Резолюція-звернення Громадського віче «Бібліотеки Заліщанщини у роки Незалежності України і стратегія їх розвитку на майбутнє»

    Громадське віче проведено відповідно до ухваленого рішення Громадської ради при Заліщицькій ЦБС  на засіданні від 13 липня 2016 року.

В роботі віче взяли участь керівники райдержадміністрації, районної ради та їх відповідних підрозділів, священослужителі, голови сільських рад, журналісти, члени Громадської ради при ЦБС, бібліотечні працівники, громадські активісти, студенти навчальних закладів культури.

    Його учасники  заслухали звіт директора ЦБС Ольги Тракало «Бібліотеки Заліщанщини у роки Незалежності України і стратегія їх розвитку на майбутнє». В обговоренні доповіді взяли участь бібліотекарі та представники різних верств суспільства. Цінні пропозиції внесли: парох місцевої церкви Пресвятої Богородиці о. Іван Сендзюк, священослужитель м. Копичинці, публіцист   Василь Погорецький, заступник директора по навчальній роботі Заліщицького агроколеджу ім. проф. Є. Храпливого, відомий історик Михайло Сопилюк, заступник директора Гнідинської ЗОШ Київської області, голова сільського осередку «Просвіта», краєзнавець, дослідник трагедії звірського вбивства нашого земляка Юрія Вербицького в гнідинському лісі Любов Прядко, голова Борщівського об’єднання «Просвіта», редактор місцевого районного радіо, член НСЖУ Петро Довгошия, Почесний голова Тернопільського об’єднання «Просвіта», письменник-публіцист Богдан Головин, заступник директора Тернопільської обласної наукової бібліотеки Галина Полева, редактор газети «Галицький вісник», автор низки книжок на патріотично – просвітницьку тематику Марія Довгошия, ветерани бібліотечної справи Ольга Вівчар, Ольга Боднар, Олександра Стасюк, Угриньківський сільський голова Любов Гервасюк, вихованці Клубу творчої молоді Роман Фестрига, Віктор Чернічка.

         В доповіді та під час її обговорення відзначалися позитивні зрушення, які відбулися в бібліотечній системі Заліщицького району за роки Незалежності України.

      Переведені в нові приміщення або суттєво покращені побутові умови в бібліотеках сіл: Бересток, Блищанка, Добрівляни, Дорогичівка, Зелений Гай, Касперівці, Колодрібка, Нагіряни, Рожанівка, Садки, Синьків, Хмелева.

     В скрутну годину в умовах нестачі коштів, яка в останні роки стала хронічною, бібліотекарям приходять на допомогу підприємці, зокрема, Оксана і Степан Навольські, Іван Навольський, голова Тернопільського споживчого товариства  Михайло Лазар, керівники с.-г. підприємств: Микола Долотко, Мирослав Розлуцький, Віктор Тарчинський, Ігор Фрич та інші.

Це завдяки їх турботливості поліпшились умови праці бібліотекарів, передплачена мінімальна кількість газет і журналів.

    Вагомий вклад в  поліпшення стану сільських бібліотек в минулі роки внесли сільські голови Микола Воробець( Блищанка), Степан Гоцуляк (Добрівляни), Ольга Золота (Шипівці), Степан Крижанівський (Шутроминці), Михайло Мельник (Хмелева), Ганна Підгірна (Синьків), Петро Умрикін (Дзвиняч), а також Заліщицький міський голова Володимир Бенев’ят. Кращі традиції турботи про бібліотеки продовжують  нинішні сільські голови Володимир Бабала (Буряківка), Йосиф Бачинський (Дзвиняч), Микола Бесащук (Литячі), Ярослав Гошовський (Добрівляни), Василь  Гнатишин (Дунів), Марія Драган (Садки).

      Помітних успіхів у сфері морально- етичного виховання досягнуто завдяки тісній співпраці із священослужителями різних конфесій.

Активну участь у проведенні важливих виховних заходів беруть  священики о. Іван Сендзюк, о. Ігор Леськів,   о.Володимир Рачковський, о.Василь Черничук,  о.Михайло Коробій,  та інші.

      Значні очікування учасники віче пов’язують із активною роботою Громадської ради при ЦБС (голова  С.Навольський, заступник Йосип Децовський).

Рада має стати зв’язуючою  ланкою між бібліотекарями і читачами-користувачами, між бібліотечною системою і громадами, а також органами місцевого самоврядування.

    Учасники віче висловили вдячність федеральному уряду і платникам податків США, Біллу та Мелінді Гейтс за надану фінансову та технічну  допомогу у реалізації конкурсних проектів для бібліотек України,  Програмі «Бібліоміст». Бібліотеки району одержали  і використали грантові кошти, а також  обладнання на суму понад 100 тис. доларів. Впроваджений безкоштовний доступ до  Інтернет-ресурсів в бібліотеках Заліщик, Товсте, Синьків, Бедриківці, Колодрібка, Добрівляни, Шипівці. При сприянні місцевих меценатів Інтернет- зв’язок встановлено у селах Дорогичівка, Слобідка, Буряківка.

      Разом з тим, в останні роки відчутно знизився обсяг коштів на придбання літератури. Якщо в 1999 році бібліотеки отримали 25 тис. книг, то в 2015 році – 3 тис, або у 8, 3 рази менше. Різко скоротилася передплата газет і журналів, в тому числі – для дітей.

    Відбулось значне скорочення персоналу ЦБС. В 1991 році працювало 82 особи, а в 2016 році – 65 працівників. Лише 10 працівників бібліотек працюють в умовах  повної зайнятості, а 8 – на четвертинку посадової ставки. Занепокоєння викликає те, що лише кожне п’яте бібліотечне приміщення опалюється в зимовий період.

     За умов відсутності мінімальних потреб коштів на поточні потреби (папір, канцтовари) все складніше забезпечувати підготовку інформаційно- просвітницьких заходів.

      Новим поступом якісних змін у роботі бібліотечної системи має стати виконання важливого документу, схваленого  Кабінетом  Міністрів України від 23 березня 2016 року № 219-р. «Стратегія розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року» «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України» та відповідних розпоряджень Тернопільської облдержадміністрації від 17 червня 2016 р. та Заліщицької райдержадміністрації від 16 липня 2015 року.

         Для своєчасного виконання основних напрямів Стратегії розвитку бібліотечної справи, докорінного поліпшення роботи Заліщицької ЦБС учасники Громадського віче запропонували:

  1. Враховуючи важливе значення ролі бібліотек в соціально- культурному розвитку регіону, доручити голові Громадської ради при ЦБС  Навольському С. М. проводити періодичний аналіз виконання заходів по розвитку бібліотечної системи, інформувати про отримані результати громадськість та органи місцевого самоврядування.
  1. З метою використання досвіду роботи ведення бібліотечної справи в екстремальних умовах, значний внесок в організацію просвітницьких та соціально – культурних заходів, а також на підставі внесених пропозицій учасників громадського віче просити голів Заліщицької райдержадміністрації і районної ради (Шипітка Б. І., Дрозд І. П.), депутатів районної ради, призначити п. Тракало О. Й.  на раніше займану посаду директора Заліщицької ЦБС.
  1. Для повернення втрачених прав Заліщицької ЦБС щодо участі в конкурсних проектах, міжнародної допомоги звернутися до голів Заліщицької районної ради і райдержадміністрації (Дрозд І. П., Шипітка Б. І.) ініціювати повернення попереднього правового статусу ЦБС «комунальна установа» замість примусово присвоєного районною радою «Комунальне підприємство».
  1. Просити голів Заліщицької районної ради (Дрозд І. П.) і райдержадміністрації (Шипітка Б. І.) скасувати нині діючу форму централізованого управління фінансовими ресурсами, виділених для ЦБС, без участі працівників ЦБС. В умовах проголошеного курсу на децентралізацію повернути право колективу Заліщицької ЦБС на користування річним кошторисом та штатним розписом, згідно діючого Статуту.
  1. При зміні організаційної структури управління, яка пов’язана із створенням територіальних об’єднаних громад, зберегти функціональну цілісність   створеної бібліотечної системи, не допустити її руйнування
  1. Для періодичного аналізу роботи бібліотек в регіоні та виконання завдань, які визначені в Стратегії розвитку бібліотечної справи, зберегти започатковану ініціативу проведення Громадських віче кожних 4-5 років, залежно від потреби. До участі в роботі віче залучати працівників освіти, депутатів місцевого самоврядування, голів місцевих рад.

       Для поглибленого вивчення справ в  діяльності бібліотек запровадити навчально – просвітні поїздки бібліотекарів Заліщанщини в бібліотеки міст і сіл сусідніх районів, щонайменше один раз в рік.

Просити керівництво райдержадміністрації і районної ради підтримати організаційно та фінансово цю форму ефективного підвищення фахового та загальноосвітнього рівня цієї сфери культури.

  1. Погодитися з пропозиціями Почесного голови Тернопільського об’єднання «Просвіта» Богдана Головина про створення осередків «Просвіта», відродження традицій просвітництва у Заліщицькому районі, а також направити клопотання до голови Тернопільської обласної державної адміністрації Барни С. С. щодо захисту колективів бібліотек від протиправних дій керівників міста Бережани.
  1. Звернутись до президента Української бібліотечної асоціації, директора Інституту публічного управління та кадрової політики … Міністерства культури України проф. Ірини Шевченко, начальника   управління культури  облдержадміністрації Григорія Шергея з проханням надавати більш вагому та оперативну методологічну підтримку бібліотечним установам в захисті їх прав та вдосконаленню діючого менеджменту в сфері культури.
  1. Просити друковані засоби масової інформації опублікувати дану резолюцію- звернення Громадського віче, довести його зміст до читачів- користувачів бібліотечних послуг.

Резолюція – звернення підтримана абсолютною більшістю учасників  Громадського  віче    (див. відеозапис).

                                                        10 серпня 2016 року

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.