Мій край – куточок серця України

Ми горді за тебе, Заліщицький краю,
Бо ти — наша сила і доля свята.
Ми працею й співом тебе величаєм,
І хай твоя слава по світу луна!
(Василь Дрозд)

ScanImage001Баран Г.Я. Заліщики: краєзнавчий нарис/ Г. Баран. – Львів: Каменяр, 1988. – 32 с.

Краєзнавчий нарис про Заліщики – районний центр Тернопільської області, місто-курорт на Дністрі. В книзі розповідається про соціально- економічні зміни, які відбулися тут, про сьогоднішній день міста, його людей.

 

ЗScreenshot_1аліщицька земля в спогадах емігрантів. – Тернопіль, 1993. – 123с.

До книги увійшли статті, спогади, нариси, статистичні матеріали, що були опубліковані в історично- мемуарному збірнику «Чортківська Округа» (Наукове товариство імені Шевченка, серія «Український архів», т. XXVI, Нью- Йорк – Париж- Сідней – Торонто, друк- Кліфтон, США, 1974, в інших виданнях діаспори і в Україні не друкувалися). Книжка містить багато недоступної раніше інформації, насамперед про УСС, УГА, УПА, а також про національні товариства «Січ», «Сокіл», «Просвіта», «Пласт», «Союз Українок» та інші і буде корисною всім, хто цікавиться історією рідного краю.

ScanImage001 - копияСіреджук, П. Першовитоки: нариси історії заселення Заліщанщини від найдавніших часів до наших днів/ П. Сіреджук. – К.: 1994 . – 107 с.

У цьому виданні автор досліджує історію заселення Заліщицького краю в XIV- XIX ст. В роботі використано велику кількість архівних матеріалів, а також праці вітчизняних та зарубіжних істориків і краєзнавців.
Книга розрахована на фахівців-краєзнавців і читачів, не байдужих до минулого рідного краю.

ScanImage0Дейкало, М. Історія Торського, на тлі якої вишитий літопис нашого краю, доля України/ М. Дейкало. – Заліщики, 1995. – 35 с.

Книжка про історію одного із сіл подільського Наддністров’я – Торського.
Історик і краєзнавець М. Г. Дейкало та меценат, голова агрофірми імені Грушевського І. В. Мегедин прагнули до 555- річчя села подарувати торщанам їх історичний родовід.

 

ScanImage9Андрійців, І.Історичний довідник села Мишків (1495-1995рр.)/ І. Андрійців. — Івано-Франківськ, 1999. — 72с.

Книга про мальовниче село Мишків, яке розкинулося посеред чарівної долини, оточеної горами, дві третини якої покриті лісовими масивами, на правому березі річки Серет, яка впадає в гірську річку Дністер.
Видана з благословення і на кошти Єпископа УГКЦ Преосвященного Софрона Дмитерка.

ScanImage7Мельник, П. Від колиски до Вітчизни: худож. – істор. оповідка про Угриньківці/П. Мельник. – Заліщики: 2002. – 59 с.

Художньо- історична оповідка про Угриньківці другої половини ХХ віку, про людей у них сущих, їх коріння, звичаї, духовність, працю, надбання і втрати.
Це видання присвячене 560-літтю Угриньковець.

 

ScanImage00Павлик, Я. Історія Товстого: Вид. 2-е, доп /Я. Павлик. – Чортків, 2000. – 116 с.

«Історія Товстого» є однією із цеглин, що закриває ту прогалину краєзнавства, в завдання якої входить пізнання вітцівщини, уважного ставлення до пам’яток старовини, до збереження неповторної краси нашої землі, виховання висококультурної і духовно багатої нової генерації українців. Написана вона фахово і сумлінно про колишній районний центр, а тепер селище міського типу Товсте Заліщицького району.
Читач дізнається багато цікавого з історії містечка.

6Озімінський, Я.Нирків з погляду віків/Я. Озімінський. – Заліщики, 2007. – 56с.

Про село Нирків Заліщицького району Тернопільської області, яке розташоване на річці Джурин, на заході району і про історичне урочище Червоногород.

 

 

ролДрозд, В.Село Нагоряни на тлі історії України: історико-краєзнавчий нарис/В. Дрозд. – Тернопіль: ТзОВ Терно-Граф, 2008. – 194 с.
В історико- краєзнавчому нарисі «Село Нагоряни на тлі історії України» нерозривно поєднані події і долі окремого галицького села з історією краю, древнього Червонограда. Побут, звичаї, духовно-виробнича практика нагорянців гармонійно інтегрують із сусідніми поселеннями Західного Поділля.
Видання добре ілюстроване, має ґрунтовне наукове, публіцистичне опертя, правдиво оцінює складні процеси нашого державотворення та національно- визвольних змагань, добре надається для поглибленого вивчення історії своєї малої батьківщини.

ScanImage10Підкова (Тютюнник), С. Бедриківці: історико-краєзнавчий нарис/С. Підкова (Тютюнник). – Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2008. – 192с.

Книга «Бедриківці» цікава оригінальністю подання довідкового матеріалу. Автор свідомо уникнула трафаретних схем і шаблонних виразів, властивих подібній літературі.
С. Підкова(Тютюнник )зібрала і художньо опрацювала величезний матеріал, незважаючи на відсутність церковного і сільського архівів.
Книга розрахована на масового читача, але найбільше пригодиться вона історикам і краєзнавцям, а також учням, студентам.

садкиАнтошків, І.Б.Садки. Сторінки історії села/І.Б. Антошків-Чернівці: Золоті Литаври, 2009. — 176с.

У книзі на основі архівних, документальних, історичних джерел, а також зі спогадів старожилів, очевидців різних подій та власних роздумів автора подано історію і сьогодення с. Садки, що на Тернопільщині.
Книга розрахована на широкий загал читачів.

 

S8Натуркач, М. Блищанка, що зберегла людську пам’ять. Історія села/ М. Натуркач//НТШ в Америці. – 2009. – 103с.

Книжка про село Блищанка, що в Заліщицькому районі Тернопільської області.
В ній виписано хід життя села від 17 століття до сьогодні – у всіх його проявах. Тут кожна пора історії національного чи загальнолюдського плану знаходить відображення в конкретних людях і подіях.
Основну частину цієї книжки складають рукописи Михайла Натуркача 1996 року, які вміщувалися в зошиті на 18 аркушів.

ScanIm4Папушко, Б., Стасюк, О., Іванишин, В. Добрівляни. Сонячна долина Придністров’я (1440-2010. 570 років/ Б. Папушко, О. Стасюк, В. Іванишин.- Чернівці: ДрукАрт, 2010 .- 44 с.

Книга – історико- краєзнавчий нарис про с. Добрівляни Заліщицького району Тернопільської області від часу першої писемної згадки (1440 р.) до сьогоднішніх днів.
Видання багате ілюстраціями, фотографіями, розповідями про заснування села, історію церков, внесок людей у розбудову незалежної держави – Україна.

пТурчин, М. Печорна/Марія Турчин. — Івано-Франківськ, 2012.- 368 с.
Це перша спроба написати історію села і заповнити ще одну суттєву прогалину як в українському краєзнавстві, так і в історії України. Книга базується на основі архівних джерел, писемних документів та спогадів учасників різних подій. У ній використано документи Тернопільського обласного архіву, Львівського Центрального Державного історичного архіву, архіву Заліщицької райдержадміністрації та інші джерела

 

4Павлик, Я., Казюк, М., Рівний, В. Солоне: історико- краєзнавчий нарис/ Я. Павлик, М. Казюк, В. Рівний.- Чортків, 2014.-120 с.

У книзі розповідається про історичне минуле та сьогодення села Солоне Заліщицького району на Тернопільщині.
Їі автори віднайшли та використали чималий пласт архівних документів і матеріалів, спогадів односельчан.
Видання буде корисне для вчителів, учнів, усіх жителів Солоного і навколишніх сіл, як джерело додаткових знань при вивченні історії рідного краю.

ScanImage003Сопилюк, М., Бачинський, М. Заліщики: роки, події, люди:
у 2-х томах. Т. 1 / М. Сопилюк, М. Бачинський.- Тернопіль:
ТзОВ «Терно-граф».– 2015.– 847 с.

 

 

ScanIСопилюк, М., Бачинський, М. Заліщики: роки, події, люди:
у 2-х томах. Т. 2 / М. Сопилюк, М. Бачинський.- Тернопіль:
ТзОВ «Терно-граф».– 2015.– 624 с.
У виданнях подано розгорнутий опис становлення і розвитку Заліщик від найдавніших часів до наших днів, висвітлено основні періоди формування поселення в контексті суспільно- історичного розвитку краю. Зроблено спробу систематизувати дані різних джерел із життя і господарської діяльності населення, охарактеризувати основні риси та особливості соціально-економічного розвитку, суспільно-політичних відносин у різні історичні періоди. Для відображення своєрідності і особливих рис в історії міста й околиць використано багатий ілюстрований фотоматеріал.
Книги розраховані на широке коло читачів, усіх, кого цікавить історичне минуле і сучасне Заліщицького краю.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.Мій край – куточок серця України

На таку тему центральна районна бібліотека презентувала 23 серпня 2012 року книжкову виставку у Тернопільському драматичному театрі імені Тараса Шевченка.

Перед початком урочистого зібрання з нагоди відзначення 21-ої річниці проголошення Незалежності України тернополяни з великим інтересом знайомились із книгами про Заліщицький край.

На виставці були розкриті рубрики: «Історія краю в друкованому слові», «Із доробку творців слова (1991-2012 роки)», «Краяни – ювіляри 2012 року», «Сьогодення Заліщанщини».

Бібліотекарі району представили і свій творчий доробок – останні друковані видання Заліщицької центральної бібліотеки, папки із матеріалами, фото світлинами і вишитими закладками з 54-х бібліотек централізованої бібліотечної системи.

tn1tn2

tn3tn4

tn5tn6

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.