Історія регіону

Заліщики 1

м.Заліщики

Історія міста сягає Х – XIV ст. Щодо назви, то вона походить від місць проживання перших поселенців – “за лісом”.

Перша згадка про село Заліщики – 1444 та 1469 роки. З появою центральної забудови сучасного міста село стало називатися Старими Заліщиками, що збережеться в розмовній мові до наших днів.

З першої половини Х ст. і до середини XIV-го Заліщики були складовою Київського, Галицького та Галицько-Волинського князівств. У середині XIV ст. опинились під владою Великого князівства Литовського, потім – королівської Польщі. У 1766 р. тут збудовано костьол св. Станіслава. На гербі міста можна побачити ратушу, де розташувалася міська управа, а під нею височів єдиноріг – символ сили, військової звитяги і мудрості. На території міста знайдено пам’ятки пізнього палеоліту, трипільської, голіградської, липицької, ранньослов’янської і давньоруської культур.

У середині 18 століття поселення з навколишніми землями отримав каштелян краківський Станіслав Понятовський і дуже швидко розбудував. Пізніше власність перейшла до його сина – останнього польського короля.

Магдебурзьке право місто отримало в 1766 році. З 1772 року – перейшло до Австрійської імперії і в 1774 році стало центром циркулу; у 1810-1815 роках – наш край був у складі Росії, а далі – Австрії, згодом – Польщі; з 1867 року – повітове місто. В 1895 році після прокладання залізничної колії Заліщики стають кліматологічним курортом. Історичні спогади передвоєнних часів розповідають про два пляжі – сонячний і тінистий, на яких прогулювались відпочиваючі. Сучасників вражали золотистий пісок, прозора річкова вода та доглянутість. На жаль, пляжі знищені дністровською повінню і в радянський період не відновлювалися.

Окраса м. Заліщик – старовинний заповітний парк над Дністром. В 1808 році заліщицький маєток (нині відділення районної лікарні) купив Ігнацій Бруніцький. В 1831 році він перебудовує його в стилі ампір, а позаду нього закладає парк. За переказами, австрійський цісар Франц ІІ під час подорожі Галичиною зупинявся саме в цьому палаці. Заліщицький парк, закладений у середині 19 століття, на лівому березі Дністра, має одну з найбагатших дендрологічних колекцій серед парків Тернопільщини. В парку площею 5 га., ростуть рідкісні екзотичні і реліктові дерева.

На початку ХХ століття у місті діяли пивоварний і цегельний заводи, два кам’яні кар’єри, гуральня, різьбярна, столярна, слюсарська і шевська майстерні. Заліщики були осередком культурно-освітнього життя повіту. Центром організованого життя був Народний дім (1908 рік), при якому існувала бібліотека, хор, духова оркестра, театральний гурток. Тепер тут діє поштове відділення. В Заліщиках працювала філія товариства «Просвіти», її головою був адвокат Роман Стефанович. У Старих Заліщиках у 1897 році була заснована читальня «Просвіти».

Заліщики були осідком «Повітового Союзу Кооперативу», що мав сітку кооперативних крамниць по всіх селах повіту. З пожежно-гімнастичних товариств перед Першою Світовою війною розвивалися в повіті товариства «Січ» й «Сокіл», а пізніше – «Луг». У часи війни знову запрацювала «Січ».

Першого вересня 1899 року відкрита державна чоловіча вчительська семінарія, в якій викладали О. Й. Раковський, О. Маковей, літературознавці О. Жолевич і Т. Залєський, краєзнавець Й. Шварц.

З 1903-1904 рр. відкрита садівничо – городнича школа. Першим її директором стає Казімєж Бжезінський, відомий польський помолог. Ця школа готувала «двірських городників», які вирощували щепи для продажу.

Від вересня 1914 року до липня 1917 року місто займала російська армія. На початку червня 1919 року в Заліщиках перебувало керівництво ЗУНР, тут 9 червня Євгенові Петрушевичу надані повноваження Диктатора республіки.

У вересні 1939 року польський уряд протягом 20 днів перебував у Заліщиках, перед переміщенням на Буковину і до Румунії.

В липні 1941 року, квітні 1944 року – м. Заліщики побувало під німецько-фашистською окупацією. 24 березня 1944 року у місто увійшла 20-та механізована бригада Першої гвардійської танкової армії, згодом 129-та гвардійська стрілкова дивізія під командуванням генерала С. Бушева. Шість радянських воїнів удостоєні в боях за Заліщики і форсування Дністра звання Героя Радянського Союзу.

В м. Заліщики побудовано церкви: Покрови Пресвятої Богородиці, яка збудована у 1864-1875 рр., освячена у 1873 році; Пресвятого Серця Христового (2002 рік; обидві церкви – УГКЦ), костьол Святого Станіслава, який було збудовано у 1763 році краківським каштеляном Станіславом Понятовським. В храмі над дверима до захристії зберігався герб Понятовських. В радянський період костел був пограбований, а в 1991 році його відреставрували силами католицької церкви. З 1999 року діє церква Різдва Пресвятої Богородиці (УАПЦ), триває будівництво нового храму. У 1992 році відновлена капличка Божої Матері. До 10-річчя Незалежності України споруджено дерев’яну капличку (2001 рік).

На міському цвинтарі збережено пам’ятний Хрест на честь скасування панщини 1848 р., надгробки на могилах громадсько-політичного діяча О. Поповича, письменника, педагога і громадського діяча О. Маковея, російських і польських офіцерів війни 1812 року, польських повстанців 1863-1964 рр., могили австрійських і російських воїнів 1-й світової війни. На братській могилі воїнів, полеглих у 2-й Світовій війні, споруджено пам’ятник (1958 р.), поряд встановлено хрест на честь загиблих вояків – заліщан (1999 р.); поблизу братської могили на постаменті – танк Т-34. Біля шосейного моста 9 травня 1971 року відкрито пам’ятник Героям Дністра. Неподалік від залізничного моста – кам’яний хрест, який звів заліщанин І. Томчишин на пам’ять про політичних в’язнів, котрих у вагонах підірвали вибухівкою і скинули з моста в Дністер відступаючі частини у червні 1941 р.

Основні архітектурні пам`ятки: цісарсько-королівська військова казарма (18 ст., нині приміщення ПТУ), будівля староства і суду (потім – учительська семінарія; нині готель “Старі Заліщики”), палац баронів Бруніцьких (перебудовано 1831 року з мисливського двірця; нині відділ лікарні), будинок польського товариства “Сокіл” (1903р. нині кінотеатр), Народний дім (1908р., нині пошта).

Зведено також пам’ятники І. Франку (1956 р.), О. Маковею (1957 р.), Т. Шевченку (1961 р.), М. Гайворонському (1992 р.), пам’ятний знак О. Кандибі-Ольжичу, який у 1928-1929 рр. досліджував у Заліщиках поселення трипільської культури та монумент Борцям за волю України (1997 р.). Встановлений пам’ятний хрест членам ОУН і воякам УПА (1992 р.), меморіальні таблиці: В. Стефанику (1971 р.), В. Баранику (1994 р.), Т. Шевченку (з написом «1814-1814. В соті роковини уродин Тарасові Шевченкові Заліщицька земля») – на будинку пошти; О. Маковею – на будинку колишньої вчительської семінарії (1967 р., поновлено 1987 р.); письменникові та журналісту П. Ковальчуку – на будинку, де він жив (1995 р.); С. Скрипнику (патріарху Мстиславу), котрий 1923-1925 рр. жив у Заліщиках – на будинку міської ради (1998 р.); співаку М. Голинському – на будинку, де він 1919-1927 рр. перебував (2003 р.); композитору, диригенту Я. Смеречанському – на будинку музичної школи (2009 р.).

У Заліщиках жили і працювали: письменник, громадський діяч, директор вчительської семінарії Осип Маковей, адвокати Василь Бараник, Володимир Охримович, Іван Калитовський, композитор, диригент Михайло Гайворонський, артист Микола Комаровський, агроном Роман Коцик, письменник Петро Ковальчук, поет Володимир Вихрущ. Виступали на сцені: Марко Кропивницький, Ганна Крушельницька, Микола Садовський та інші. Відвідали місто Василь Стефаник, Соломія Крушельницька, Михайло Павлик, Юрій Федькович, Сильвестр Яричевський, Олена Теліга, Дмитро Донцов, Євген Маланюк, Ірина Вільде, Олег Ольжич, Роман Федорів, Євген Дудар, Роман Лубківський, Назарій Яремчук, Іван Миколайчук, польський письменник Ян Каспрович, американський журналіст Джон Рід.

Книги про місто та села району. Інтернет ресурси.

Відомості про місто та села району

Заліщики

Ангелівка

Бедриківці

Блищанка

Бересток

Буряківка

Вигода

Виноградне

Винятинці

Ворвулинці

Гиньківці

Глушка

Головчинці

Голігради

Городок

Добрівляни

Дорогичівка

Дунів

Дуплиська

Дзвиняч

Зелений Гай
Археологічні пам’ятки села

Зозулинці

Іване-Золоте

Колодрібка

Касперівці

Королівка

Кошилівці

Кулаківці

Лисичники

Лисівці

Литячі

Мишків

Нагоряни

Нирків

Новосілка

Печорна

Поділля

Попівці

Рожанівка

Садки

Свершківці

Ставки

Слобідка

Солоне

Синьків

Товсте

Торське

Угриньківці

Устечко

Хартонівці

Хмелева

Шипівці

Шутроминці

Щитівці

Якубівка

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.