Форми і методи діяльності бібліотек Заліщицької ЦБС у задоволенні читацьких запитів та інформаційних потреб користувачів молоді.

(Із досвіду спільної роботи Заліщицької центральної районної бібліотеки з бібліотекою ВП НУБіП “Заліщицького агроколеджу ім. Є. Храпливого”)

Головне завдання нашої країни – збереження високого інтелекту, духовності, працездатності молодого покоління.

Значна роль у виконанні цих завдань відводиться бібліотекам. Сьогодні бібліотеки здійснюють акумулятивну функцію щодо вивчення, удосконалення, розвитку та збереження культури молодіжного середовища і покликані стати інформаційними осередками з усіх специфічних молодіжних проблем.

У Заліщицькій ЦБС бібліотечне обслуговування юнацтва здійснюють 53 бібліотеки – філії Міністерства культури і туризму і 3 бібліотеки інших систем і відомств: бібліотека ВПУ, бібліотека ВП НУБіП “Заліщицького агроколеджу ім. Є. Храпливого”, бібліотека Товстенського професійного сільськогосподарського ліцею.

Заліщицька ЦБС, юнацький відділ райбібліотеки і 52 групи у сільських бібліотеках, що обслуговують молодь, послідовно працюють над втіленням у життя державної молодіжної політики і зокрема із залучення молоді до книги.

Я хочу зупинитись на спільній роботі Заліщицької центральної районної бібліотеки і бібліотеки ВП НУБіП агроколеджу ім. Є. Храпливого.

Молодий читач, його особистість, реальні потреби, запити та інтереси є предметом соціологічних досліджень “Бібліотека. Інформація. Молодь”, “Бібліотека і соціальна активність молоді”, “Краща книга року”, “Кращий автор року” – такі теми соціологічних досліджень, які проведено у Заліщицькій ЦБС.

Районна бібліотека отримує молодіжні періодичні видання, газети: “Україна молода”, “Молодь України”, журнали “П’ять балів”, “Однокласник”, “Мой комп’ютер”, “Хард ен софт юа”, “Ґолд”, “Наталі”, “Ліза”.

Задоволення читацьких запитів та інформаційних потреб здійснюється шляхом проведення масових наочних форм популяризації літератури. Так, на юнацькому абонементі райбібліотеки організована виставка – порада “Молодіжно – інформаційний центр громадянської освіти”, де зібрані матеріали, поради як захистити свої права, обрати професію, творити свою історію.

В літературно – мистецькій вітальні бібліотеки для студентів агроколеджу проведено літературно – музичну композицію “Леся Українка як музична особистість” з участю лектриси Мирослави Зайко, літературну годину “Шляхами забутої долі”, присвячену Климентині Попович – Боярській, годину застереження “Молодь в зоні ризику”, літературний вечір “Гірська орлиця”, присвячений 145-річчю від дня народження О. Кобилянської з участю директора музею О. Кобилянської із Чернівців, члена Національної спілки письменників України Володимира Вознюка, зустрічі з письменником Петром Засенком – поетом, перекладачем, членом Національної спілки письменників України, літературно – мистецьку імпрезу “З Україною у серці”, присвячену 75-річчю від дня народження письменника, державно – громадського діяча В. Вихруща.

Працівники центральної бібліотеки брали участь у проведенні Всеукраїнської науково – практичної конференції “Розвиток і збереження українського села – нагальна потреба сьогодення”. В залі агроколеджу було відкрито книжкову виставку із підрозділами “Державно – молодіжна політика”, “Сільська молодь: реалії і перспективи”, “Молодь в умовах аграрних перетворень”, підготовлені веб – списки: “Проблеми сільської молоді”, “Сільська молодь: стан, проблеми та шляхи їх вирішення”, “Освіта за кордоном”, “Молодіжні організації”, “Проблеми молоді в Україні очима політиків та громадських діячів”.

Оскільки студенти агроколеджу в основному навчаються і набувають спеціальності для с/г виробництва, тому бібліотека організовує спільні заходи для задоволення читацьких запитів разом із Західно – Українським центром фермерства і кооперації, який діє у нашому місті, а також відділами агропромислового розвитку і земельних ресурсів РДА.

Використовуємо можливості поповнення бібліотечних фондів спеціальною літературою, посібниками бібліотечних фондів з участю науковців, видавців, які дарують книги бібліотекам. Наприклад, цінні видання передав до наших бібліотек професор Львівського національного університету ім. І. Франка Степан Злупко, голова Всеукраїнської асоціації фермерів Іван Томич, Міжнародний фонд “Сейбр – світло”, Наукове Товариство ім. Т. Шевченка Америки (директор адміністрації Василь Лопух, уродженець міста), викладачі Тернопільських ВУЗів: Ярослав Федонюк, професор Тернопільської медичної академії ім. І. Горбачевського, Микола Палюх, Ярослав Штокало, викладачі Тернопільського національного економічного університету, Петро Сорока, викладач Тернопільського педуніверситету ім. В. Гнатюка, а також Богдан Мельничук, Віктор Косяченко, викладачі Чернівецького держуніверситету ім. Ю. Федьковича та інші.

Цінним доповненням до бібліотечних фондів є матеріали Міжнародних інвестиційних форумів, які проводяться щорічно тепер у Тернополі, туристичних проектів, до творення яких залучається молодь.

При проведенні засідання фокус – групи по підготовці до участі у конкурсі “Глобальні бібліотеки в Україні” ми запоручились підтримкою дирекції, викладачів та студентів агроколеджу, які висловили цікаві пропозиції для реалізації проекту в районі.

У своєму виступі хочу відзначити важливу форму співпраці із молоддю – участь у засіданнях молодіжних формувань, які діють у навчальних закладах нашого району. Впродовж багатьох років координуємо роботу із навчальними закладами, які діють у місті і в районі. Спільно плануємо роботу, узгоджуємо проведення заходів для забезпечення інформаційної підтримки виконанню навчальних програм, підготовки курсових, дипломних робіт і організацію навчально – дозвіллєвих форм роботи.

Тому радіємо разом за успіхи молоді, студентів, учнів – переможців у конкурсах, змаганнях, предметних олімпіадах, їхнім здобуткам у науковій та творчій діяльності.

Так, наприклад, у Заліщицькому агроколеджі студенти набувають спеціальності еколога, тому спільно організовуємо еколого – просвітницькі заходи, забезпечуємо їх інформаційну підтримку. Студенти брали участь у конкурсі “Еколого – просвітницька діяльність бібліотек”, підготували матеріали на цю тему, які було представлено в обласну бібліотеку для молоді і поміщено на сайті ЦБС, а також були активними учасниками конкурсу “Сім чудес України”.

Бібліотеки системи брали участь у Всеукраїнському конкурсі молодих талантів “О мово моя, душа голосна України”, у Всеукраїнському конкурсі молодіжної творчості “Легенди рідного краю”. Переможницею визнано студентку ВП НУБіП агроколеджу ім. Є. Храпливого Мар’яну Палагнюк, авторку легенди “Про Дністер”, яка є лауреатом премії ім. В. Вихруща. Бібліотеки системи взяли участь у Всеукраїнському конкурсі творчих робіт “Я – патріот”, матеріали відправлено в обласну бібліотеку для молоді.

На юнацькому абонементі районної бібліотеки діє Клуб творчої молоді, який об’єднує молодих талановитих людей, чиє захоплення література і мистецтво. Відрадно, що ряди творчої молоді поповнюються новими іменами. Серед учасників Клубу – учні, студенти, працююча молодь.

Викликали інтерес теми засідань: поетичний калейдоскоп “Срібні акорди, що з серця знялись”, “Молодість, вона мов чудо – квітка, така прекрасна, ніжна, як весна.”, “Щасливе юне покоління, що має мрії і стремління”, “Моя любове, я перед тобою”, “Любов на творчість надихає”.

У літературній вітальні проведено відбірковий тур молодих поетів Заліщанщини “Студентські струни” з участю поетів П. Сороки, Богдана Бастюка, членів обласної організації Національної спілки письменників України, молодих поетів – студентів Тернопільського Національного педуніверситету, а також авторів поетичних збірок, мешканців міста.

Молоді користувачі віддають перевагу інформації на електронних носіях доступу до глобальної мережі інтернет. З 2003 року у 3-ох бібліотеках системи: центральній районній бібліотеці, Товстенській та Синьківській бібліотеках – філіях за сприяння посольства США в Україні відкрито інтернет – центри, що забезпечують вільний і безкоштовний доступ до інтернету усім бажаючим. Для користувачів інтернет – цетру районної бібліотеки проведено День Інтернету “Заліщики – онлайн”, інтернет – мозаїку “Люди нелегкої долі”, інформаційну годину “Інтернет у просторі і часі”. Відкрито і діють два веб – сайти Заліщицької ЦБС, на яких розміщено 2500 документів. На веб – сайті поміщено краєзнавчі матеріали про уродженців краю, знаних діячів різних галузей науки, економіки, керівників господарств. Постійно поповнюються рубрики: “Відомі постаті краю”, “Заліщицький район”, “Клуб творчої молоді”, “Мальовнича Наддністрянщина”, “Культурні події регіону”, “Каталог діаспорних видань”.

Активні користувачі молодь беруть участь в інтернет – заходах, чатах, конференціях, форумах.

У 2008 році опанували новітню технологію веб-2 і відкрили блог Заліщицької ЦБС, матеріали якого здебільшого про молодіжні заходи та участь у них молоді.

Бібліотеки Заліщанщини у своїй роботі з молоддю прагнуть до пошуку нового, що відповідало б і вимогам часу і потребам молоді.

За 17 років прожитих в незалежній державі, відбулося багато змін в людській свідомості. Тепер наші читачі зовсім не ті, що були до 1991 року. У них інші пріоритети, інше бачення світу, інше життя. Рівень їхньої начитаності, поінформованості зобов’язує нас бути в постійному пошуку цікавих підходів, форм роботи молоддю.

Хочу відзначити, що в організації роботи бібліотеки з молоддю постійно отримуємо методичну та інформаційну підтримку від працівників обласної бібліотеки для молоді: консультації для проведення семінарів, навчань, а також передачу в користування тих документів, яких немає у нашій бібліотеці.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.