Соломія Крушельницька в Заліщиках

Видатний італійський поет Д. Кардуччі писав, що там, де проходить С. Крушельницька «квітнуть троянди і співають солов’ї». А пройшла вона багато доріг різними країнами. Побувала всесвітньовідома співачка і в місті Заліщики на Тернопільщині, де в 1903 -1908 роках жила її старша сестра Олена. Олена Крушельницька була одружена з адвокатом, громадсько-політичним діячем, ученим і журналістом Володимиром Охримовичем. Подружжя Охримовичів проживало в Заліщиках у домі навпроти давньої пошти на першому поверсі кам’яниці при головній вулиці. Власником цього будинку був єврей Берко. Давня пошта була в будинку перед теперішнім приватним магазином «Меблі» по вулиці
С. Бандери,17. Це приміщення зруйновано в 1974 році. Не зберігся також дім, де мешкали Охримовичі. Його розібрали влітку 2004 року.

Дочка Охримовичів Марія –Соломія Скорик пригадувала: «З раннього дитинства виростала я серед розмов та спогадів про Соломію Крушельницьку. Мати моя співала пісні, арії, що їх вивчала тітка Люня, оповідала про свої подорожі з нею. У нашому домі народна пісня, звичаї українського народу були у великій пошані. Мама вислала тітці Люні в Італію заліщицький народний одяг, в якому один італійський художник намалював її портрет олійними фарбами. До Заліщиків тітка приїжджала навесні 1905 року і 9 квітня виступала у шевченківському концерті, а я була ще тоді маленькою і нічого не пам’ятаю».

Учитель зі Львова Сельвестр Гронський, котрий працював протягом 1900-1907 років у Заліщиках згадував про те, що був на концерті в честь Тараса Шевченка і що в цьому концерті, який відбувся 1904 року в приміщенні польського народного дому «Сокіл»( тепер приміщення кінотеатру), взяла участь Соломія Крушельницька. В листі до відомого громадсько-політичного діяча, письменника і публіциста Михайла Павлика Соломія Крушельницька з Монсуммано 9 серпня 1904 року писала: «Не хотіла Вам зараз відписувати ще з Заліщик, бо скажу Вам по правді, так, як завше по правді з Вами говорю, що кілько раз приїду в Галилею, то так страшно мене всьо, що там діється і робиться, разить і болить, як коли би на якісь іншій землі була…».

Великий святковий вечір на честь 44-х роковин з дня смерті Тараса Шевченка організувало товариство «Руська бесіда» в Заліщиках у неділю 9 квітня 1905 року о 19 год.30 хв. у великій залі будинку «Сокола». До участі в концерті була запрошена й Соломія Крушельницька. Вона виконувала пісні Миколи Лисенка на слова Т. Шевченка «Як би мені, мамо, намисто», Остапа Нижанківського «І молилася я» та пісню на слова Т. Шевченка «Ой гляну я». Заліщицька публіка з великим ентузіазмом і захопленням зустріла виступ видатної співачки. Адже ж тоді ніхто не виконував так українських пісень, як Соломія Крушельницька. На той час вона була вже відома цілому світові. ЇЇ добре знали Мілан, Неаполь, Париж, Петербург, Одеса, Варшава, Краків, Львів, Чернівці, вся Західна Україна.

У Заліщиках у сімї Охримовичів гостювала також молодша сестра Олени й Соломії Крушельницьких – Ганна, відома оперна і камерна співачка. Заліщицька земля була рідною не тільки для Олени, Соломії і Ганни Крушельницьких. У 1804 році в селі Дуплиська народився Григорій Савчинський, священик, поет і письменник, дід Крушельницьких по материнській лінії.

На Заліщицькому старому кладовищі можна побачити надгробний пам’ятник з епітафією «Оксаня донька Володимира і Олени з Крушельницьких – Охримовичів. 24.06.1902-13.11.1904»

На честь видатної співачки Соломії Крушельницької на будинку кінотеатру в м.Заліщики 1982 року встановлено меморіальну дошку з написом «В цьому будинку в квітні 1905 року виступала з шевченківською концертною програмою видатна українська співачка – педагог, заслужений діяч мистецтв України Соломія Амросіївна Крушельницька».

25 грудня 1991 року іменем Соломії Крушельницької в Заліщиках названа вулиця. Через дорогу навпроти кінотеатру, поставлено пам’ятний знак з текстом «Ця плита встановлена на честь 125-річчя від дня народження всесвітньовідомої української співачки Соломії Крушельницької.

З нагоди 140-річчя від дня народження Соломії Крушельницької приємно згадати про перебування славетної співачки в Заліщиках, а також про інших членів славної родини Крушельницьких, доля котрих пов’язана із Заліщанщиною.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.