Інформація про проведені заходи з популяризації правових знань та юридичної літератури у бібліотеках Заліщицької централізованої бібліотечної системи”

Бібліотеки системи району проводять заходи по популяризації правовової освіти, літератури з питань права, законодавства України, формуванню юридично – правових знань читачів. Питання правового виховання і правової освіти постійно обговорюються на районних семінарах, виробничих нарадах бібліотечних працівників. Так, наприклад, на семінарі працівників ЦБС, який проведено 24 листопада 2010 року на тему: «Стратегія розвитку сільських бібліотек» обговорено завдання правового виховання та інформування населення про законодавство України.

6 квітня 2011 року проведено районний семінар бібліотечних працівників системи «Бібліотека на допомогу формуванню та популяризації правових знань для різних категорій користувачів». Обговорено питання про основні напрямки діяльності бібліотечних установ з формування та популяризації правових знань, про завдання та форми співпраці бібліотек з правоохоронними органами і установами, які організовують заходи з правової освіти населення.

Працівники районної бібліотеки виступили із повідомленнями та консультаціями про активні форми роботи бібліотек з правової освіти серед читачів та популяризації правових знань, організували огляд літератури, електронних баз даних «Правові знання – кожному» та періодичних видань з правової тематики, які надходять до центральної районної бібліотеки. Досвідом роботи з популяризації правових знань серед читачів ділились працівники бібліотек системи. Серед цікаво організованих форм роботи були проведені години спілкування: «Є право – значить є надія», суспільно – політичний ринг «Молодь. Віра. Мораль.», правознавча мандрівка для дітей «Права людини починаються з прав дитини», година – роздум «Скільки важить Закон», година права «Країною закону, права, моралі» в центральній районній бібліотеці, у бібліотеках-філіях сіл Угриньківці, Ворвулинці, Бересток, Зелений Гай, Лисівці, селища Товсте та багатьох інших.

На семінарі виступили: Я. Ю. Юзвенко- дільничний інспектор Заліщицького РВ УМВС України, завідуюча сектором юридичної роботи РДА – З. І. Дем “янів, головний спеціаліст, юрисконсульт служби у справах дітей РДА – І. В. Гулик, які інформували про організовані форми діяльності з правової освіти населення району, правоохоронної роботи, обговорили з бібліотекарями спільні дії виконання важливих завдань. Працівники бібліотечних установ визначили конкретні завдання щодо пошуку та впровадження нових форм і методів роботи на допомогу правовій освіті читачів на районному семінарі «Сучасні тенденції та пріоритети діяльності бібліотек в обслуговуванні молоді та юнацтва», який відбувся 29 червня 2011 року. Обговорили питання: «Бібліотеки на допомогу правовій освіті та соціальній адаптації молоді».

У фондах ЦБС нараховується до 4,6 тисяч примірників друкованих видань цієї тематики. Оскільки відчутною є проблема нових надходжень книг, тому особливого значення працівники бібліотечних установ надають роботі з пресою. Протягом першого півріччя 2011 року бібліотеки району отримували газети і журнали 46-ти найменувань,, які здебільшого висвітлюють юридично – правові питання.

Читачі центральної районної бібліотеки мають можливість знайомитись із матеріалами преси, зокрема журналів «Вісник Верховної Ради», «Бюлетень законодавства та юридичної практики України», газет «Юрист консультує», «Праця і зарплата», «Урядовий кур’єр», «Голос України».

У читальній залі ведеться картотека статей «Юрист консультує», оформлено інформаційний центр з питань реформування АПК, зокрема і законодавчої бази даних. У 2011 році в центральній районній бібліотеці, Товстенській та Синьківській бібліотеках – філіях ЦБС відкрито Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади “Мережа ПДГ”. Бібліотека приєдналась до участі у Програмі сприяння Парламенту ІІ.

Читачі бібліотек, користувачі Інтернет – центрів знайомляться із веб – ресурсами, які розміщено на сайті Програми сприяння Парламенту www.pdp.org.ua і на сайті Української Бібліотечної Асоціації www.uba.org.ua . У читальній залі оформлено Інформаційний куток із презентаційними друкованими ресурсами, які надходять на адресу бібліотеки від Програми сприяння Парламенту ІІ. У Інтернет-центрах Заліщицької ЦРБ та бібліотек-філій смт. Товсте, с. Синьків обладнано робочі місця для доступу до Мережі ПДГ.

Ознайомитись із електронними ресурсами Управління у зв`язках з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України можна в бібліотечних Інтернет-центрах, відвідавши сайти: “Громадянське суспільство і влада”, “Урядовий сайт” та інші. Бібліотечні працівники надають консультації у пошуку інформації про діяльність органів державної влади, місцевого самоврядування. На веб – сайтах: www.zal-library.narod.ru , http://zallibrary.hmarka.net центральної районної бібліотеки поміщено інформаційні матеріали на допомогу користувачам бібліотечних Інтернет – центрів з питань правознавства, юридичного всеобучу, складено веб – списки на цю тему. На робочих столах Інтернет – центрів діють інтерактивні веб – списки: «Державні органи України», «Влада на сторінках Інтернету», «Права людини в Україні», «Природа: від охорони до турботи», «Абітурієнтам», «Інтернет для батьків»,«Правові аспекти державної молодіжної політики», «Путівник для підприємців», «Працевлаштування». Таким чином створюється власна база даних правової інформації у мережі Інтернет.

Для різновікової категорії користувачів із обмеженими фізичними можливостями створено тематичну папку із списками та матеріалами законодавчих документів «Повір у себе». Для користувачів дітей та їх батьків складено вебліографічний список «Права дитини в Україні» та вебліографічний покажчик «Віртуальний світ права». Бібліотеки системи району організовують тематичні заходи: інформаційні години, правознавчі діалоги, диспути, віртуальні мандрівки, години державності: «Права людини: декларація та реальність» (до Дня прав людини), «На паралельних дорогах прав і обов’язків», «Державна політика в галузі підприємництва», «Політика. Молодь. Молодіжний рух і право», «Конституцію України вивчай, про Гімн і Прапор держави знай», години застереження «Гіркі плоди солодкого життя», діалоги – роздуми «Вони зуміли протистояти біді: а ти?».

Проведено години права, зустрічі – спілкування, інформаційні дайджести: «Людина у світі законів», «Знаємо та реалізуємо свої права», «Права і справедливість», «Це моє життя, або Азбука права», «Оглянься і подумай про свій вчинок», «Як не стати жертвою злочину». Для читачів – дітей організовуються Інтернет – панорами «Діти в Україні: права і гарантії», рольові ігри «Де закінчується бешкет і починається злодійство», свята дитинства «Щоб діти були щасливими», зустрічі – спілкування «Права людини починаються з прав дитини» та інші. Спільно із Регіональним центром громадського представництва «Життя» та еколого – гуманітарним об’єднанням «Зелений світ» центральна бібліотека започаткувала у 2010 році проведення Декади правового просвітництва та фестивалю документального кіно про права людини.

У бібліотеках оформляються книжкові виставки, тематичні полиці, папки – конвалют: «Людина у світі законів», «Чи бувають права без обов’язків», «Закон гарантує, держава забезпечує», «Закон і ми», «Держава і соціальний захист», «Конституція України – новий етап розвитку вітчизняної державності і права», «Конституція України – дороговказ на віки» та інші.

Для задоволення читацьких запитів на юридичну літературу широко використовуються книги: “Декларація про державний суверинітет України. Історія прийняття, документи, свідчення” (2010); “Комітет Верховної Ради України з питань державного забезпечення правохоронної діяльності” (2010); «Права людини в Україні» (2010 р.); «Законодавча діяльність в Україні» (2007 р.); Словник термінів інформаційного права” (2007); “Криміналістика” (2007); «Теорія держави і права» (2005 р.); «Великий енциклопедичний юридичний словник» (2007 р.); «Юридична енциклопедія: в 6-и томах» (2004 р.); «Популярна юридична енциклопедія» (2002 р); «Науково – практичний коментар до цивільного законодавства України» (2006 р.); «Стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні» (2002 р.); «Інформаційне законодавство України» (2006 р.); “Правомірні засоби доступу громадян до інформації” (2006); «Правове забезпечення інформаційної діяльності в Україні» (2006 р.); «Правові основи підприємництва» (2000 р.); «Основи правознавства» (2004 р.); «Права споживачів та їх захист» (2004 р.); «Юридичні терміни. Тлумачний словник» (2004 р.) та інші.

Бібліотеки Заліщицької ЦБС у популяризації літератури виконують просвітницькі функції, з цією метою інформують читачів про закони, права, обов’язки, основи правової культури, співпрацюють з органами місцевої влади, депутатським активом, працівниками управлінь, правоохоронних органів району.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.