Про бібліотеки говорили на колегії Заліщицької райдержадміністрації

На засіданні колегії райдержадміністрації обговорено питання «Про функціонування книгозбірень та перспективи розвитку бібліотечного обслуговування в Заліщицькому районі».

Директор районної централізованої бібліотечної системи Ольга Йосипівна Тракало інформувала про діяльність бібліотек ЦБС.

Бібліотеки Заліщицької районної централізованої бібліотечної системи в добу важливих суспільних перемін залишаються традиційними центрами культури, знань і духовності, які покликані не тільки зберігати надбання віків, але й окреслити контури інформаційної цивілізації ХХІ століття.

Саме в цьому контексті намагаються спрямовувати свою роботу книгозбірні району, які діють як загальнодоступні інформаційно – культурні центри, місця духовного спілкування та проведення змістовного дозвілля. Заліщицька районна централізована бібліотечна система об’єднує 54 установи, до її складу входять: центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, 1 селищна і 51 сільські бібліотеки – філії. Стратегічним напрямом діяльності бібліотек є задоволення інформаційних потреб користувачів, з цією метою – впровадження інноваційних форм бібліотечного обслуговування мешканців району. Впродовж минулого року до фондів книгозбірень надійшло 8 796 документів, із них книг – 7787 примірників, періодичних видань – 985, електронних носіїв – 24, а у 2014 році вже отримано 1000 книг. Вагомим поповненням фондів бібліотек стали видання, які надійшли безкоштовно за Державною програмою «Українська книга»: у 2013 році – 387 примірників, у 2014 р. – 473 .

Важливим джерелом поповнення фондів книгозбірень є «Програма поповнення бібліотечних фондів на період до 2015 року», яка з 2011 року тільки частково реалізовується в частині придбання періодичних видань. На поповнення фондів вітчизняною та зарубіжною літературою кошти із районного бюджету від 2011 року не виділялись. У 2013 році використано 3 929 грн. на придбання 40 примірників книги «Реабілітовані історією. Тернопільська область». Том 2.

На передплату преси у 2013 році використано 6 124 грн., тільки у квітні оплачено 4 000 грн., з цьогорічного бюджету за пресу для бібліотек на І півріччя 2014 року – в основному це періодика для 2-ох районних бібліотек. У фондах бібліотек району домінують документи соціально – політичного змісту. Недостатньо навчальної та наукової літератури з питань економіки, культурології, мистецтва, природничих наук, сучасних українських художніх та довідкових видань. Потребують оновлення багатотомні енциклопедії, тлумачні словники, довідники. Фонди сільських бібліотек – філій не поповнюються галузевою літературою. Через відсутність коштів скорочено як асортимент, так і кількість періодичних видань, особливо в сільських бібліотеках. Пресу до 16 сільських бібліотек, найчастіше – районний часопис «Колос» передають сільські ради, церковні громади, але здебільшого газети та журнали передплачують бібліотекарі за власні кошти. У ІІ півріччі 2014 року сільські бібліотеки залишаться без періодики через відсутність бюджетних коштів для її передплати.

Для якісного задоволення потреб користувачів необхідно поповнювати фонди не тільки місцевою, але й державною пресою, журналами з різних галузей знань. У сучасних умовах, коли бюджетне фінансування обмежене, й головні статті витрат – заробітна плата, оплата за енергоносії, публічні бібліотеки шукають інші фінансові джерела. Так, наприклад, в останні роки значною підмогою для бібліотек є книжкові дарунки читачів, авторів, уродженців краю, української діаспори. У 2013 році до бібліотек надійшло 7787 книг, з яких дарункових – 6215 примірників. Книги в дарунок бібліотекам Заліщанщини передають: видавництво «Літопис УПА», Міжнародна культурно – освітня асоціація, Програма «Бібліоміст», Наукове товариство імені Шевченка в Америці, Національна парламентська бібліотека, автори, читачі. До Синьківської бібліотеки 4 700 книг, на суму 188 970 грн. передав Д. В. Фірташ.

Важливим аспектом роботи з фондом залишається проведення щорічних планових переобліків та вилучення літератури з різних причин, головною з яких є списання за зношеністю, застарілих за змістом. У 2013 році вибуло 4 406 примірників, з яких книг – 3164, періодичних видань – 1242. Систематично проводяться заходи з профілактики заборгованості користувачів; взамін загублених у 2013 році надійшло 462 книги на суму 4 397 грн. Залишковий принцип фінансування книгозбірень негативно відображається на якості обслуговування – зменшення читацької активності.

Тенденція падіння інтересу до відвідування книгозбірень зумовлена невпинним розвитком інформаційних технологій на фоні низького оновлення книжкового фонду. Важлива роль в удосконаленні діяльності книгозбірень належить бібліотекарям. У колективі ЦБС – 65 бібліотечних працівників, з яких мають повну вищу освіту 10 осіб, базову вищу – 55. За стажем роботи: понад 10 років – 17 осіб, понад 20 років – 38.

Протягом останніх років залишається невирішеною проблема неповної зайнятості бібліотечних працівників, особливо в сільській місцевості. Тепер в районі в усіх сільських філіях без винятку 53 особи працюють в таких умовах: 14 ос. – на 0, 25 окладу, 32 – 0, 5 і 7 осіб – на 0, 75 окладу.

Одним із важливих є питання покращення матеріально – технічної бази книгозбірень. З 2010 року на ремонт приміщень та придбання необхідного обладнання кошти із районного бюджету не виділялись. Тільки у 2012 році рішенням сесії районної ради було направлено 36 тис. на придбання матеріалів для ремонту приміщень Добрівлянської, Колодрібської, Шипівецької, Бедриківської бібліотек, електроконвекторів для Колодрібської і Бедриківської бібліотек, в яких відкрилися Інтернет – центри. Впродовж багатьох років проблемним є питання організації опалення бібліотек в осінньо – зимовий період.

Тільки 42 бібліотеки опалювались, з них постійно – 10, періодично – 32, в тому числі малоефективними обігрівачами, які не забезпечували необхідної температури, у 14 бібліотеках – опалення відсутнє. Для теплозбереження потребують заміни вікна та двері у приміщеннях більшості установ.

Минулого року до вирішення життєво – важливих питань бібліотек долучилися голови районної та сільських рад, зокрема, у створенні належних умов для функціонування Інтернет – центрів у бібліотеках – філіях сіл: Добрівляни, Колодрібка, Бедриківці, Шипівці. Позитивним є приклад турботи про сільську бібліотеку Василя Перціва – сільського голови із Дорогичівки, який передав у користування бібліотеці власний кабінет з організованим у ньому газовим опаленням, сприяв підключенню швидкісного Інтернет – зв’язку.

З 2012 року у новозбудованому приміщенні функціонує Синьківська бібліотека – філія. Керівник ТОВ «Добробут» Мирослав Розлуцький сприяв газифікації бібліотек у селах Вигода та Кулаківці. За сприяння та підтримки керівника підприємства «Фортуна» Ігоря Фрича проведено реконструкцію системи газового опалення у Рожанівській бібліотеці, придбано металеві вхідні двері, проводиться передплата періодики для Рожанівської та Солонської бібліотек.

Власними силами та за власні кошти працівники бібліотек в селах Касперівці, Вигода, Кулаківці провели ремонт приміщеннь у 2013 році. Разом з позитивними прикладами, у бібліотеках гостро відчувається потреба необхідного обладнання, оргтехніки, меблів і особливо проведення ремонтних робіт, організація опалення. У 10 – и бібліотеках забезпечується безкоштовний доступ до Інтернету, в яких є 32 комп’ютери, копіювально – множильна техніка. 2013 року використано 10 713 грн. на оплату за інтернет-зв’язок.

Процес впровадження сучасних інформаційних технологій у практичну діяльність бібліотек району здійснюється з ініціативи бібліотечних працівників, які беруть активну участь у підготовці конкурсник проектів. З 2002 року бібліотеки ЦБС вибороли перемогу у 5-ти Міжнародних конкурсах та вагому фінансову підтримку для відкриття і функціонування Інтернет – центрів. Уже сьогодні сума грантових коштів складає близько ста тис. доларів США. У 7 – ми бібліотеках району – це новітня комп’ютерна техніка і ліцензійне програмне забезпечення. У травні 2014 року центральна бібліотека підготувала і надіслала конкурсні проекти на оновлення комп’ютерного обладнання у 3-х бібліотеках району.

Відкриттю місця доступу до Інтернету у Буряківській бібліотеці – філії сприяв керівник господарства «Золота нива» Микола Долотко, який передав до книгозбірні комп’ютер і принтер, оплатив за підключення до Інтернету, а депутат райради Ярослав Крайник подбав про підключення до Інтернету Слобідської бібліотеки – філії і подарував принтер. Значущою є фінансова підтримка, яку надають бібліотекам району підприємці Іван та Степан Навольські. Процес впровадження сучасних інформаційних технологій у практичну діяльність бібліотек району продовжується.

Створення Інтернет – центрів у бібліотеках підняло на якісно новий рівень обслуговування та надання нових послуг. Користувачами книгозбірень є представники найрізноманітніших верств населення. При Інтернет – центрах діють Пункти доступу громадян до інформації органів державної влади та місцевого самоврядування, забезпечується вільний доступ до мережевих ресурсів законодавчої, виконавчої гілок влади. Користувачі бібліотек мають можливість знайомитись з необхідними законодавчими, правовими актами, отримати детальну інформацію про діяльність органів влади, політичних партій, неурядових організацій, роздрукувати необхідні документи.

Постійно підтримуються створені 2 веб – сайти та блог Заліщицької центральної районної бібліотеки, а також Товстенської і Синьківської філій ЦБС. Значна увага приділяється вихованню та соціально – професійному визначенню молоді. Роботу з цією категорією користувачів у Заліщицькій ЦБС, як кращий досвід відзначено Тернопільською обласною бібліотекою та Державною бібліотекою для молоді.

Pозширюється зона обслуговування мешканців району, зокрема, і людей з обмеженими можливостями. У практиці роботи бібліотек – обслуговування цієї категорії осіб за місцем проживання, кількість обслужених в такий спосіб людей щорічно збільшується. На обласному рівні відзначені приклади співпраці бібліотек ЦБС із колективами працівників та пацієнтів Заліщицького обласного госпіталю інвалідів війни та реабілітованих, обласного дитячого санаторію, обласного багатопрофільного навчально – реабілітаційного центру, геріатричного відділення Товстенської лікарні.

Відродженню духовності та культури сприяє соціальне партнерство бібліотек із релігійними громадами, які допомагають у поповненні фондів духовною літературою, спільно організовуються духовні заходи. За сприяння священиків до 10 – ти бібліотек району надходить духовна преса. Є багато позитивних прикладів співпраці бібліотек із священиками у Заліщиках (о. Іван Сендзюк) та Товстому (о. Ігор Леськів) у духовному відродженні, які впродовж багатьох років передплачують пресу до бібліотек, дарують книги, спільно організовуємо заходи. Фахівці книгозбірень особливу увагу надають краєзнавчій роботі, що є однією з благодатних сфер діяльності бібліотек і позитивно сприяє життю місцевих громад.

У бібліотеках району організовуються краєзнавчі читання, конференції, презентації книг, літературні вечори, зустрічі з відомими людьми, конкурси на кращого знавця краю, свята сіл, відбуваються засідання клубів та об’єднань краєзнавців. У п’яти бібліотечних установах створені музеї, у 32 – діють центри краєзнавства та народознавства, відкрито експозиції, які постійно наповнюються цікавими краєзнавчими знахідками. Бібліотекарі спільно із читачами організовують пошукову діяльність. В усіх сільських установах оформляються історичні літописи з життя кожного населеного пункту району.

Бібліотеки системи є не тільки пунктами видачі книг, закладами, які реалізовують право громадян на доступ до інформації, але й центрами спілкування користувачів. Успішно функціонують на базі книгозбірень клуби за інтересами. Найбільшою популярністю користується бібліотечна вітальня «Літературні зустрічі», Клуб молодого підприємця та Клуб творчої молоді, що діють у центральній бібліотеці, народознавчі, літературні та краєзнавчі дозвіллєві клуби для дітей та молоді у сільських бібліотеках – філіях.

Через систему просвітницьких заходів бібліотеки району поширюють інформацію про здоровий спосіб життя, екологію, літературу природничого характеру. Є багато позитивних прикладів співпраці бібліотекарів з ЕГО «Зелений світ», громадською правозахисною організацією «Гельсінська ініціатива – ХХІ», навчальними закладами, працівниками НПП «Дністровський каньйон».

Здійснюючи соціокультурну діяльність, спеціалісти книгозбірень велику увагу приділяють формуванню та утвердженню національної свідомості суспільства, вихованню в користувачів почуття патріотизму та гідності. Систематичними стали заходи, приурочені важливим історичним , суспільно – політичним, народно – обрядовим та мистецьким ювілейним датам і подіям. Намагаються бібліотеки представити себе й за допомогою засобів масової інформації. Щорічно в районній та обласній пресі друкується багато статей з різних аспектів діяльності Заліщицької ЦБС. Для підвищення кваліфікації бібліотечних працівників постійно проводяться проблемно – творчі семінари, тренінги, стажування.

Серед найболючіших проблем, які негативно впливають на роботу книгозбірень, їх інформаційні можливості – недостатнє фінансування та утримання бібліотек: зміцнення матеріально – технічної бази, проведення ремонтів, опалення, енергоносії, неповна зайнятість бібліотечних працівників протягом багатьох років. Однак, немаловажним є при цьому і професійний рівень, активність та особиста відповідальність працівників бібліотек, вміння знаходити вихід із складної ситуації, порозуміння та підтримка читачів і громадськості в реалізації важливих завдань та охоплення бібліотечним обслуговуванням більшої кількості жителів району.

2013 року в усіх бібліотеках району відбулись громадські слухання «Сучасна бібліотека. Якою має бути бібліотека нашої громади?» Оцінка роботи та пропозиції щодо покращення організації бібліотечного обслуговування читачів, громадськості, депутатського активу стали важливими для стратегічного розвитку бібліотек району на майбутнє. Обговоренню цього питання на сесіях, засіданнях виконкомів сільських рад, організованих круглих столах, зборах громадян передувало анкетування, в якому взяли участь 680 респондентів різних вікових груп. Більшість висловили бажання бачити свої бібліотеки сучасними, європейського взірця, із наповненням фондів сучасними книжковими новинками різних галузей знань, з Інтернетом, із комфортними умовами для праці та відпочинку, теплом і сучасним дизайном приміщень.

Учасники громадських слухань зазначили: «Якщо у населеному пункті не буде бібліотеки, то там не буде життя». Громади повинні підтримувати бібліотеки і разом з ними розвиватися, – таку думку висловили багато шанувальників книгозбірень і рідного слова, частина з яких пропонувала власні сили; готові підтримати їх матеріально, придбати і подарувати книги, періодичні видання. У рішеннях громадських слухань вписано багато цікавих і цінних пропозицій, адресовані звернення до керівників району, сільських голів, підприємців щодо фінансової підтримки бібліотек.

Ці та багато інших важливих пропозицій і думок послужили потребою створення громадської ради у центральній бібліотеці, до складу якої ввійшли активні читачі бібліотек, керівники установ, громадських організацій та бізнесу, депутати, знані в районі люди: міський голова Володимир Бенев’ят, священик о. Іван Сендзюк, підприємець Степан Навольський, педагоги Йосип Децовський, Василь Дяків, Орест Винницький, Михайло Сопилюк, представник соціальних структур Наталія Крок, лікар, голова Конгресу української інтелігенції в районі Пилип Глібов.

У проекті Концепції розвитку бібліотечної справи України до 2020 року, який в даний час широко обговорюється в державі, визначено стратегію розвитку бібліотечної галузі. Серед найважливіших напрямків роботи по її реалізації є заходи, які будуть також реалізовувати бібліотеки району, спільно із громадськістю.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.