Районний семінар “Бібліотека – соціокультурний центр громади”

Такій темі був присвячений семінар бібліотечних працівників. Саме цьому питанню приділила увагу в своєму виступі Ольга Тракало, директор ЦБС, яка наголосила, що нині в бібліотеках є музеї села, працюють центри краєзнавства, народознавства, дозвілля для дітей, молоді та духовного відродження.

Кожна бібліотека є місцем доступу до необхідної користувачам інформації, але у 10 бібліотеках району ще й працює Інтернет. Метою Інтернет-центрів є надання різноманітних інформаційних ресурсів, вони також готові надихати людей на участь у громадських справах, надати їм затишні приміщення для зборів, залучити до діяльності, яка піде на користь всій громаді. «Ми маємо зробити все, щоб кожна громада підтримала книгозбірню. Не менш важливим в організації соціокультурної діяльності бібліотеки є роль бібліотекаря, його професіоналізм, лідерські якості, бо навколо нього гуртуються читачі, мешканці села, – сказала Ольга Йосипівна і навела такий приклад: – Відвідуючи засідання творчих лабораторій із виїздом у села, ми переконалися, наскільки такі зустрічі є подією для села. Адже люди не тільки збиралися на заходи, ми пропонували їм практичні заняття».

З консультацією «Соціокультурна діяльність публічної бібліотеки» виступила Орися Калінка, завідувачка відділу інформаційної, бібліографічної та методичної роботи. «Метою соціокультурної діяльності є організація раціонального і змістовного дозвілля людей, задоволення і розвиток культурних потреб, створення умов для їх самореалізації, розкриття здібностей, збереження, розповсюдження і подальший розвиток культури. Бібліотеки мають заохочувати читачів, – зазначила О. Калінка, – виховувати любов до читання, допомагати, консультувати. Соціокультурна робота бібліотек представлена широким розмаїттям форм масової популяризації. Крім диспутів, читацьких конференцій, вечорів запитань і відповідей, з’явилися нові форми роботи, які ми практикуємо, – це презентації книг, години цікавих повідомлень, поетичні колажі, екологічні ігри. Для людей похилого віку книга має унікальну здатність лікувати душу. Бібліотека за допомогою своїх засобів та форм роботи привертає увагу до потреб людей похилого віку».

Про активні форми соціокультурної діяльності сільських бібліотек у роботі з читачами-дітьми розповіла Олександра Топольницька – заступник директора по роботі з дітьми: «Відкривають для себе бібліотеку учні-шестирічки та дошкільнята під час екскурсії. Одним із головних комплексних заходів по залученню дітей до читання є посвята в читачі, використовуються різноманітні методи індивідуальної та масової роботи. Ефективною формою популяризації літератури серед дітей є обговорення, обмін думками про прочитане, літературні ігри. Вони сприяють глибокому пізнанню прочитаного. За допомогою віртуального простору можна здійснювати екскурсії, мандрівки, подорожі. Ця форма поєднує можливості Інтернету з традиційними методами, географічними оглядами, вікторинами».

На використанні новітніх технологій в інформаційно-бібліографічному забезпеченні потреб місцевої громади зупинилась у своєму виступі Світлана Пукіш – провідний бібліограф: «Задовольнити інформаційні потреби користувача, зробити доступною для нього інформацію – саме в цьому полягає одна з найважливіших соціальних функцій бібліотеки. Сьогодні в бібліотеці можна зустріти не тільки традиційних читачів, які звертаються до друкованих документів, а й таких, що прийшли користуватися інформацією на електронних носіях, переглянути відео чи інформацію з мережі Інтернет. Сучасні бібліотеки у селах нашого району пропонують також послуги копіювання, безкоштовний Інтернет, скайп-телефонію, набір та друк тексту, сканування». Світлана Іванівна наголосила, що бібліотекарі працюють з різними віковими групами, пропонують користувачам цікаві юридичні он-лайн консультації, а випускникам шкіл – реєстрацію для ЗНО, також можна переглянути сайти різних навчальних закладів, подати електронні документи, немає потреби їхати і стояти у чергах.

Під час засідання «за круглим столом» на тему: «Бібліотека – інформаційно-культурний осередок громади» учасники обмінялися думками щодо обговореного у формі запитань і відповідей, висловили своє бачення шляхів покращення бібліографічної роботи. Зокрема, поділилися власним досвідом бібліотекарі: Ганна Ронталюк (Угриньківц), Ольга Бензар (Товсте), Ольга Бурдейна (Блищанка), Марія Александер (Торське), Світлана Золота (Шипівції), Людмила Міщук (Щитівці), Ганна Бабин (Дорогичівка), Ольга Боднар (Синьків), Оксана Гандзюк (Іване-Золоте), Ольга Гладій (Свершківці), Любов Казюк (Нирків), Оксана Осадчук (Виноградне), Ольга Добрянська (Хмелева), Ірина Стефанишин (Летяче), Калина Прокіпчук (Вигода), Ольга Кравчук (Дунів).

Підсумовуючи роботу семінару, варто зазначити, що присутні почерпнули багато нового і корисного для себе, що будуть використовувати у повсякденній роботі, покликаній не тільки зробити бібліотеку культурним осередком, а й розширювати коло її читачів, користувачів бібліотечних послуг.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.