Сценарій проведення презентації бібліографічного покажчика «Благословенна талантами Заліщицька земля»

Святково прикрашена вітальня читального залу.
На журнальному столику книжка «Благословенна талантами Заліщицька земля»,
ваза з колоссям і калиною, вишитий рушник.
На іншому столику – краєзнавчі матеріали із фондів бібліотеки.

Вед 1. Моя земля – весняний сад і вишні,
Дзвінкі джерела, бджоли і жита.
Мені вона дарована Всевишнім,
Тисячолітньо грішна і свята.

Вед 2. Тут народився, тут люблю й страждаю,
Радію вітру, сонцю й журавлям.
І кращого ніде не маю раю,
Аніж моя прабатьківська земля.

prez2

Звучить пісня «Коріння» у виконанні Ігоря Федірка.

Вед 1. Шановні гості нашого заходу, учні. Перш за все, в цю осінню пору, щиро вітаємо Вас усіх і маємо намір сьогодні з Вашою участю презентувати книжку «Благословенна талантами Заліщицька земля» із серії «Видатні постаті краю».

В бібліографічному покажчику йдеться про наших краян – людей відомих, талановитих, неординарних. Кожен з них не просто відбувся в своїй професії, а зумів сказати в ній власне слово, досягти серйозних успіхів і загального визнання. Одні народилися на Заліщанщині, але деінде розкрили свої таланти. Інші, як мовиться, де народилися, там і знадобилися. А треті приїхали в цей край з тих чи інших причин – і прославили його своїми щедрими талантами. У нашій книжці вони поєднані в одну велику родину.

prez1

Вед 2. Задум про видання посібника зародився у бібліотекарів давно, у 1998 році, коли побачила світ книга – «З любов’ю до краю». Бібліографічний покажчик «Благословенна талантами Заліщицька земля» є продовженням першої книги, що доповнює відомості про талановитих земляків. Спонукали до праці здебільшого користувачі бібліотеки, мешканці краю, його гості, які не байдужі до історії Наддністров’я, прагнуть пізнати звичаї, ремесла, прилучитись до краєзнавчої, мистецької, наукової діяльності талановитих митців, політичних діячів, вчених, дослідників.

Вед 1. Критеріями при відборі імен видатних постатей Заліщанщини була наявність визнаних праць, виданих окремими виданнями або в збірниках. Особливо прагнули, окрім коротких біографічних відомостей, запропонувати читачам повні бібліографічні списки літератури. Безперечно, людей творчих, здібних і заслужених у нас багато, тому це не повний перелік досвідчених дослідників, мудрих науковців, поетів, письменників, мистецтвознавців і митців, про яких можна довідатись із покажчика. Окрім переліку імен, які ще, нажаль, маловідомі, маємо дуже мало друкованих джерел про їх творчі здобутки, наукові досягнення, мистецьку працю, тому вважаємо, це завдання для пошуку і праці по встановленні імен, і відомостей про них, на майбутнє.

Вед 2. Серія бібліографічних покажчиків «Видатні постаті» – це осягнення нашої історії через призму сприйняття особистостей, що прославили своїми подвигами і ділами Заліщицьку землю. Багата й цікава історія Заліщанщини, її культурне життя, здобутки у сфері духовності, що творили і творять люди, які є гордістю нашого краю. Звичайно, одночасно й точно окреслити це коло подвижників цілком конкретно неможливо.

Вед 1. У бібліографічному покажчику подано відомості про літераторів, художників, композиторів, науковців, духовних отців, громадсько- політичних і суспільних діячів та інших відомих людей, які народилися, жили чи проживають на Заліщанщині. Матеріал згруповано у 7-ми розділах. В межах розділів матеріал систематизовано в алфавітному порядку. Він не є вичерпним. Ми мали на меті, насамперед, узагальнити наявні відомості про життя і творчість наших талановитих земляків, систематизувати їх і представити читачам.

Вед 2. В таланті – велика притягальна сила. Він інтригує, захоплює, заворожує. І про це хочеться розповісти широкому загалу, поділитись своїми враженнями та роздумами. Це робили спочатку в газетах – «Вільному житті», «Свободі», «Колосі». А тепер ці публікації зібрали в книжку «Благословенна талантами Заліщицька земля». Книга про наших сучасників на зламі тисячоліть, про їх устремління, пошуки і прагнення, про їх високі професійні та людські чесноти, про їх болі і радощі, про любов до рідного краю, до України. Тут вони живуть, тут творять свій неповторний світ і тут служать своєму народові, плекають рідну землю, материнську мову, несуть добро своїм людям, люблять і шанують свою Батьківщину – та й самі достойні її високої пошани.

Ключами слів ми спробували привідкрити їхні душі, дошукатися сутності кожного «я», вихопити окремі миттєвості з їхнього життя, насиченого жертовною працею. Такі, як вони, люди великого серця і щедрої душі, не б’ють себе в груди, доводячи хто більший патріот, а кожен, на своєму місці чесно робить свою справу, віддаючи людям часточку себе, зводячи наш вільний спільний український дім, наповнюючи його добробутом, теплом і світлом своїх душ.

Вед 1. Більшість героїв наших розповідей живуть і працюють серед нас, а хтось уже відійшов за межу вічності, залишивши по собі добру пам’ять. Ми хочемо зберегти її для майбутніх поколінь, бо люди ці справді були гідні доброго слова і вічної пам’яті.

У першому розділі покажчика – «Життя для народу» можна довідатись про таких громадсько-політичних і суспільних діячів :

Бараник Василь Матвійович
Боднар Лев Дмитрович
Залеський Тадей Степанович
Охримович Володимир Юліанович

(показ слайдів)

Про Тадея Залеського та інших громадсько-політичних діячів краю слово має О. Й. Тракало- директор Заліщицької ЦБС.

Вед 2. «Літописці краю» – таку назву носить другий розділ бібліографічного покажчика. До нього ввійшли такі імена:
Верига Василь Іванович
Малєєв Юрій Миколайович
Михайлина Павло Васильович
Тур Онисій Степанович
Шварц Йосип-Теофіль Іванович

(показ слайдів)

prez3

Розповідь про Василя Веригу та літописців краю О.Й. Тракало

Вед 1. Розділ «Світочі нашої духовності» про людей, які своїм прикладом надихають нас на життя у вірі, правді, добрі і любові, навчають нас християнських і моральних істин:
Білан юк Петро-Борис
Війтиши Володимир
Дмитерко Софрон
Савчинський Григорій Тимчук Ярослав

(показ слайдів)

prez4

Про духовних отців розповідь отця Івана Сендзюка – пароха церкви Покрови Пресвятої Богородиці.

Вед 2. З четвертого розділу «Люди науки» можна дізнатись про Гнатюка Богдана-Тараса
Гнатюка Мирослава – Володимира
Коновця Олександра Федоровича
Коцика Романа Івановича
Кучера Володимира Антоновича
Рослицького Євгена
Храпливого Зенона Васильовича
Храпливого Євгена Васильовича

(показ слайдів)

prez5

Про діяльність братів Гнатюків слово виголосить Н. Я. Гуцуляк – вчитель історії Заліщицької державної гімназії ім. братів Гнатюків.

Про Євгена Храпливого розкаже Ю. П. Війтик – викладач філософії, політології Заліщицького агроколеджу ім. Євгена Храпливого.

Вед 1. У п’ятому розділі «Творці слова» ми дізнаємось про тих, хто словом доносить до нас красу і велич рідного краю, збуджує замисли, почуття. Дарує своїм словом хвилини духовного натхнення, затишку, спокою, любові і добра:
Боярська-Попович Климентина
Ковальчук Петро Іванович
Маковей Осип Степанович
Чайковський Данило Васильович

(Показ слайдів)

prez6

До слова запрошуємо О. Т. Петринку – вчителя української мови і літератури школи ім. Осипа Маковея.

У залі присутня І. О. Ковальчук – дружина письменника Петра Ковальчука, яку запрошуємо до слова-спогаду.

Вед 2.Розділ «Життя в мистецтві» розкриває митців Заліщицької землі. Своїм талантом заслужили визнання, а відповідно стали відомими люди, які знайшли себе у неповторному і чарівному світі дивовижного мистецтва, у пісні, у живописі, малюнку, архітектурі, скульптурі. Їх покликав саме цей світ і саме в ньому вони знайшли себе. Це:

Баранецький Ярослав Теофільович
Гайворонський Михайло Іванович
Голинський Михайло Теодорович
Зубжицький Ян-Сас Кароль
Корінь Степан Іванович
Коханенко Євген Теодорович
Смеречанський Ярослав Васильович
Смеречанський Емануїл Андрійович
Шевчук Володимир Олексійович

(показ слайдів)

Про життя і діяльність М. Гайворонського та його родину розповідь В. І. Олійника – директора Заліщицького краєзнавчого музею.

«В’язанка стрілецьких пісень » на музику Михайла Гайворонського звучить у виконанні Ігоря Федірка, Романа Бодьо та Ігоря Витрикуша.

prez9

Вед 1. Останній, завершальний розділ – «Справи сучасників сьогодення» зібрав велику плеяду людей наших днів:
Барна Володимир Андрійович
Бачинський Валерій Йосипович
Боднар Ольга Петрівна
Василькевич Микола Іванович
Горбаль Микола Андрійович
Данилейко Роман Васильович
Дрозд Олег Васильович
Заболотний Тарас Дмитрович
Заяць Василь Михайлович
Золотий Любомир Романович
Корнацький Василь Михайлович
Кучерка Стефанія Іванівна
Лазар Михайло Павлович
Лопух Василь Степанович
Марусяк Ігор Михайлович
Мегедин Іван Васильович
Микитин Ярослав Іванович
Олійник Ганна Петрівна
Олійник Михайло Іванович
Осадчук Роман Васильович
Приймак Павло Іванович
Приймак Петро Іванович
Рибцуник Ганна Михайлівна
Салевич Іван Миколайович
Томунь Василь Йосипович
Тракало Василь Йосипович
Тракало Ольга Йосипівна
Хомишин Пантелеймон Григорович
Швед Ярослав Антонович
Шелепко Йосип Степанович

(показ слайдів)

prez8

Вед.2. Шановні учасники презентації, ми мали на меті сьогодні познайомити Вас з творчим задумом, а й відповідно з результатами праці упорядників видання, бібліотекарів. Сподіваємось, що бібліографічний покажчик «Благословенна талантами Заліщицька земля» відкриє читачам нові матеріали про життєвий і творчий шлях наших земляків, стане важливою цеглиною у будові фундаменту новітньої української історії. Хотілось би, щоб такі видання стали настільними книгами для нашої молоді, а також використовувались при підготовці учнівських рефератів, курсових, дипломних робіт, принесли задоволення від спілкування з книгою. Уважний читач побачить, як часто пересікаються дороги, вчинки наших героїв. Це, мабуть тому, що Заліщики – місто не велике і тут кожен кожного знає. Талановиті добрі люди тягнуться одні до одних, їм затишно і легко поруч, тому так переплітаються долі талановитих людей.

Вед 1. Один із письменників сказав: «Той, хто дивиться в минуле, так само бачить майбутнє, як видно у дзеркалі глибоких вод високе небо». Добре вивчивши і розпізнавши своє минуле, ми чітко і ясно побачимо своє майбутнє. А допоможуть нам у цьому подібні видання. Тож вивчаймо свою історію і працюймо над її гарним продовженням. «У добрий час!» – зичу цьому виданню і вірю, що робота з пошуку цікавих біографій, доль, пов’язана із Заліщанщиною триватиме й надалі.

Вед 2. Відомий вислів: «Краса врятує світ ». Незгідні з ним запевняють: «Його врятує добро». Ми ж переконані – нашому світу вкрай потрібно побільше і краси, і добра А ще самовідданості, жертовності, щедрості. А ще – віри й патріотизму. Тоді життя неодмінно складеться, і таланти розквітнуть, і побільшає краси та добра у нашому такому непростому і мінливому світі.

Завершальним акордом нашого заходу стане пісня «Моя Заліщанщина» у виконанні Ігоря Федірка, Романа Бодьо та Ігоря Витрикуша.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.