Мистецька година “З Україною в серці”

(До 75-річчя від дня народження Володимира Вихруща)

vihrush75 – річчю від дня народження відомого письменника, державно – громадського діяча, заслуженого економіста України Володимира Вихруща присвятили мистецьку зустріч «З Україною в серці» у Заліщиках.

Учасниками літературно – мистецького дійства – присвяти, яка відбулась у центральній районній бібліотеці, були викладачі і студенти Заліщицького аграрного коледжу ім. Є. Храпливого, а також мешканці міста, які знали і пам’ятають Володимира Павловича не тільки як поета, доброго фахівця в галузі економічних наук, але і як чудову людину, наставника і вихователя молоді.

Йому було підвладне все: і глибина поетичного слова, і перо журналіста – публіциста, і таємниці землі, і царина економіки, і педагогічна нива, і наукові дерзання, і нелегка адміністративна праця.

Про велику душу поета – митця говорять його твори, у яких кожною гранню свого серця, свого характеру автор турботливо і закохано звернений до людей. Поетичні рядки Володимира Вихруща – це виважені роздуми із глибиною власних почуттів і переживань, адже він не компонував сюжету, а саме потоком чуття, спрямованого на самопізнання, домагався осмислення людської особистості в різних його проявах – суспільних, моральних, інтимних. Про життєвий і творчий шлях Володимира Вихруща розповідали бібліотекарі, ведучі заходу Марія Рудик та Лілія Вонс, а студенти агроколеджу – майбутні економісти, бухгалтери: Володимир Боднар, Жанна Макух, Ірина Сарновська, Сергій Колодніцький, Ірина Івасенко, Наталія Шкляр читали поезії автора.

Про Володимира Вихруща – вченого – економіста, громадського і господарського діяча, викладача і наставника молоді розповіла викладач економічних дисциплін агроколеджу Марія Іванівна Дуда. Вона поділилась власними спогадами про Володимира Павловича – викладача фінансово – економічного інституту, в якому навчалась. «Ми, студенти, з великою шаною і любов’ю ставились до свого наставника, який віддав нам всі свої знання, щирість душі, щедро ділився багатим життєвим досвідом. Це був науковець, педагог високої майстерності, знавець своєї справи, який зумів посіяти в наших серцях зерна професіоналізму, прищепити любов не тільки до економічних наук, але й до педагогічної праці. Можливо тому, багато з нас, його учнів, стали викладачами економічних дисциплін, працюємо тепер у різних навчальних закладах, навчаємо і ділимось набутими знаннями із молоддю, студентами.».

Марія Іванівна розповіла присутнім про Володимира Павловича – автора економічних праць, назвала навчальні посібники, підручники, якими дотепер користуються викладачі та студенти.

Ім’я Володимира Павловича Вихруща дороге для нас, заліщан, ще й тому, що в 1965-1968 роках він проживав у нашому місті, працював завідувачем фінансового відділу. Його поезії: «Підемо до Дністра», «Осипу Маковею на честь 100-річчя від дня народження», «Октави хвиль», «Осінь над Дністром», «Ранок у Заліщиках» та ще багато інших посвят нашому краєві написані саме в цей період. А місцеві композитори Ярослав Смеречанський, Теодор Хмурич, Роман Казимирик написали музику до багатьох його віршів, серед яких – «Якщо ти українець», «Чи то був сон», «На хвилях Дністра», «Я до тебе лечу» та багато інших, які виконують народні, аматорські колективи.

Напевно, далеко не всім відомо, що розмова про ідею створення фінансово – економічного інституту в Тернополі відбулась саме в Заліщиках у 1965 році між тодішнім міністром фінансів, Володимиром Вихрущем – завідувачем райфінвідділом, та Євгенією Долинюк, Героєм Соціалістичної праці. Тодішній міністр УРСР, який був уродженцем сусідньої Хмельниччини, хотів створити там, на своїй батьківщині, і фінансовий навчальний заклад. Однак вагомі аргументи начальника райфінвідділу Володимира Павловича про відкриття фінансового інституту в Тернополі підтримала Євгенія Долинюк. І саме завдяки особистим зв’язкам відомої в Москві і Києві ланкової на той час, все – таки вдалось у 1966 році відкрити в Тернополі філіал Київського фінансово – економічного інституту, який досягнув вже статусу Тернопільського Національного економічного університету і одного із найпрестижніших вузів західного регіону України. Спогадами про В. П. Вихруща поділились заліщанки – Яна Михайлівна Свинар та Марія Іванівна Ясищук, які працювали на той час у Заліщицькому райфінвідділі під керівництвом Володимира Павловича.

З великою пошаною, теплотою і сердечною вдячністю вони згадували свого керівника – цю розумну, добру, інтелігентну, високопрофесійну і творчу особистість. На згадку кожному із тодішніх працівників їх керівник заадресував щирі побажання, виготовив портрети і власноруч зробив написи: «Будьте щасливі». Дотепер зберегли вони ці пам’ятні реліквії, а в думках – незабутні спогади про роки спільної праці.

Пісню на слова Володимира Вихруща «Коріння» виконала Олександра Іліщук, а огляд літератури, яка є у фондах центральної бібліотеки, провела Світлана Пукіш.

Особливо приємно було слухати авторські вірші Мар’яни Палагнюк, учасниці мистецької зустрічі, молодої поетеси, студентки агроколеджу, активної учасниці Клубу творчої молоді, що діє при районній бібліотеці. У минулому році Мар’яна Палагнюк удостоєна літературної премії ім. В. Вихруща.

В той день дорогий ювіляр немов би знову повернувся в Заліщики, де витав його дух, звучали спогади вдячних учнів, друзів, розповіді про життя і працю і, звичайно, ж його невмирущі і незабутні поезії.

Сценарій заходу