Презентація книги «Герой»

14 березня 2019 року працівники Заліщицької центральної районної бібліотеки  у бібліотечному  читальному залі  Заліщицького  агроколеджу ім. Є.Храпливого презентували книгу «Герой», за участю  авторів, рідних   Юрія Вербицького – Героя України, Героя Небесної Сотні, які прибули  зі Львова, Чорткова, Копиченців, духовенства , представників  органів влади Заліщик, сільських  голів з нашого району   і сусідньої Чортківщини, учасників АТО і рідних загиблих воїнів-сучасників на сході України, громадськості міста та сіл району.

У вестибюлі адміністративно-навчального корпусу була розгорнута книжкова виставка  «Юрій Вербицький – один із Небесної  Сотні». Експонувались  книги про мужніх Герої Небесної Сотні, друковані видання, пам’ятні  експонати-реліквії, присвячені Юрію Вербицькому і його  патріотичній родині.

Юрій Вербицький  – один  із перших Героїв Небесної  Сотні. Він був  львів’янином, але  коріння його родини по батьковій лінії у селі Блищанка нашого  Заліщицького району, тому  часто бував  у Блищанці, гостював  у родині  батькової рідної сестри  Орисі  Таценяк.

Те велике українське, притаманне  Юрієві генетично, бо члени його родини  були борцями  за незалежність і волю України і віддали свої життя,     захищаючи  наші права і свободу.

Мелодія пісні «За Україну, за її волю», якою розпочалось дійство, слайди з фотосвітлинами пам’ятних подій  боротьби українського стрілецтва, мужніх повстанців і  героїв Небесної Сотні спонукали учасників  патріотичної зустрічі до уваги,  спогадів і хвилюючих  почувань.

Ведуча заходу, директор Заліщицької ЦБС  Ольга Тракало  представила  авторів книги  «Герой».

Авторка Любов Василівна Прядко, заступник директора Гнідинської ЗОШ  І-ІІІ ступенів ім. Петра Яцика  Бориспільського району Київської області, учитель історії та правознавства,  вчитель вищої категорії,  методист, краєзнавець і дослідник,  літописець  історії України,  патріотка  і невгамовна  трудівниця, якій ми  завдячуємо  за жертовну  і невтомну працю, досліджені цікаві  приклади з історії нашого краю, повернуті із забуття імена земляків,  що заслуговують на пам’ять  і шану сучасників  та майбутніх поколінь українства.

Презентуючи книгу, Любов Василівна розповіла  про заходи,  які організували вчителі та учні,  громадськість села Гнідин   для увічнення пам’яті Героя Небесної сотні Юрія Вербицького, що був закатований  і завершив своє молоде життя  у гнідинському лісі.

Із розповіді  авторки  ми дізнались про історію,  а також  про цікаві  приклади з життя Героя,  які описані в книзі.  Багато світлин, що демонструвались на екрані,  доповнювали відомості про дитинство Юрія,  його навчання і захоплення, наукову діяльність і про його  життєво-важливе прагнення  бути учасником боротьби за незалежність, справедливість  і кращу долю для України та її народу. Його, як і  кожну чесну, високоморальну і  патріотичну людину, як  європейця за духом,  тихий  голос сумління  наполегливо кликав до столиці, де в ті холодні дні і ночі вирішувалася доля Батьківщини,  тому свідомо залишив  рідний Львів і роботу  в Інституті геофізики,  приїхав до Києва і добровільно приєднався до лав  революціонерів – майданівців.

Спогадами про молодшого брата з сумом ділився Сергій Вербицький, також науковець,  геофізик, завідувач  Відділу  сейсмічності  Карпатського регіону у Львові, кандидат  фізико-математичних наук, автор  і співавтор  багатьох  досліджень  у галузі  сейсмології, який запалив  свічу пам’яті про Героя.

Короткими спогадами про батька  Тараса і маму Тетяну Вербицьких, про  гарні  приклади з життя цього подружжя науковців, добрих і високопорядних людей  коротко розповіла  Ольга Вербицька,  дружина  Сергія Тарасовича.

Про пошукові заходи та історично важливі знахідки розповів співавтор  книги  Петро Буринюк –  головний лікар Заліщицького  обласного  комунального  санаторію, автор нового  методу  лікування дітей з ДЦП, спеціаліст  з імунопрофілактики  по лінії  ЮНІСЕФ.

Зі словами вдячності до авторів і учасників дійства звернувся  у листі Антон Іванович Могилюк,  вчитель-пенсіонер, історик-краєзнавець із Слобідки, який зачитала ведуча. Антон Іванович  передав Любові Василівні Прядко додаткові відомості  про перебування у 1943 році  повітового референта ОУН-УПА Зиновія Вербицького у Слобідці,  який призначав Заліщицьким повітовим референтом  ОУН-УПА Балацка Володимира Матвійовича,  директора сільської школи.

Відгук про книгу «Герой» висловив у своєму короткому виступі  історик-науковець Михайло Сопилюк, заступник директора  агроколеджу, який здійснював  переклад з польської  унікальних документів, що увійшли до цієї книги.

Знайомлячись  з історією  родини Вербицьких, яка дуже цікаво описана у розділах книги:  «Родина»,  «Мати», «Тато» «Брат» можна  з упевненістю  стверджувати, що її представники  з діда-прадіда були  носіями національних та загальнолюдських цінностей, вони вірили в національну  ідею і самовіддано любили Україну.

Родина Вербицьких  – це священики, педагоги, вчені,  суспільні та громадські активісти,  які у свій час жили, працювали і віддавали життя задля  відродження і становлення української нації та держави. У всіх поколіннях  вони – великі патріоти, які безкорисливо і героїчно служили Батьківщині.

Уся родина Юрія Тарасовича Вербицького, з діда-прадіда  – еліта української нації:  інтелігенти, науковці, просвітяни.

Прадід, Іван  Теодорович  Скоробагач – січовий стрілець, політв’язень. Загинув  у застінках концтабору «Береза Картузька».  А  двоюрідний  прадід, отець Матей Черник, висвячений на  священство єпископом УГКЦ Григорієм Хомишиним, священик  у Чорткові, катехит Чорткіської учительської гімназії,  провідник українського  слова, помер за  нез’ясованих обставин у 1939 році.

Дід Зиновій і бабуся Марія  Вербицькі вчителювали у селах Блищанка, Дуплиська нашого району, спочатку  війни  подружжя Вербицьких  продовжили освітянську працю  в  Угринській початковій школі Чортківського  району, бо саме туди директором  призначили Зиновія  Васильовича.

Зиновій Вербицький – організатор  і керівник  підпільних груп   у рідній Блищанці та сусідніх селах,  з 1943 року – повітовий референт  Інституту  національної освіти Чортківського повіту,  окружний референт ОУН – УПА, загинув  від  німецької кулі в Сосулівці Чортківського району у лютому 1944 року.

Батько – Тарас Зиновійович Вербицький  – кандидат  геолого-мінералогічних наук,  перший  повоєнний медаліст Заліщицької школи

( тепер ЗОШ  І-ІІІ ступенів  ім.О.Маковея), один з основоположників української геофізики.

Важливе місце у родині завжди відводилось духовності. Яскравим прикладом є образ священика  отця Матея Черника,  про життєву долю  якого також довідуємось із книги. Чимало  зусиль  доклала  Любов Прядко, щоби  написати правду  про священика  о. Матея,  про що  розповідала  під час презентації книги.

У той день разом з нами були  священики – генеральний вікарій Бучацької єпархії УГКЦ  о.Володимир Заболотний з Чорткова і парох церкви Покрови Пресвятої Богородиці у Заліщиках о. Іван Сендзюк.

Отець – вікарій  Володимир, який є  сином батьків  національно-патріотичної родини, вимолював  долю  України і її народу в тривожні дні на Майдані,  тепер є активним волонтером, капеланом  і часто буває на Сході,  повсякденно  опікується нашими долями. Проголошене  Слово священика  було  повчальним і важливим для кожного із присутніх у залі.

Скрасили тематичними пісенними  мелодіями  патріотичний захід студенти та працівники  агроколеджу, які виконували пісні  «Говорили ангелів немає» (солістка  Уляна Юровська),  «Лента за лентою» ( Владислав Любінецький), «Хай буде  воля Твоя», «Там, де колиска нашого роду»

( Світлана Тарасевич,  Любов Сопівник, Надія Ємчук, Людмила Атаманчук ) та дуєт Оксани Курик та Ігоря Федірка, що  заспівав «Повстанське танго».

У книзі «Герой»  є великий список імен помічників, яким автори висловлюють подяки, а в той день вони особисто  виголосили  подячні слова  за допомогу у проведенні  пошукових робіт Степану Михайловичу Навольському – підприємцю,  голові районної організації  учасників АТО «Дністровий вал» і  ГО  «Братство ОУН-УПА» та   Назару Моничу, учаснику АТО, пошуківцю-історику.

Хвилюючою була зустріч авторів книги і родини Вербицьких зі Львова зі своїми  родичами  із Копичинець, Блищанки, сільськими головами  з Дуплиськ і Сосулівки, активними пошуківцями з Чорткова та Заліщик, які разом з нами  запалили свічі пам’яті  і поклали живі квіти, вшанували пам’ять  загиблих  біля  Меморіалу  борцям за волю України, де на одній із стел є портрет  Зиновія Вербицького,  і  біля освяченого   символічного каменя у Заліщиках, де буде  зведено  пам’ятник  Героям Небесної Сотні.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.