Сценарій проведення Свята Просфори

Оформлення: Образ святої родини, книжкова виставка «Духовного причастя світлий шлях»

На столі таца із просфорою, посудина з медом.

За столом священики – о. Іван,  о. Роман,

сестри-монахині монастиря. Праворуч ведуча заходу,

директор ЦБС    О. Тракало, членкині Союзу Українок м. Заліщики.

Розпочинає захід хор «Ангелятко» церкви Покрови Пресвятої Богородиці

м. Заліщики (регент Тарасевич С. )

Діти входять до зали без оголошення. Після співу і вітань юних хористів ведуча розпочинає дійство.

Ведуча:

Христос Рождається! Всечесні отці, високоповажні учасники святкового дійства у бібліотечній вітальні, радо вітаємо кожного з вас! У цей світлий день величних Різдвяних свят ми припадаємо до джерел іскристого настрою і урочистого піднесення, бо лунають дзвони колядок і щедрівок, наповняють радістю наші оселі, з’єднують нас у молитовному дусі.

Вшанування свята Різдва Христового по всьому світі супроводжується великою кількістю традицій і обрядів.

Кожен народ зберігає притаманність своєму краєві особливості вшанування  цього радісного свята. І на Сході і на Заході Різдво Спасителя  зустрічають  однією  чудовою традицією  – сімейною вечерею напередодні свята.

Із давніх-давен хліб був  символом життя. Там де є хліб,  там є добробут і благополуччя  роду.

Ми зібралися цією гарною родиною, щоб  пошановуючи спільні традиції, відкрити для себе  глибше тайну Божого народження,  колядувати і щедрувати.

Отож маємо намір разом  провести Свято  Просфори, яке  здавен вважається  святом єдності,  добра і надії.

Про витоки свята, що сягають  раннього християнства  і  про сутність Просфори, яка є   знаменням Божої благодаті, довідуємось із  друкованих видань, розповідай, зі спогадів організаторів і учасників цих дійств.  Такі урочистості побутували  у Заліщиках,  про що  підтверджують давні документи, фото світлини, записані спогади від старших людей. Чимало цікавого зберегла  у пам’яті  про такі святкування п. Ольга Плеш.

Хочу пригадати, що свято Просфори   відроджене у нашому місті у 1993 році завдяки ініціативі  наших духовних провідників.

Організаторами  духовно-просвітницького  життя  у Заліщиках здавен були священики,  сестри   монахині,  просвітяни, членкині Союзу Українок і молодіжні осередки Марійської дружини, молодь Христова.

Спільно з духовними отцями  сьогодні маємо нагоду  стати свідками  таїнства освячення духовного хліба.  Відродімо у пам’яті  передані нам батьками мелодії і слова  наших  чудових українських різдвяних колядок  і щедрівок, які  мусимо передати  у своїх родинах і наступним поколінням. Тож колядуймо  разом із учасниками  Союзу Українок, які сьогодні будуть організовувати  нас на  спів.

(Дві колядки у виконанні Союзу Українок)

Серед активних союзянок  є п. Стефа Лопух, яка очолювала  довгий час  міський осередок  Союзу Українок, а тепер  передала цю естафету п. Любові Болюх.

Сьогодні п. Стефа  поділиться  з нами  короткою інформацією  про те, як  організовують  українці  за кордоном  це величне свято Просфори.

                 (Виступ  п. Стефи Лопух)

 Ведуча:    

Ми просимо благодаті в молитвах для себе, для своїх рідних і близьких,  Почуття братерства, любові до ближнього мають супроводжувати нас повсякчас.

До цього закликають своїм співом сестри-монахині згромадження

(колядку виконують сестри)

о. Іван, парох церкви Покрови Пресвятої Богородиці, член бібліотечної Громадської ради, уже багато разів ініціював і підтримував нас в організації святкування величного свята Просфори.  Сьогодні просимо отця до слова і важливого для нас навчання, що таке просфора?

(звучить колядка у виконанні гуртківців РБДЮТ)

 Ведуча.

Величні святкування Різдвяних свят – це найвищий ступінь поклоніння Богові. Пам’ятаймо, як важливо усій нашій українській спільноті бути цілісною, наповненою єдиним духом, добрим сенсом життя, у мирі і в радості святкувати. Але  наші батьки пережили багато випробувань в різні часи – війни, переслідування, заборони свят. Великі випробування випали і на долю наших сучасників. Пам’ятаймо, молімось за них – і мертвих, і живих, так, як закликає це віршована присвята.

(зачитує рядки  присвяти Богдана Кінаша)

Коли вночі у дім, квартиру, хату
Прийде Різдво, ялинка і вогні —
Згадаймо на  хвилину про солдата,
Який в окопі мерзне на війні.

Який своє Різдво зустріне в полі
Під кулі свист і вітру коляду…
Хай спогад наш йому тамує болі,
Хай щира згадка піднімає дух,

Бо в цьогорічнім році щастя й туга
Змішались в датах, цифрах, іменах…
Яке ж Різдво без батька, сина, друга…
Які ж свята, коли іде війна.

Не говорім багато слів хвалебно-пишних,
А помолімося за мертвих і живих.

Коли ж засядем за різдвяний стіл,
Щоби спожити ці дари Господні,
Згадаймо тих, хто в люту заметіль
Орду московську стримує на Сході

Молімося за них і їхніх матерів,
Чия кутя окроплена сльозами,
За діточок, що звуть своїх батьків,
Припавши до заплаканої мами.

Прохаймо в Бога ворога спинить,
Щоби він «Гради» замовчати змусив,
І воїни відчули б хоч на мить
Великий день Народження Ісуса.

У нашій залі присутні матері воїнів – Героїв, учасників війни на Сході і волонтери, голова Спілки учасників АТО Степан Навольський, голова Громадської ради бібліотеки.

Просимо до слова о. Романа, священика – капелана, який побував на Сході із важливою священичою місією і слово якого є вагомим для нас.

(виступ о. Романа)

Ведуча. Заколядуймо разом, аби у серці і в душі з’єднатись хоч на відстані із захисниками Матері-України.

Ведуча. Просимо отців освятити і розділити з нами хліб-просфору.

Ведуча. Ми стали свідками таїнства освячення духовного хліба. Тому бажаємо, щоб атмосфера єднання, яка панує, коли ми ділимо просфору, ніколи не втрачала своєї сили, а великі почуття братерства, любові до ближнього супроводжували нас повсякчас на життєвих дорогах. Маю розповісти, що супроводжувались такі родинні зустрічі веселощами і жартами, організовувались «котолянові забави», як довідуємось зі спогадів пані Олі Плеш, були танці і розваги, народні ігри. Ми ж маємо можливість послухати учасників Заліщицького гурту «Маланка», які вчора презентували Заліщики на фестивалі у Синькові.

Просимо до слова-привітання першого заступника голови Заліщицької РДА Романа Петровича Краснюка

(виступ-привітання Р.П.Краснюка)

Щиро дякуємо отцям, сестрам-монахиням, а також добродійникам, які спонсорували придбання солодощів – це родини Степана і Миколи Навольських, Івана Городинського, Володимира Чубатого, Світлани Яковишин, а також Іванові Білінському, міській раді.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.Сценарій проведення свята Просфори

11 лютого 2007 року
Поч. о 16 год.
Читальна зала районної бібліотеки

У залі оформлена книжкова виставка ” Прийшла зима, свята принесла”, на столику (ліворуч) свічка, вода освячена, дідух, просфора і мед. Біля столика сидить отець Іван Сендзюк і ведуча вечора О.Тракало. Розпочинають свято колядуванням членкині Союзу українок.

Ведуча розпочинає свято вступним словом про завершення новорічно-різдвяних свят і нагоду зустрічі у бібліотечній вітальні на святі Просфори.

Ведуча запрошує розпочати свято маленьких колядників, які колядують три колядки. Спів хору “Ангелятко” церкви св.Покрови. Ведуча розповідає про відновлене свято Просфори у Заліщиках, запрошує до спогаду п.Ольгу Плеш. (Виступ).

Ведуча: Поділитись спогадом про святкування Просфори у Америці запрошую п. Стефу Лопух (Виступ п.С.Лопух).

Ведуча: Запрошую до зали учасників Вертепного дійства. ( Виступ учасників Вертепу церкви Пресвятого серця Христового.

Ведуча: З щедрівками і театралізованим дійством ” Маланка” прибули учасники цього колективу, які 10 -й рік уже віншують заліщан зі святом, гуртуються від церкви св.Покрови.

Ведуча: Запрошую до слова отця Івана і прошу благословити Просфору.

(Слово отця Івана, який говорить про велич Просфори і хліба у духовному і мирському житті.)

Отець розділяє Просфору з усіма учасниками свята.

(Союзянки колядують і віншують усіх).

Завершальне слово ведучої.

На завершення усі учасники виконують “Многая літ”.

Ведуча дякує спонсорам заходу: родинам Степана І Миколи Навольських, Івана Городинського І Ярослава Вацика, Василя Андрусика і Ігоря Марусяка, Володимиру Бенев`яту – міському голові, які посприяли коштами для придбання солодощів учасникам свята – організованим гуртам колядників і щедрувальників.

Зі словами вдячності за організоване свято звернулись до присутніх учасники дійства – голова райдержадміністрації Павло Лесюк, міський голова Володимир Бенев`ят, заступник голови районної ради Ярослав Мацьків, мешканці міста, довгожителі.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.