Форми роботи з молоддю в бібліотеках Заліщицької ЦБС

У Заліщицькій централізованій бібліотечній системі з метою залучення молоді до читання, користування інформаційними джерелами, спілкування та популяризаціїї проявів талановитих молодих осіб передбачено різноманітні форми роботи.

Відповідно Указів Президента України від 21.03.2000 року №485/2000 “Про додаткові заходи щодо державної підтримки обдарованої молоді і від 29.03.2001р. “Про додаткові заходи щодо реалізації молодіжної політики”, обласної програми “Молодь”, розпоряджень місцевих органів влади розроблено заходи, програму “Молодь і дозвілля” на 2001-2005 роки.

Мета програми – в умовах переходу держави до ринкових умов господарювання визначити роль і місце бібліотечних установ в організації дозвілля, задоволення запитів на книгу різновікових категорій читачів і користувачів, звернувши особливу увагу при цьому на молодь, дітей, підлітків.

Обслуговування читачів, користувачів-молодь здійснюють 54 бібліотеки ЦБС, Із них: юнацький абонемент центральної бібліотеки, бібліотека-філія смт.Товсте і 52 сільських бібліотеки-філії.

Послугами бібліотечних закладів у районі користується 4150 користувачів-молодь, із них у сільській місцевості – 2743 особи.

Працівники бібліотечних установ у роботі з молоддю використовують різноманітні форми діяльності, спрямовані на вивчення та формування інтересів і задоволення запитів молодих людей.

Питання роботи з молоддю розглядається на районних семінарах, практикумах, виробничих нарадах, на заняттях творчих лабораторій.

Так, наприклад, на районному семінарі працівників Заліщицької централізованої бібліотечної системи розглянуто питання “Про роль бібліотек та форми роботи з молоддю”. На семінарі виступили із консультаціями директор обласної бібліотеки для молоді М.В.Хмурич, зав. методичним відділом О.В.Лєскова, директор районного центру соціальних служб для молоді О.М.Капчак, керівник районної організації “Українська молодь –Христові” Ірина Галько, працівники центральної бібліотеки, у виступах обмінялись досвідом роботи бібліотечні працівники району.

У 2001-2003 роках усі бібліотечні установи працювали в умовах експерименту “Удосконалення діяльності закладів культури області в сучасних умовах”. Відповідно у бібліотеках-філіях організовані і діють клуби за інтересами, до складу яких входять користувачі-молодь.

При Товстенській бібліотеці-філії створено центр дозвілля молоді, працює клуб за інтересом “Сучасник”, який об`єднав 80 молодих осіб, мешканців селища.

Центри дозвілля для молоді створені при Головчинській бібліотеці-філії, де діє клуб за інтересом “Покликання”, Свершківській бібліотеці-філії – клуб “Оріентир”.

У повсякденній діяльності використовуються як традиційні так і нетрадиційні форми роботи, впроваджуються в практику роботи дискусії, години духовності, історичні екскурси, літературно-мистецькі вечори, години презентації книг, духовні академії, години поезії, організовуються книжкові виставки, Дні нової книги, бібліографічні огляди, години народознавства, краєзнавства та ін.

Бібліотеки-філії організовують анкетування, опитування користувачів-молодь “Чи задовільняють вас умови обслуговування у бібліотеці?”, “Краща книга року”.

Працівники бібліотек-філій постійно вивчають читацькі інтереси і запити групи молодь, організовують інформування про одержані нові надходження літератури.

У центральній районній бібліотеці користувачі-молодь можуть отримати консультацію психолога, допомогу щодо вибору професії, зустрітися з цікавими людьми, поспілкуватися з ровесниками, попрацювати на комп`ютері, зробити ксерокопію. Для того, щоб бібліотека стала ще й центром спілкування і кожний молодий користувач міг прийти сюди зі своїми сумнівами, радощами і тривогами, використовуються різні методи дослідження. Зокрема, анкетування з допомогою співбесіди. Здійснюється інформування читачів індивідуально або засобами рекомендаційної бібліографії, які сприяють у пошуці потрібної літератури, інформації.

Значно розширює можливості у роботі з користувачами співробітництво з працівниками міського Будинку народної творчості, колективами шкіл міста, коледжу, СПТУ №7, гімназії, будинку школяра, відділом у справах сім`ї і молоді.

Наприклад,для рекламування нових фахових спеціальностей,які здобувають в агроколеджі НАУ на абонементі для молоді оформлено книжкові виставки та тематичні полиці (“Нове тисячоліття – нові професії”,”Твій вибір –факультет права”,”100 сторінок про бізнес”).

У центральній районній бібліотеці діє Центр з питань реформування АПК,який співпрацює із Західно-Українським центром фермерства.

Такі традиційні форми роботи,як зустрічі з працівниками правоохоронних органів, не дають змоги ігнорувати виховання у молоді правової культури. З цією метою була проведана година права “Конституційне право України:історія,традиції,сьогодення”, година етики “Культура внутрішня і зовнішня”,цикл діалогів “Юність –пора проблем”.

У центральній районній бібліотеці створено центр роботи з молоддю, на юнацькому абонементі діє Клуб творчої молоді,який об”єднав за інтересами 25 осіб (молоді поети,художники,музиканти,хореографи). На засіданнях у Клубі широко використовуються дискусійні форми спілкування,добрими наставниками для поетів – початківців є журналіст,автор збірки “У стремені “Дністра” Олег Вістовський, вчитель- філолог Тарас Середюк, бібліотекар Ганна Марочкіна –керівник Клубу.

У Клубі репрезентували свою збірку поезій “Зимовий гербарій” Тарас Середюк,учениця Лисичницької школи Тетяна Рекуник –автор збірки “Так хочеться жити на цій землі”, а також 7 збірник поезій молодих літераторів Тернопільщини,з участю 16 авторів із Заліщицького району,чиї вірші надруковано у цій книзі.

Інтерес у читачів,користувачів-молоді викликали засідання підготовлені клубівцями : зустріч із автором поетичної збірки “У стремені Дністра” Олегом Вістовським,”Із поетичної палітри поетів-початківців”, літературний калейдоскоп “Усе на світі від любові”,художній вернісаж за участю молодих художників міста,викладачів художньої школи і працівників художньої майстерні,засідання-зустріч молоді “Спортивні надії краю”,вечір гумору “Сміх сміхом” з участю Юрія Війтика – автором збірки гумору “Для студентів і про студентів”.

Цікаво було організовано заходи у Клубі: години поезії “Чарівний світ природи в рядках письменників рідного краю”,літературна година “Без жінки,без сім”ї немає щастя на землі” (До Міжнародного Дня сім”ї), вечір поезії “Затремтіли струни у душі моїй”, міні – диспут “Що означає вміти жити?”.

Весняна пора надихнула і тему проведеного вечора поезії “Затремтіли струни у душі моїй”.Свої поезії читали Андрій Громівчук,Ірина Сорокіна,Володимир Бовін, Ольга Василак.

Для учасників вечора була організована книжкова виставка “Поезія –це завжди неповторність,якийсь безсмертний дотик до душі”.

Під час чергового засідання на тему “О світ поезії,любов моя й тривога”, своїм творчим доробком поділилися постійні члени Клубу Ірина Панчак,Андрій Громівчук,Ірина Хомишин та Ірина Вікирчак. А Йосип Черешньовський поклав на музику поезію “Ти просто мрій” Ірини Хомишин і виконав її для присутніх.

Напередодні Дня молоді мали нагоду ознайомитися з поезіями молодих талантів району. Звучали поетичні роздуми і посвяти Тетяни Мандзюк,Мар”яни Гнатишин (с.Щитівці),Лілії Тараско (с.Нирків),Ольги Звоздецької (смт.Товсте).Чарівний світ природи у поезіях вміло передали Олександра Савоцька (с.Садки),Уляна Маслюк (с.Мишків), Ірина Боднарук (с.Нирків). А вірші Тетяни Рекуник,авторки збірки “Велике щастя жити на цій землі”, пронизані любов”ю до рідного краю. Юних поетів привітала завідуюча відділом у справах сім”ї і молоді райдержадміністрації Оксана Безушко,яка вручила юним талантам НадднІстров”я грамоти та сувеніри.

Із відкриттям Інтернет-центрів у центральній районній бібліотеці та Товстенській і Синьківській бібліотеках-філіях користувачі мають можливість черпати Інфромацію із різних галузей знань з електронних джерел.

В Інтернет-центрах створено умови для роботи із комп”ютерною технікою, обміну думками і використання різноманітної інформації з Інтернету. Найактивнішими користувачами Інтернет-центрів є молодь,зокрема у центральній бібліотеці зросла кількість користувачів бібліотеки,особливо студентської,працюючої молоді,тут часто працюють відвідувачі,які цікавляться інформаціями про ринок праці,а слухачі курсів районного центру зайнятості за домовленістю також проводять заняття в інтернет-центрі.

Відрадно,що у бібліотечних інтернет-центрах села Синьків і селища Товсте облюбувала місце для спілкування і дозвілля молодь,тут створено відповідні умови для праці і відпочинку.

Цікавими формами роботи з молоддю постійно збагачується досвід сільських бібліотек –філій.Тут створено центри краєзнавства,народознавства,музеї, центри духовного відродження,естетичного виховання,дозвілля для дітей і молоді.

Відповідно визначених типів бібліотечних установ створено клуби за Інтересами для різновікових категорій користувачів.

Саме тут,у клубах за інтересами, збираються найбільші шанувальники книги,ініціюють цікаві заходи самі читачі,які спільно із бібліотечними працівниками втілюють задуми і організовують роботу бібліотечних закладів.

Привертають увагу відвідувачів бібліотек книжкові виставки, тематичні полиці , добірки періодичних видань: “Усе це моя країна із гордим ім”ям – Україна”,”Від роду – до родоводу”, “Україна – сьогодні”,”Барви української культури”, “О мово рідна, душа голосна України” і ін.

Бібліотеки-філії сіл Зозулинці ,Городок, Угриньківці,Буряківка,Синьків провели літературні години “Велична і світла ти, мати-Україно”.

Мужнім героям Крут присвятили вечори пам”яті: “Цвіт життя вони віддали Україні “, години історичної правди: “З криниці народної пам”яті”, “Над нами дух героїв Крут”, літературні години:”На Аскольдовій могилі український цвіт – по кривавій, по дорозі нам іти у світ”.

До 85-тої річниці ЗУНР – у бібліотеках-філіях проведені літературні години: “Провісниця свободи”, ”Кривавим листом котить листопад…”, ”Шануймося, гуртуймося…Бо наша земля –Україна, інформаційні години: “Червона калина на жовтому листі”.

У дні відзначення 14-тої річниці Незалежності України у бібліотеках проведено: літературно-тематичні вечори: “В кожнім серці Україна на сотні мрій,на сотні літ”,”Україно! Доки жити буду,відкриватиму тебе!”,”Хай світлішим буде день твій, Україно”, “О славний серпню,світе мій бентежний,я бачу сонце у твоїх очах: йде Україна- світла,незалежна – і синьо-жовтий піднімає стяг!”.

Із циклу заходів “Українська державність: сторінки історії” для читачів-дітей,молоді проведено огляди літератури,інформаційні,літературні години, дитячі ранки: “Тепло своїх долонь і розум серця, я Україні милій віддаю”,”УкраЇно моя, Україно,казковий улюблений краю”,”Це моя земля – незалежна Україна”,”Ти у серці нашім Україно, ти у серці нашім назавжди”.

У центральній районній бібліотеці проведено літературно-мистецьку годину “ Мужай, українська державо, на всі віки,на всі часи”,де власні поезії-присвяти створені музичні твори виконували автори-члени Клубу творчої молоді.

Бібліотеки-філії системи здійснювали популяризацію літератури Історичної тематики за циклами:”Вже нову сторінку історія пише”,”Забуті сторінки нашого минулого”, “Від уроків в історії – до злагоди сьогодення”.

Для читачів проводились історичні години,огляди літератури,історичні екскурси,вечори-портрети,години пам”яті: “Запалимо свічку пам”яті”, “Голгофа голодної смерті”, “Соборність – це єдиний шлях Добра.Надії і Щастя долі”,”Бринить сльоза на віях у калини”,”Шляхами віків”, “Говорять,шепочуть могили, козацькі могили в степу…”, “Книга увічнює пам”ять”, “Стоїть обеліск і на нім імена,які вкарбувала навіки війна”. Репрезентації книг Н.Мизака “За тебе, свята Україно. Заліщицький повіт у визвольній боротьбі ОУН-УПА”, Богдана Савки “А смерть їх безсмертям зустріла”, яка створена автором з допомогою бібліотекарів району, які збирали матеріали про долю жінок – гали- чанок, мужніх патріоток , за це завдячує автор сільським бібліотекарям у цій книзі.

Відзначаючи 370-річчя від дня народження гетьмана України Івана Мазепи, бібліотеки-філії сіл Угриньківці, Торське, Блищанка для читачів-молодь, провели історичну годину :”Іван Мазепа – людина й історичний діяч”.

У бібліотеках-філіях, які є центрами духовного відродження, організову- ються заходи по відродженню духовності, культури нашого народу. Популяризація літератури здійснювалась через організацію книжкових виставок:”Бог і Україна”, “Духовна історія України”, “Наші свята і звичаї”, “Торжество усіх торжеств – Христос воскрес”. Бібліотека –філія села Городок влаштовувала книжкові виставки, проводила різдвяні гостини,години духовності: “Книга і духовне відродження народу”,”Біблія – святе письмо християнства”, “В усьому світі сталась новина…”, “Молитва – наше спасіння”. У питаннях духовного виховання молоді, бібліотеки-філії тісно співпрацюють із священиками ,організацією “Українська молодь –Христові”, вчителями. БіблІотека- філія с.Мишків провела інформаційну годину: “З історії писанки”. Цікаву книжкову виставку розгорнуто у бібліотеці с.Зозулинці “Месія –Ісус”.

Бесіди,огляди літератури,години духовності: “Хресна дорога – тернистий шлях Ісуса Христа – сина Божого”, “Зарваниця – острів Божої ласки,любові”, “Серця молитвою лікуймо” проводили бібліотеки –філії сіл Глушка,Ставки, Бересток, Устечко.

Популяризація літератури з питань краєзнавства та народознавства серед читачів – молодь здійснюється за циклами: “Рідної землі кличе джерело”, “Люблю той світ, що отчим краєм зветься”, “Від роду – до родоводу”, “Родовід – моє коріння” і ін.

Проводились години народознавства, краєзнавства, бібліографічні огляди літератури: “Моя любов тобі, мій краю”, “Звичаї і обряди українського народу”, “Вода із семи криниць”.

Цікаві заходи по відродженню українських обрядових свят проведено у Щитівецькій, Дунівській, Лисівецькій, Рожанівській, Солонській, Зозулинській, Вигідській бібліотеках-філіях.

Бібліотека-філія села Торське провела для молоді голину краєзнавства “Земле мила, барвінковий краю”, оформлено книжкові виставки “Люби і знай свій рідний край”, інформаційний калейдоскоп “З історії рідного краю”.

Для читачів-молодь бібліотека-філія села Блищанка провела голину народознавства “Рушники, рушники, наче долі сторінки…”.

“Ми всі у відповіді за природу”, “Віч-на-віч з природою”, “У долі природи – твоя доля”, – за такими циклами здійснювалась популяризація літератури природничого характеру серед читачів. Оформлялись книжкові виставки, проводились бесіди, екологічні мандрівки: “Екологія: тривога для всіх”, “Захистимо свою Землю”, “Рани Чорнобиля – гірка чаша долі і скорботи”, “Жива книга природи”.

Бібліотеки-філії сіл Слобідка, Лисівці, Угриньківці, Лисичники, Летяче, Нирків провели години цікавих повідомлень: “Планета моя зелена, дай сили й снаги для людей і для мене”. Книжкові виставки “Берегти природу – берегти життя”, екологічну годину “Чорним днем зростав цей день Чорнобиль” – проведено у Товстенській бібліотеці-філії.

Різноманітні форми роботи використовує Буряківська бібліотека-філія, зокрема зустрічі із цікавими людьми, дискусійні форми спілкування. Тут проведено зустрічі молоді із письменницею Марією Куземко, яка була депутатом Верховної Ради України першого скликання “Горнусь до тебе, Україно”, кандидатом економічних наук, деканом Тернопільської академії народного господарства, уродженцем села Миколою Палюхом, письменником-гумористом Василем Жовтюком, творчою молоддю – поетами, композиторами – початківцями “Із рідного напившись джерела, любов ми до землі навічно збережем”.

У Хмелівській бібліотеці-філії діє клуб “Барви мистецтв”, члени якого організовують виставки робіт, конкурси, цікаві зустрічі. Молодих художників навчає мистецької майстерності професійний художник Іван Добрянський. У Шипівській бібліотеці-філії діє клуб “Театр і книга”. Читачі бібліотеки відзначають дати літературно-мистецького календаря, організовують виступи, театралізовані дійства, інсценують літературні твори.

У мистецькій вітальні районної бібліотеки, у сільських бібліотеках-філіях постійно проводяться заходи по відзначенню ювілярів року, творців слова, історичних постатей, літературно-мистецьких подій, вшанування видатних людей краю, лідерів молодіжного руху.

Працівники бібліотек Заліщицької ЦБС беруть активну участь у творенні молодіжної сторінки районного часопису “Колос” та передач районного радіомовлення.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.