Парки, заповідники

У Заліщиках біля Дністра є пам`ятники садово-паркового мистецтва, заповідні ділянки з цінними покладами, екзотичними деревами і рослинністю. Урочища “Обіжево”, “Криве”, “Деренівка”, “Жежава”, “Глоди” – заповідні зони Заліщицького краю.

Пам`яткою садово-паркового мистецтва є Заліщицький парк, де ростуть рідкісні екзотичні і реліктові дерева. Парк засновано в середині ХІХ століття біля колишнього палацу баронів Бруніцьких.

Заліщицький дендропарк розташований у межах садиби агроколеджу і є природоохоронною пам`яткою місцевого значення. Урочища “Обіжево” і “Криве” – своєрідний ботанічний музей Західно-Подільської флори.

Неподалік від Заліщиків на високому березі поблизу села Зелений Гай, розташований Жежавський ботанічний заказник.

У Заліщицькому районі є ряд унікальних об`єктів природи.

У зону масового відпочинку входить Червоногородський каньйон глибиною 150 м, а Червоногородський водоспад – один з найпотужніших на Поділлі.

Касперівське водоймище розташоване в нижній течії річки Серет. В околицях водоймища розташована визначна пам`ятка архітектури VII-VIII століття – скельний храм.

Касперівський заказник з дуже гарною водоймою є добре обладнаною базою відпочинку для рибалок. Тут діє туристична база “Росинка”.

Нещодавно у районі розпочато організацію заходів по створенню програми “Сільський зелений туризм”.

Усі, хто відвідує наш край, обов`язково залишають у пам`яті мальовничі кручі берегів і каньйоноподібні долини, голубу глибінь Дністра, чарівної краси ліси і духмяні луки заповідних куточків казкового краю.

Національний природний парк “Дністровський каньйон”
Дністровський каньйон – найбільший каньйон в Україні і один з найбільших в Європі. Дністровський каньйон простягнувся на території чотирьох областей – Тернопільської, Хмельницької, Івано-Франківської та Чернівецької. Довжина – близько 250 км. Сучасна назва Дністра походить ще з Київської Русі, що означає “бистра вода”. Стародавні греки називали річку Тіріс, а ще пізніше Тірас. У римлян вона відома як Данастріс, Данаструс, у турків – Турла.

Унікальність Дністровського каньйону в тому, що він, як посібник із геології та історії створення нашої землі. На стінах каньйону у розрізі видно усі осадові нашарування, що накопичувались в ті давні часи, коли тут хвилювалось море, а найцікавіше – усі пласти залягають майже рівними шарами, з невеличким нахилом в бік південного сходу.

Утворений каньйон річкою Дністер, шляхом вимивання гірських порід з Подільської піднесеності, є долиною з прямовислими берегами заввишки 100-250 метрів. Північні схили каньйону густо порізані ущелинами, якими стікають до Дністра його ліві притоки: Золота Липа, Коропець, Стрипа, Джурин, Серет, Збруч та десятки великих і маленьких струмочків. Схили Дністра вкриті реліктовою лісовою і степовою рослинністю.

Історію виникнення каньйону слід відраховувати ще 2,5 млрд років назад, відколи на поверхні почали нагромаджуватись товщі осадових відкладів. Найдревніші скелі, що здіймаються над Дністром, належать до кінця протерозойської ери – 680-570 мільйонів років тому.

Візитна картка Дністра – його червоні скелі. Пісковики, з яких вони й складаються, утворились 400 млн років назад, і це єдині на Україні відклади девонського періоду.

На території сучасного Поділля посеред моря височів острів сучасного українського кристалічного щита, і саме на нього 65 млн років тому впали Зеленогайський та Бовтиський метеорити, що разом із астероїдом Чіксулуб поклали край пануванню динозаврів та мезозойській ері. Процес Альпійського горотворення, що розпочався близько 25 млн років назад, піднялись над землею Карпати, море, розпавшись на безліч річок, побігло вниз, в розломи. Один з таких розломів і став руслом сучасного Дністра, а за мільйони років вода тут промила величезну мальовничу долину, залишивши на сторожі височенні древні скелі.

Скельні відслонення Дністра – пам’ятки природи, подібних яким на планеті практично немає. Скелі поблизу села Стінка Бучацького та Трубчин Борщівського районів містять у собі рештки рослин та тварин, яким понад 500 мільйонів років, завдяки чому вони відомі у світі.

В долині Дністра клімат теж особливий – теплий, немов там ще й досі хвилюється море, за що й отримав назву «дністровські субтропіки». Є місця, де навіть у найхолодніші зими сніг не затримується довше ніж на декілька днів. Дощів улітку тут майже не буває, а зелень розцвітає на два-три тижні швидше.

Ще одна особливість Дністровських берегів – травертинові скелі з природними та рукотворними печерами. Деякі з печер колись слугували монахам скельних монастирів за келії, там проводились відправи. Зачаровують дністровські водоспади які називають «дівочими сльозами». У річку з порослих мохом високих берегів зриваються краплинки води, і здається, що то ллються чиїсь гіркі сльози.

Багатими на рослинність є схили Дністровського каньйону, прибережні луки і поля (горицвіт, сон великий, ковила, первоцвіт, ясенець білий, мигдаль степовий, ромашка, молодило руське та ін.) Значна кількість реліктових, ендемічних та рідкісних рослин каньйону занесена до Червоної книги України.

Різноманітним є тваринний світ Подністров’я. У лісах водяться козулі, зайці, борсуки, лисиці, вепри, білки та інші тварини. На кам’яних схилах і в чагарниках живуть ящірки, мідянки, гадюки, вужі.

Десятки видів птахів освоїлись у придністровських лісах, луках, річкових заплавах і на схилах стрімких пагорбів (зозулі, соловейки, дятли, ластівки, дикі качки і гуси, мартини, сірі та білі чаплі, чорні лелеки, круки, яструби, шуліки тощо).

У річці Дністер є 40 видів риб: короп, підуст, окунь, сом, марена, лящ, судак, щука, верховодка та багато інших. Велика кількість жаб і раків свідчить про допустиму екологічну чистоту дністровської води. Порівняно з іншими великими річками, Дністер вважається однією з найчистіших річок Європи.

У 1990 році на території Дністровського каньйону був створений ландшафтний парк «Дністровський каньйон». Рослинний світ парку надзвичайно багатий. Переважають дубові ліси з домішкою граба, клена, липи, ясени і берези. Ліс межує з відкритими степовими ділянками на схилах річок і балок. На дністровських схилах росте 65 видів рідкісних рослин, з яких 21 занесено до Червоної книги України, 2 – в Європейський Червоний список.

Сприятливі кліматичні умови стали запорукою різноманітності тваринного світу каньйону. Тут мешкає понад 50 видів комах, 25 видів риб і тварин, які занесено до Червоної книги України. На території парку зустрічаються тварини 11 видів, що охороняються за списками Бернської конвенції.

За визнанням фахівців Дністровський каньйон – одне з наймальовничіших місць України, який не поступається своєю красою Карпатам і Кримським горам.

За результатами Всеукраїнського Інтернет-опитування Дністровський каньйон визнаний одним із 7 природних чудес України. / 26 серпня 2008 року/ У 2010 році парку було надано статус національного – Національний природний парк «Дністровський каньйон». (Указ Президента України №96/2010 від 03.02.2010 р.) На території парку можна проводити тільки туристичні заходи. Заборонено промисловий видобуток.

Більше дізнатись про Дністровський каньйон можна з книги –
• Чайковський М.П. Дністровський каньйон: Природознавчий нарис. – Л.: Каменяр, 1981. — 64 стор., іл.

Сайт НПП Днійстровський каньйон

 

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.