Ім`я, увінчане славою

(У Заліщиках відкрито меморіальну дошку Василеві Веризі)

У вівторок біля Заліщицького обласного багатопрофільного реабілітаційного центру зібралася молодь, громадськість міста, а також поважні гості із Львівської, Тернопільської, Хмельницької областей на урочисту подію – відкриття меморіальної дошки визначному громадсько-політичному діячеві, історику, журналісту, бібліотекознавцю, колишньому віце-президенту Світового Конгресу Українців, нашому землякові, уродженцю с.Колодрібка, який у 1936-1938рр. навчався у Заліщицькій гімназії, Василю Веризі. Про цього визначного українця, який прославляв свою державу, працюючи у Канаді, був спонсором і жертводавцем на добрі справи українські на рідній землі, неодноразово писав часопис «Колос».

Започаткувавши захід, директор ЦБС Ольга Тракало сказала: «Борець за волю України, учасник національно-визвольних змагань, Генеральний секретар, віце-презедент Світового Конгресу Українців в авторських працях, численних науково-публіцистичних статтях і розвідках, виступах на міжнародних наукових конференціях ділився результатами досліджень і поширював правду про Україну. Допомагав їй вийти на шлях незалежності і демократії. Відкриваючи меморіальну дошку великому українцеві В.Веризі, ми увічнюємо його ім’я назавжди». Створив пам’ятний знак заліщанин Емілій Липчук. Урочисту місію – відкриття меморіальної дошки – було надано Нілії Клічук-Романко із родини Рачок, в якої квартирував колишній гімназист В.Верига у Добрівлянах, Ярославу Гембатюку – заліщанину, воякові дивізії «Галичина» та Василю Олійнику – директору Заліщицького краєзнавчого музею. Вінок квітів поклали заступник голови РДА Оксана Безушко і директор багатопрофільного реабілітаційного центру Богдан Миронюк.

Опісля отці В.Хребтак та О.Винницький освятили дошку і відправили поминальну панахиду.

У своєму слові о.Олег Винницький зазначив: «Такі постаті, як Василь Верига, є для нас прикладом життя, праці, служіння народові».

Із віхами життєво-творчої біографії ознайомив учасників заходу директор музею В.Олійник. Василь Верига – виходець із селянської родини, який наполегливою працею, багатогранним талантом здобув визнання не лише на рідній Батьківщині, але й за кордоном (із 1951 р. проживав у Канаді, в м.Торонто). Запримітили тягу сільського хлопчини до знань о.Юліан Гординський та адвокат Василь Бараник, які рекомендували, щоб В.Верига навчався в гімназії. Закінчив Верига Заліщицьку, згодом і Коломийську гімназії, здобував освіту й за кордоном. Вчителював у селах Рожанівка та Королівка. У 1943р. В.Верига вступив у дивізію «Галичина», був у таборах в Італії та Англії.

Він – автор численних публіцистичних праць, книг, зокрема енциклопедії нашого краю «Там, де Дністер круто в’ється». За свою жертовну працю В.Верига був нагороджений «Золотим Хрестом Заслуги», «Орденом Різдва Христа Спасителя – Патріарха УПЦ Філарета» та іншими почесними відзнаками.

В.Верига часто відвідував Україну, зокрема бував і в Заліщиках, знайомився з підприємцями міста, у листі від 28 жовтня 2003 р., який зачитав Василь Іванович, пише: «Приємне враження на мене зробили брати Навольські своїм підприємництвом, яке я побачив і мене дещо розрадило, бо то був крок у належному напрямку відбудови промисловості і, взагалі, економіки країни».

Директор музею також розповів, що за життя Вериги написав йому листа із пропозицією встановити меморіальну дошку. А після смерті, 30 грудня 2008 року, кошти на виготовлення пам’ятного знака надала дружина В.Вериги.

Від делегації зі Львівщини виступив голова Львівської станиці Першої дивізії «Галичина» української народної армії Василь Тимчій, який розповів про бойові зустрічі з «другим товаришем по зброї» В.Веригою, який служив у 30 полку, був старшиною. Закінчив свою оповідь Василь Михайлович словами: «Хай канадська земля буде йому пухом, а вірна українська – його не забуває».

Від молоді міста слово мав гімназист Андрій Кулинич, який зазначив, що життєвий шлях В.Вериги – гідний приклад для наслідування. У виконанні учасників хору с.Добрівляни Ю.Гев’юка та Є.Калинюка прозвучала повстанська пісня.

На завершення урочистості пролунав Державний Гімн України.

Іванна Струбіцька,
РАЙОННА ГАЗЕТА «КОЛОС»

Опісля у читальній залі центральної районної бібліотеки відбулась зустріч-спогад “Василь Верига: з Україною в серці”. Символічну свічу пам`яті запалив голова Тернопільської літературно-мистецької фундації Володимир Барна. Учасники зустрічі ділились спогадами про Василя Веригу – письменника, вченого, учасника національно-визвольних змагань, висловлювали відгуки про прочитані книги автора.

В той день багато людей ознайомились із документами, які було представлено на книжковій виставці “Василь Верига – наш краянн, письменник, громадський діяч, бібліотекар, вчений”. У фондах Заліщицької ЦБС є багато книг автора Василя Вериги, матеріалів та статей. Наш краянин був бібліотекознавцем. Понад 35 років він працював бібліотекарем.

Буваючи у рідному краї, щоразу відвідував Заліщицьку районну бібліотеку. Василь Верига сприяв у передачі комп`ютера, сканера, книг до районної бібліотеки, дарував авторські видання і сільським книгозбірням району.

Працівники центральної районної бібліотеки підготували книгу – бібліографічний нарис “З Україною в серці”, про життя і творчість Василя Вериги.

Ведуча зустрічі у бібліотечній літературно-мистецькій вітальні Ольга Тракало запросила до спогадів гостей книгозбірні. У символічний вінок пам`яті вплели спогади: Ніля Романко із Добрівлян, заліщани Пантелеймон Хомишин, Мирослава Мединська, Ірина Ковальчук, Йосип Децовський, які розповідали про свої зустрічі із Василем Веригою.

Цікавими були і виступи-спогади гостей урочин, які прибули до Заліщик із Тернополя, Чорткова, Хмельницька. Найбільшою за чисельністю була делегація з міста Стрия Львівської області. Василь Топчій зі Львова, Всеволод Іськів – професор, історик, генерал-полковник, крайовий отаман Прикарпатської Січі Українського козацтва, Едуард Ушкевич – фотожурналіст, Клементій Михайлюк – кандидат медичних наук, Академік, письменник, Олег Рижко – працівник Стрийського музею, керівник шкільного телебачення, Орест Гаркот – лікар, заступник голови Стрийської організації шанувальників творчості Тараса Шевченка, Степан Гураль – голова Миколаївської організації шанувальників творчості Т. Шевченка та Віктор Горячок із м. Хмельницька у своїх спогадах, виступах доповнили відомості про нашого краянина Василя Веригу, якого по праву називаємо великим українцем, що назавжди залишиться у вдячній пам`яті краян.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.