Пам’яті письменника і журналіста присвячено

kovd121 липня у Заліщиках на будинку редакції районного часопису «Колос» та районної друкарні урочисто відкрили меморіальну дошку Петрові Івановичу Ковальчуку – письменнику, журналістові, громадському діячеві.

Напередодні важливої дати – 20-річчя проголошення Незалежності України заліщани звертаються до історії і до пам’яті про людей, які причетні до історичного літопису нашого краю.

Ім’я Петра Івановича Ковальчука добре відоме не тільки у нашому районі, але й в Україні, бо заслужив він на пам’ять своєю творчою працею, великою любов’ю до людей.

Уродженець села Вовківці сусіднього Борщівського району, де розпочалась життєва і трудова біографія випускника Мельнице-Подільської десятирічки та Чернівецького державного університету, Петро Іванович Ковальчук більшу частину свого життя – 30 років жив і працював у Заліщиках.

10 років очолював Петро Іванович колектив газети «Колос», працював редактором районки, власкором обласної газети «Вільне життя».

kovd2У мальовничому Наддністров`ї П.І. Ковальчук зріднився з творчими особистостями, з працелюбами, про яких автор писав статті, нариси, готував інформаційні публікації, репортажі. Тут митець втілив у життя задум написати твори про історичне минуле нашого народу та велич його духу. У літературному доробку письменника роман «Листи до живих», історичний роман «Ростиславичі», дилогія «Ростиславичі. Отрок князя Василька», книга «Полювання на дика», п’єси, оповідання.

У 1995 році П.І. Ковальчука прийняли до Національної спілки письменників України.

З вдячністю згадують ім’я П. Ковальчука багато людей, з якими він щиро ділився знаннями, досвідом, був добрим наставником для молодих. Тому на урочини з нагоди відкриття меморіальної дошки П.І. Ковальчука прийшла громадськість міста, прибули гості з Тернополя, вшанували редактора і письменника колеги – журналісти, письменники, педагоги, працівники установ та організацій.

Із вступним словом про ювілянта виступив ведучий урочин, заступник Заліщицького міського голови В.П. Машера, який розповів про основні віхи життя і діяльності П. І. Ковальчука і про уже організовані заходи по відзначенню 80-ліття від дня його народження.

Права відкрити меморіальну дошку письменнику, редактору районної газети «Колос» удостоїлись: І. О. Ковальчук – дружина письменника і журналіста, В. А. Барна – голова обласної літературно-мистецької фундації, М.М. Навольська – заступник голови Заліщицької РДА, В.С. Бенев`ят, міський голова, С.В. Костюк – директор обласного краєзнавчого музею.

Настоятель церкви Вознесіння Господнього о. Василь Хребтак освятив меморіальний знак і виголосив духовне слово.

kovd3Міський голова Володимир Бенев`ят ініціював проведення багатьох заходів для вшанування пам’яті про Петра Ковальчука. За сприяння міської ради проведено ремонт фасаду будинку, де проживав письменник, тепер тут функціонує музейна кімната. Міська рада фінансово підтримує видання книг. У своєму виступі голова поділився планами на майбутнє щодо увіковічення пам’яті ювіляра 2011 року – П.І. Ковальчука.

Володимир Барна активно ініціював встановлення пам’ятного знака на будинку редакції, бо тут він, ще будучи учнем, вперше впізнав колись доброту і батьківську теплоту редактора «Колоса». П.І. Ковальчук сприяв і благословив юного кореспондента на вибір журналістської професії, і ще й до тепер в родині Ковальчуків Володю визнають «названим сином».

Із хвилюванням ділився своїми спогадами про редактора П.І. Ковальчука Володимир Барна. Тепер він вже редагує і видає книги автора Ковальчука, упорядковує збірники матеріалів з творчістю свого наставника, спогади про нього.

Слово про П.І. Ковальчука виголосила заступник голови Заліщицької РДА Марія Михайлівна Навольська, яка наголосила на важливості ознайомлення із творчим доробком письменника і журналіста жителів району для виховання молоді і продовження кращих традицій українського письменства.

Степан Володимирович Костюк – директор обласного краєзнавчого музею, відмітив особливу рису письменника і журналіста П. Ковальчука у його творчості – знання і вміле висвітлення історичних подій, увагу до людей на різних етапах творення української історії. Він вручив І.О. Ковальчук – керівнику музею Почесну грамоту і взірець поштового конверта із портретом П.І. Ковальчука, який випущено в рік 80-ліття від дня його народження. Журналіст Олег Вістовський прочитав авторську поетичну присвяту «Світлій пам’яті П.І. Ковальчука», проголосивши величаво:

kovd4«Друже Петре!
Ваше щире слово
На газетних шпальтах, в мудрих книгах
Завжди житимуть на цьому білім світі!..»

Про роки спільної праці із редактором П.І. Ковальчуком згадав у своєму виступі і місцевий художник Василь Панчак.

Багато слів вдячності за плідну працю, за одержимість і невтомність адресували в той день виступаючі і всі присутні на урочинах з нагоди відкриття пам’ятного знака Ірині Олексіївні Ковальчук. Вона – мужня жінка, педагог, автор книг «Сонцелюб над Дністром», «Його душа живе у слові», організатор і керівник музею, який створила у власній квартирі.

І.О. Ковальчук у своєму виступі звернулась до представників влади, друзів по перу, шанувальників творчості Петра Івановича з вдячністю за високу відзнаку і визнання, які демонструють усі вони своєю активністю, присутністю, словом. Сказала: «Мені спали на думку слова Муси Джаліля: «Жити треба так щоб і після смерті продовжувати жити. А для цього потрібно залишити вагомий слід на цій землі». От ця меморіальна дошка – це також слід, це відбиток пам’яті, поваги, шани людині, яка частково своє життя поклала на вівтар служіння його величності – Слову. Дружина письменника висловила впевненість у тому, що ця благодатна земля народить ще не одного письменника чи поета, журналіста чи громадського діяча, бо вони є серед нас уже сьогодні і будуть обов’язково у майбутньому, адже естафета добрих справ не закінчується ніколи.

kovd5Щиро подякувала за підтримку керівникам місцевих органів влади, представникам письменницьких і журналістських організацій, обласних і районних ЗМІ, Заліщицькій центральній районній бібліотеці, які дорожать і несуть до людей слово Петра Ковальчука, розвивають значимість такої важливої сфери суспільного життя як духовності.

На завершення прозвучала улюблена пісня Петра Ковальчука «Прилетіла ластівка» у виконанні солістки Олександри Іліщук.

Шанувальники творчості письменника і журналіста Петра Ковальчука ознайомились із його творчим доробком, який було представлено на виставці, що підготували працівники Заліщицької районної бібліотеки. Книги, газетні публікації П.І. Ковальчука, немов ластів’ята, в той день завітали до родинного гнізда у Заліщиках, де жив і творив майстер українського слова.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.