)

Вед 1.Пісня «Я не хочу гратись у війну», соліст Роман Мельник, прозвучала у виконанні ансамблю «Барви» РБДЮТ, керівником якого є Олександра Адамівна Іліщук. Вона, ще будучи ученицею сьомого класу, співала у хоровій групі ансамблю «Дністер».

У репертуарі ансамблю «Дністер» були колись пісні про мир, а сьогодні – ця життєво важлива тема – повертає всіх у сучасні реалії, які мають гуртувати нас в боротьбі за мир і безпеку, єдність рідної України.

І в цьому ми – єдині. Тож нехай гідною підмогою в нашому житті будуть рідні і дорогі серцю пісні, музика і танці.

Здавен у репертуарі танцювальних колективів ансамблю «Дністер» є запальний український «Гопак». Сьогодні цей танець пропонують нашій увазі учасники колективу у теперішньому його складі.

Наша зустріч підійшла до завершення.

Родинна пісня «Многая літа» у нашому спільному виконанні, з побажаннями: доброго здоров’я, миру, злагоди і єдності, прозвучить для організаторів та учасників цього творчого дійства, а також для всіх тих, хто з певних причин не зміг бути тут з нами разом, але отримує ці побажання.

Найщиріші слова вдячності висловлюємо ініціаторові цього заходу – панові Василеві Лопуху і всім його учасникам.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.