Презентація духу – горнило патріотизму

del2Кажуть, що хто не знає минулого, той не вартий майбутнього. Можливо, саме цим послуговувався у своєму бажанні до глибокої літературно-історичної розвідки відомий «просвітянин» Борщівщини, багаторічний голова районної організації, радіожурналіст і майстер пера Петро Довгошия, беручись за дослідження «Увійти в таємниці духу», котре він нещодавно презентував у світлиці ЦБС «Літературні зустрічі» широкому загалу шанувальників красного слова Заліщиків.

Заслужений журналіст України Петро Іванович прибув на запрошення директора ЦБС Ольги Тракало не один, а в компанії кавалера ордена Княгині Ольги, відомої поетеси барвінкового Надзбруччя Ганни Костів-Гуски та редактора борщівської райгазети «Галицький вісник» Марії Довгошиї-Фафруник, у чиєму творчому доробку не тільки публіцистичні статті в періодиці краю, а й поетичні збірки. Представивши гостей, Ольга Йосипівна кермо ведучої передала дружині автора представленого дослідження «Увійти в таємниці духу» пані Марії, котра розповіла про культурно-освітні та літературні процеси Борщівщини на зорі третього тисячоліття, велику зацікавленість, а то й читацьку спрагу до історичного минулого нашого краю, що розташований в межиріччі Дністра, Збруча та Золотої Липи, його культурного розвою у попередні віки, а також про глибокий інтерес до постаті українського Мойсея, незламного Каменяра-Івана Франка та його загостин на Борщівщину.

«Щоб увійти у таємниці духу тогочасної пори, а надто в стосунки Великого Каменяра з передовими людьми Борщева, Заліщиків, – розпочав свою розповідь автор презентованої книги, – зокрема, такими як Омелян Глібовицький, Михайло Дорундяк, Єронім Калитовський, Роман Яросевич та іншими, пізнати порухи душі кожного у націє творені, їх чуття патріотизму і сподвижницьку роботу в захисті знедоленого люду східної Галичини, мені довелося побувати в архівах Санкт-Петербурга, Києва, Львова, Кракова, познайомитися з працями Романа Горака, Миколи Суховецького, Ярослава Мельника, Тамари Гундорової, Анни Кючко-Франко – дочки Каменяра та багатьох інших дослідників його життя і творчості».

del1Петро Іванович детально та вельми захоплююче (він – неабиякий оратор!) пройшовся по всіх розділах науково-публіцистичного дослідження, що – проте – абсолютно не втомлювало слухачів, бо розповідь його, як і праця автора « … Таємниць духу», відкривала невідомі ще факти з життя Івана Франка, проливала світло на неординарні постаті нашого краю кінця ХІХ – початку ХХ століть.

На зустрічі – презентації книжки виступила Ганна Костів-Гуска. Поетеса розповіла про тісні стосунки Івана Франка з поетесою Климентиною Попович-Боярською, сім’ї котрої її мама носила молоко, допомагала по господарстві, а також прочитала декілька віршів, зокрема і про суб’єкт Франкового опікунства – новосілківську їмость Климентину.

Натхнена знаною поетесою, свої вірші прочитала й Марія Довгошия-Фафруник. Редакторка «Галицького вісника» розповіла й про поїздки в Криворівню, Нагуєвичі, Русів- села, пов’язані з іменами Франка і Стефаника та далекий Мюнхен, де спочиває Степан Бандера. Марія Михайлівна не тільки ділилася враженнями, не лише засвідчувала популярність цих пам’ятних місцин у патріотів України, а й закликала присутніх бувати тут так часто, як і на могилі Великого Кобзаря – Тараса Шевченка на Чернечій горі, де «лани широкополі, і Дніпро, і кручі».

Зі вдячними словами за працю-дослідження, за такі змістовні й цікаві за гостини до заліщан виступили Роман Мулярчук, Йосип Децовський, Мирослава Ковальчук, дружина заліщицького письменника, уродженця Борщівщини Петра Ковальчука – Ірина Олексіївна та автор цих рядків. Усі вони відзначили необхідність таких видань, однак найкраще, здається, про книгу Петра Довгошиї висловився меценат цієї праці, наш земляк, колишній дільничний уповноважений на Борщівщині, а нині генерал-полковник міліції, заслужений юрист України Володимир Бедриківський. Чиї слова вважаю за потрібне навести тут повністю: «Ми, як нація, ще не прочитали всього Франка, його творчої спадщини, його біографії. У життєписі людини такої величини немає жодної дрібниці. Бо в ньому скрупульозно, як у сльозі відбито болі й страждання, сподівання і радощі цілого народу.

del3…Наша земля – це місце духовного подвигу Івана Франка та його побратимів. Прочитайте це хвилююче дослідження і дізнаєтесь, що Іван Верхратський, Климентина Попович, Михайло Дорундяк, о.Омелян Глібовицький, Єронім Калитовський, Роман Яросевич, княгиня Тереза Сапєга та інші непересічні особистості перебували у духовному полі Івана Франка, разом з ним творили національну культуру й історію. І переконаєтеся, що своє завдання вони виконали сповна, віддавши Україні талант, сили й снагу своїх сердець».

Думалося в епілозі зустрічі, що на лівому фланзі цієї кагорти творців та оборонців української історії, культури можна сміливо ставити автора книги « Увійти в таємниці духу», його соратників по дослідженню минувшини та всіх патріотів України, творців її незалежності і демократичного розвою.

Петро Мельник, член Національної
спілки журналістів України, поет

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.