І на чужині – в серці Україна

vl1Нещодавно у читальному залі Заліщицької центральної районної бібліотеки відбулася презентація енциклопедичного довідника з минулого і сучасного українців, що проживають поза межами нашої держави.

Для наддністрянців «Енциклопедію Української Діяспори» Том І, книги 1 і 2-а (літери А-К, Л-Р), які видані у 2009, 2012 роках, Нью-Йорк – Чікаго, демонстрував один із представників видавничого комітету, кандидат економічних наук, дійсний член Наукового товариства ім. Шевченка у США, наш земляк, який тепер проживає в Нью-Йорку, Василь Лопух. На презентацію книги зібралися літератори краю, вчителі та викладачі навчальних закладів району, працівники музею, бібліотекарі, гості із Борщева і Чорткова, а також рідні та друзі Василя Степановича.

vl2Розпочала захід директор Заліщицької централізованої бібліотечної системи району Ольга Тракало, яка розповіла про тісну співпрацю бібліотеки із В. Лопухом, який сприяв тому, що її фонди поповнились цікавою сучасною літературою, виданою НТШ у США. Вона підкреслила, що зі сторінок енциклопедичного довідника читачі можуть почерпнути безліч інформації про видатних українців, які змогли прославити нашу країну, досягнувши значних вершин у науковій, мистецькій, спортивній, політичній та інших сферах, підкоривши Сполучені Штати Америки. Також Ольга Йосипівна зазначила, що в енциклопедіях зібрані дані про таких відомих жителів Заліщанщини як Орест Бараник, Михайло Гайворонський, брати Богдан та Мирослав Гнатюки, Павло Дорожинський, Василь Касіян, Орест Гаврилюк, Володимир Гафткович, Дарія Кузик, Юрій Кузич, Анврозій Кібзей, Стефанія Король, та ін., які у минулому були громадськими діячами, письменниками, педагогами, лікарями, правознавцями, де у діаспорі, далеко від рідної Батьківщини, гордо несли звання українців.

vl3Василь Лопух, знайомлячи присутніх із книгами, зізнався, що йому випала велика честь бути задіяному у творінні цих енциклопедій, де кожне фото, кожен рядок тексту він пропустив крізь призму своєї душі, доносячи до читачів основні віхи життя відомих, успішних, талановитих українців, що проживали на теренах США. Він наголосив на тому, що вони упорядковані та видані завдяки старанню та багаторічній роботі працівників Наукового товариства ім. Шевченка в Америці, якому уже понад 60 років, та допомозі Фундації Приятелів Енциклопедії України. Василь Степанович додав, що НТШ засноване в далекому 1873 році у Львові, проте ліквідоване у 1939 р. з приходом на Західну Україну радянської влади. Однак, чимало його членів опинилися на Заході, де відродили роботу цієї, тепер найстарішої української академії мистецтва і науки. У США, з часу свого заснування 1947 року, НТША веде активну наукову діяльність у галузях україністики, поширюючи знання про Україну, її історію, мову, літературу, культуру тощо.

vl4За допомогою відео-презентації Василь Лопух показав учасникам заходу рідкісні видання: першу українську енциклопедію за редакцією І. Раковського, що побачила світ на Західній Україні на початку 30-х років минулого сторіччя; Енциклопедію Українознавства 1949 року під редакцією В. Кубійовича та 3. Кузеля; фотодобірку усіх членів НТШ; видатних спо¬руд, які протягом багатьох років не дають забути про Україну. Також В. Лопух зазначив, що у двох презентованих книгах, окрім біографії-життєписів людей різних професій, розміщені також статті про міста, штати чи регіони, в яких поселилися українці, вказано їх важливість з погляду української присутності (світські організації, церковні громади, історичне минуле яких пов’язане з українцями). З книги можна дізнатись, про журнали і пресу, які видавались нашими співвітчизниками або присвячені українській проблематиці, тематичні статті про події і явища, що відіграли важливу роль у житті діаспори.

vl6«Ці дані, – за словами Василя Лопуха, – також дають унікальну можливість досліджувати українську етнічну групу з академічної точки зору. Вони дозволяють дослідникам поширити галузь етнічних студій в США, поглибити сферу наукових досліджень суспільних та економічних дисциплін, на прикладі українців, що проживають в США».

Ось такою цікавою, багатогранною та захоплюючою є «Енциклопедія Української Діяспори», яка не може залишитись поза увагою свідомих, освічених громадян як мальовничого Заліщицького краю, так і решти населення України, котре може пишатись такими видатними постатями як Квітка Цісик, Наталі Вуд, Джек Паланс, Нік Адамс, Олекса Біланюк, Джорж (Юрій) Кістяковський, Юрій Мачук. У Нью-Йорку є знаменитий український музей на Манхеттені, відомий ресторан «Веселка», у Вашингтоні зведений чудовий пам’ятник Кобзареві Т. Г. Шевченку та ще багато захоплюючих, вражаючих, неймовірних споруд, які назавжди будуть пов’язані з іменами українців.

Наприкінці презентації за важку титанічну працю, за виняткове інформаційно-просвітницьке значення енциклопедії, подякував Василю Степановичу та його колегам, без яких українці б не мали змоги ознайомитись із досягненнями своїх співвітчизників за кордоном, викладач Заліщицького аграрного коледжу Йосип Децовський, який також побажав упоряднику подальшого натхнення та нових досягнень. Зі словами захоплення та вдячності за проведені дослідження, клопітку роботу та значний вклад у вив¬ченні історії української діаспори висловились гості із Борщева, громадські діячі, члени Спілки журналістів України Марія Довгошия-Фафруник та Петро Довгошия, Заслужений журналіст України. До них також долучились Пантелеймон Хомишин, Стефа Підкова, Ірина Ковальчук, а Михайло Сопилюк запропонував автору перенести зміст книги на електронні носії, оскільки сучасні учні та студенти частіше використовують мережу Інтернет, аніж бібліотечні фонди.

vl5

А Василь Степанович від свого імені, за сприяння Наукового товариства ім. Шевченка в Америці подарував примірники енциклопедії районній бібліотеці, музею, державній гімназії, а також гостям з Чорткова та Борщева і висловив надію, що відтепер значно більше представників молодого підростаючого покоління зможе ознайомитись із доробками своїх співвітчизників у різних галузях, буде ними пишатись та прагнутиме досягнути їхніх вершин.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.