Обереги Просфори

У 1993 році в нашому містечку завдяки церковним діячам, сестрам монахиням відродилося свято Просфори. А ще раніше, в 1990-у відновилася Греко-Католицька Церква. Відтворюючи ці віхи нашої історії, ведуча заходу Ольга Тракало – директор централізованої бібліотечної системи – згадала й тих незабутніх провідників, духовних велетів, які вели народ праведною дорогою до віри, до світла, до молитви в давніші часи. Серед таких – уродженці нашого краю С. Дмитерко із Мишкова, Я. Тимчук із Дуплиськ. В. Війтишин з Летячого, а ще нова плеяда – Т. Сеньків, В. Погорецький, М. Гуралюк (Никодим) і нинішні духовні проводарі – отці І. Сендзюк, О. Швигар, в особі яких ми бачимо потужну об’єднавчу силу.

Але з давніх-давен Просфора, що означає знамення Божої благодаті, збереглося в серцях заліщан. Про це пам’ятає учасниця свята, уродженка нашого міста Ольга Плеш.

«Колись свято проводилося не так, як зараз. Збиралися молоді люди, наймали музик, співали й колядували. Ініціатором цього урочого дійства було молодече товариство «Марійська дружина», яка стала організаційним осередком гімназійної молоді, серед котрої процвітав український національний дух. У моєму родинному архіві й досі зберігається світлина 1939 року. У нас це свято відродилося з ініціативи отця Никодима.

За 85 років свого життя я пережила дуже багато. Але завжди, в кожній хвилині, в кожній думці звертаюся до Бога і це допомагає мені долати і хвороби, й інші життєві труднощі, – мовила п. Ольга. – Тонус мого життя підтримують добрі люди, і зокрема наші душпастирі, які моляться за мене, а я – за них». … На трьох Святих – В. Великого, І. Богослова та І. Золотоустого зібралися у мистецькій вітальні ті люди, які завжди шанують духовні традиції. Отець Василь Черничук розповів про трьох святих, адже всі вони внесли велику лепту в розвиток церковного життя завдяки своєму розуму і Божому ставленню до всього, що їх оточувало.

«Свято – це коли людина тягнеться до чогось світлого, до молитви, – сказав о. Василь. – Для нашого спасіння Бог вибрав хліб і вино. Хліб – то життя, а вино – то ліки від ран. «Прийміть, їжте, То Є Тіло Моє», – сказав Ісус».

Продовжуючи розмову про цю велику Істину, отець Онуфрій Швигар мовив: «Господь сказав: «Це творіть на мій спомин». У цьому – особлива святість. Як би ми цінили церкву, Святе Причастя – ми б дуже до тої святості прилучилися. Вона має супроводжувати по житті кожну людину». Цьогорічна Просфора була освячена отцями Оніфрієм і Василем, а – поділену на частинки – її потім вручили кожному з присутніх із побажаннями Божого Благословення, всіх гараздів у майбутньому.

Свято супроводжувалося піснями-молитвами у виконанні учнів школи №2 м. Заліщики (кер. О. Іліщук), «Царю небесний» виконали Уляна Вакарчук, Олександра Іліщук та Ігор Федірко, «Молитву за Україну» та «Бережи нам, Боже, Україну» співала наймолодша учасниця заходу, переможниця багатьох конкурсів духовної пісні Ольга Юрійчук.

«Повстанська коляда» та «О пресвята царице» прозвучала у виконанні голови міського осередку «Союзу українок» Стефанії Лопух та членкинь-союзянок. Того дня акцент було зроблено на родинному вихованні, адже молоді треба не тільки знати й пам’ятати свої звичаї та обряди, а й продовжувати їх, передаючи своїм дітям та внукам. Саме в сім’ї закладаються основи поваги до старших, любові – до Бога – Творця нашого. За гарний взірець було представлено родину Стасюків із Добрівлян – мати Олександра і син Тарас. Вони подарували присутнім пісню «Моліться, люди, всі до Бога». Нехай ці Божі наставники ввійдуть в кожну родину і заспівають в людські душі світло любові, радості й порозуміння.

Міський голова Володимир Бенев’ят привітав всіх зі святом, подякував за обереги Просфори і вручив скромні сувеніри на згадку людям старшого покоління, а також молодим виконавцям духовних пісень, а бібліотекарям – за підготовку його.

Директор ЦБС Ольга Тракало подякувала підприємцям за спонсорську допомогу. Серед них – Леся і Ігор Білінські, Юрій Лопавчук, Іван Навольський, Степан Навольський, Іван Городинський, Іван Дрозд, Ярослав Вацик, Володимир Чубатий, Світлана Яковишин.

Розділять Просфору і вихованці школи-інтернету, яким з найкращими побажаннями передали її, а також солодощі учасники свята.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.