Літературна зустріч «ДНІСТРОВЕ ПЕРЕВЕСЛО»

У рамках фестивалю «Дністрові зорі»-2018 відбулась літературна зустріч «Дністрове перевесло» за участю літераторів Заліщицького, Заставнівського та Городенківського районів. Модератором цієї події була директор ЦБС О.Тракало. На літературній сцені, у міському парку «Молодіжний», була представлена книжкова виставка «Літературне сузір’я», демонструвався фільм про Заліщики. Розпочинаючи творче дійство, Ольга Йосипівна наголосила: «Цю літературну зустріч ми вирішили організувати з нагоди проведення ХХІV Міжрегіонального фестивалю «Дністрові зорі», який вперше відбувся у Заліщиках в 1969 р. з ініціативи Т.Хмурича та З.Кравчука – заслужених працівників культури України, нині вже покійних. У 1993 р. в Заліщиках започатковано регіональний фестиваль «Дністрові зорі» за участю аматорів художньої самодіяльності Заліщанщини, а також художніх колективів Заставнівщини і Городенківщини. З ініціативи тодішнього завідувача відділу культури Заліщицької РДА В.Машери і керівників художніх колективів району, за сприянням Міністерства культури України у 2006 р. в Заліщиках відбувся фестиваль «Дністрові зорі» за участю художніх колективів Хмельницької, Львівської, Вінницької, Чернівецької, Івано-Франківської і Тернопільської областей.

Чисельними в нашому місті були делегації у складі відомих письменників із Чернівеччини та Івано-Франківщини у 1967 р. на відзначення 100-річчя від дня народження Осипа Маковея, а в 1987 році письменники Буковини і Покуття разом із громадськістю міста і Тернопілля гідно вшанували митця з нагоди 120-річчя від дня його народження. Тоді зародилась ідея проведення літературного свята «Дністрове перевесло», 1987 рік став його початком.

Літературні заходи «Дністрового перевесла» організовувались за підтримки обласної письменницької організації, яку очолювали уродженці району В.Барна та Є.Безкоровайний. Цьогоріч традиційні зустрічі з літераторами відбувались за участю письменників Тернопільщини та Буковини, за підтримки голови обласного відділення Українського фонду культури В.Барни».

Ведуча познайомила учасників події з поважними гостями. Це – Роман Дронюк, письменник, поет, художній керівник театру «Сучасник», лауреат премії ім. Леся Мартовича, відомий на Городенківщині режисер-постановник театральних та концертних дійств. У творчому доробку Р.Дронюка збірки «Мить», «Тумани плачуть сумом», «Буркало» і «Падиволос».

Сусідню Заставнівщину представляли Олена Гольцова та Іван Козак. О.Гольцова – поетеса, держслужбовець, депутат Заставнівської ОТГ, волонтер. Поезії авторки надруковані у книзі «Дотик до слова» із серії «Літературна скарбничка Заставнівщини».

Іван Козак – поет, історик-краєзнавець, відмінник освіти України, лауреат премії ім. І.Бажанського, автор книги «Філософія життя», співавтор посібника «Історія України ХХ ст.» та книги «Засіваючи ниву майбутнього», уродженець с.Зозулинці. Гості читали свої пейзажні та патріотичні поезії, вражали слухачів мистецьким декламуванням.

До літературного кола активно долучився Володимир Барна – голова Тернопільського облвідділення Українського фонду культури, поет, член НСПУ і НСЖУ, автор книг, редактор і перекладач, лауреат премії ім.В.Вихруща, який підтримує літературно-мистецьке життя в нашому краї. 2 червня Володимир Андрійович відзначив 65-річчя від дня народження. Щирі побажання линули на адресу ювіляра, який прочитав свої вірші, наснажив учасників зустрічі творчою енергією.

Далі О.Тракало запросила до мікрофона когорту знаних у нашому краї та за його межами творців слова, літературознавців, краєзнавців Заліщанщини. Усіх зацікавив виступ історика-краєзнавця М.Сопилюка, лауреата премії ім. П.Ковальчука, члена НСЖУ, заступник директора ВП НУБіП «Заліщицький агроколеж ім. Євгена Храпливого», який зробив історичний екскурс в глибину століть, присвятивши його митцям слова. Вагомими доробками Михайла Васильовича є книги «На переломі століть», «Церква Покрови Пресвятої Богородиці», двотомне видання «Заліщики: роки, події, люди» і ще багато краєзнавчих розвідок, публікацій у пресі.

Данило Онищук, автор книг «Літературна Заліщанщина», «Факел незгасний освіти» (про історію школи в Товстому), письменник, педагог, перекладач, лауреат освітянської премії ім. О.Маковея, поділився своїми думками про творчість сучасних літераторів нашого краю та прочитав власні поезії.

З теплими побажаннями до літераторів звернулась Ірина Ковальчук, вчитель, літературознавець, дружина письменника Петра Ковальчука, організатор кімнати-музею, член НСЖУ, авторка книг «Сонцелюб над Дністром», «Живий у слові», упорядник книг письменника, виданих після його смерті.

Авторка збірки «Я відпущу свої думки …» Богдана Стефанюк, поетеса, вчитель-словесник школи с.Блищанка, задушевно декламувала вірші про рідне село та дуетом з Ольгою Бурдейною, бібліотекарем с.Блищанка, талановито заспівала власну пісню «Моє село».  Свої вірші, освячені духовною тематикою, прочитала поетеса, заступник директора Товстенської ЗОШ І-ІІІ ст. Світлана Леськів, авторка книжок «Вереснева прозорінь» та «Осанна лине із небес! Христос воскрес! Воістину воскрес!».

Свою багату творчу скарбницю представили на літературній сцені журналісти району. Це – Петро Мельник – поет, журналіст, лауреат премії ім.П.Ковальчука, член НСЖУ, колишній редактор районної газети «Колос», автор книг «Цвітограй полудня», «Ватра надвечір’я», «Від колиски до Вітчизни», «На черені совісті», «Бліки вітражів», «Мальви і кремінь», «Абетка слова», «Горнятко духмяної кави». У творчому доробку поета-публіциста є багато статей, присвят рідному краю, поезії автора покладені на музику Ігорем Федірко, Ярославом Савковим та іншими місцевими композиторами. Прозвучала пісня «Ніч кохання» (сл.П.Мельника, муз.І.Федірка).

Перед аудиторією виступила Оксана Дяків, поетеса, редактор районного часопису «Колос», заслужений журналіст України, член НСЖУ, авторка книжок «Гармонія протилежності», «Спектральність слів», «Вікно думок», «Душа тисячоліть шукає себе в слові», «Нескорені серця», «Терпке вино, як помаранча осені», «Проростає вселенська любов», «Покоління», а також автор слів до пісні на музику Я.Гринишина «Хай ангели вас захистять крильми», яка й прозвучала на літературній сцені у виконанні  М.Грабовецької.

Олег Вістовський – поет, журналіст, лауреат премій ім.П.Ковальчука і Л.Мартовича, член НСЖУ, автор збірки «У стремені Дністра» – прочитав свої твори та запросив послухати пісню «Поведи мене у казку» на його слова та музику Р.Калинича у виконанні дуету в складі Марії та Романа Калиничів.

У доробку письменника Петра Дараманчука із села Лисівці є дві видані книги: «Мрійні небокраї. Історія одного кохання» та «Час Демона». Письменник – дворазовий дипломант Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова». Письменник зачитав уривки зі своїх романів. Плеяду молодих авторів презентувала своєю творчістю Ольга Кухта – поетеса, медпрацівник Товстенської лікарні, авторка збірок «Крізь осені вікно» і «Золота хвиля».

До учасників літературної сцени з вітальними словами звернувся голова Заліщицької районної ради Іван Дрозд. Він разом із керуючим справами райради П.Мирончуком вручив подяки активним літераторам «Дністрового перевесла». А заступник міського голови М.Бандрівчак поздоровив із ювілеєм та вручив почесну грамоту В.Барні.

На завершення зустрічі звучала фестивальна пісня «Дністрові зорі» (сл. Г.Рибцуник, муз. І.Федірка). Автори подарували книги бібліотеці, обмінялися творчими доробками, поділилися враженнями.

Цікава літературна сцена в Заліщиках поєднала авторів із трьох районів, трьох областей нашого Наддністрянського краю, і всі її учасники висловили сподівання, що такі творчі події відбудуться в інших містах і селах, адже рідне Слово справді наснажує та єднає…

Дирекція та колектив бібліотечних працівників щиро дякує за благодійну підтримку локації подружжю підприємців – Оксані і Степанові Навольським та  Олександрові Тіщенку – за організоване озвучення.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.