Екологопросвітницька діяльність бібліотек системи

(Інформаційна довідка з досвіду роботи бібліотек ЦБС)

Населення планети все більше відчуває тривогу за екологічний стан Землі. Учені шукають шляхи вирішення проблем – оздоровлення Планети, створюють нові технології. Але величезна робота зі збереження природи повинна розпочинатися з перебудови нашої свідомості. Якщо ми хочемо бачити планету економічно здоровою, то екологом повинен бути кожен у своєму житті, у своїй професії. І розумний спосіб розв`язання проблеми – еколого-просвітницька діяльність, виховання екологічної культури.

В Україні така робота здійснюється за програмами: “Природа і людина”, “Людина і культура”, “Природа, наука і техніка”, “Природа і суспільство”, “Екологія і народознавство”, “Екологія і краєзнавство”.

Еколого-просвітницька діяльність є – одним з основних напрямів діяльності бібліотек системи. Наші користувачі повинні рости з переконаннями, що людина й природа – неподільний живий організм, і якщо знищити хоч одну якусь частину, то загине все інше.

Маючи таке багатство, як книга, бібліотеки  не мають права не приділяти уваги екології і людині, не бути причетними до їх духовного відродження.

Аналіз роботи бібліотек системи показує, що екологічному вихованню одні з них приділяють більше уваги, інші менше, але жодна не залишається байдужою до цієї теми. Бібліотеки можуть виховувати екологічну культуру в читачів, прищеплювати їм відповідальність за екологічно чисте майбутнє й сприяти духовному зростанню особистості. Адже тільки високодуховна людина може запобігти екологічній трагедії.

Формування бібліотечного фонду з проблем екології – це початок роботи з виховання екологічно-просвітницької діяльності. У фондах бібліотек системи нараховується 28606 примірників науково-популярної літератури, станом на 1.01.2007 року. У 2007 році до центральної бібліотеки надходять журнали 3-х  найменувань журналів: “Юний натураліст”, “Вокруг света”, “Геосфера”, газета “Екологічний сполох”.

Протягом 2002 та першого півріччя 2007 року користувачам бібліотек системи видано примірників науково-природничої літератури:

2002 р. – 20760
2003 р. – 20609
2004 р. – 20037
2005 р.- 21091
2006 р.- 19623
2007р., І-ше півріччя – 10280 прим.

Бібліотеки за допомогою систематичної картотеки статей інформують користувачів про статті, які друкуються в періодичних виданнях, збірниках.

У каталогах і картотеках відкриті тематичні рубрики: “Людина і навколишнє середовище”, “Природні багатства Тернопільщини”, “Чорнобиль. Трагедія. Пам`ять.”, “Важкий тягар Чорнобильського неба”, “Туризм”, “Водний туризм – 2006”, “Екологія і культура”.

Для різних груп читачів складались інформаційні, рекомендаційні списки літератури: “Природа – колиска людства”, “Бережіть ці землі, ці води!”, “Жити в гармонії з природою”, “Все про екологію” та інш.

В Гиньківській бібліотеці-філії підготовлено бібліографічну довідку “Природа: краса і проблеми”.

В бібліотеках-філіях сіл Попівці, Нагіряни, Свершківці, Блищанка, Добрівляни проведено інформаційні години : ” У царстві зелених скарбів”, “Важкий тягар Чорнобильського неба”, “Земля – планета живих”, “Чорнобиль … Трагедія…Пам`ять…”, “Чорнобиль – глибока рана України”.

Значна увага і надавалась вебліографії. Так, в Інтернет-центрі центральної бібліотеки проводяться індивідуальні та групові консультації: “Інтернет- екскурсії мальовничою Заліщанщиною”,  з використанням веб-сторінок Заліщицької ЦБС.

Для користувачів інтернет-центру складено вебліографічні списки: “На берегах Дністрових”, “Мальовнича Заліщанщина”. Бібліотечні працівники системи проводять  огляди літератури, інформаційні години, дні інформації, екологічні години, конкурси, які  сприяють екологічній освіті читачів.

На конкурс були представлені: “Село Голігради – природний заказник краю” (матеріали природничої розвідки), “Підвищення ролі бібліотеки у вирішенні питань довкілля” (з досвіду роботи Товстенської бібліотеки-філії).

Еколого-просвітницька діяльність юнацького абонементу центральної районної бібліотеки  (творчі роботи користувачів).

Еколого-просвітницьку діяльність Товстенська бібліотека спрямовує на активну популяризацію літератури природничої, екологічної тематики. З цією метою проводяться різні заходи для користувачів-молоді, які виховують у них любов до рідної природи, де піднімаються питання охорони навколишнього середовища, екології.

Бібліотеки координують роботу із загальноосвітньою школою, де діє екологічний гурток “Дивосвіт рідної природи” (керівник – вчитель біології Заєць Віра Володимирівна), із селищною радою, де за рішенням № 3 на 1-ій сесії 5-го скликання від 11.04.2006 року створена комісія з питань сільськогосподарських, земельних відносин та охорони довкілля. Голова комісії –  активний користувач  бібліотеки, лікар – Горецький Віктор Михайлович, секретар – студент географічного факультету Чернівецького держуніверситету Дутка Петро Тарасович.

Інформаційні запити користувачі- молодь з питань екології задовільняються під час проведення інформаційних годин, складаються тематичні вебліографічні списки: “Світ та екологія”, ” Екологія Заліщанщини”,”Екологічні проблеми нашого селища”, “Цілющі скарби мого краю: це земля моя і твоя”.

Цікаво і змістовно проведено у  бібліотеці День екології:  “Планета Земля і екологія”. У Програмі якого були  екологічна бесіда: “Пам`ятай про Землю”, інформаційний огляд літератури “Світ неповторний та чудовий”, ознайомлення користувачів із книгами, представленими на виставці: “Відкрита долоня моєї Землі”.

У виступах користувачі Оробчук Дарина, Зозуляк Оксана, Матвіїв Руслана, Гайдюк Неоніла, Іванова Ірина говорили  про те, що Земля – це наше неоціненне багатство. “Земле моя, ти єдина мати…” – пам`ятаймо ці Шевченкові слова. Ми повинні любити і оберігати все живе на цій прекрасній і неповторній Землі.

Господарська діяльність людини змінює ландшафти, порушує зв`язок в природі, що встановлювався протягом мільйонів років. І природа часом не в змозі відновити порушену рівновагу. Тож потрібно раціонально використовувати природні багатства та постійно турбуватися про їх відновлення.

“І на трави не бризнули роси, як рум`янець густий раннє небо залив”- на таку тему для молоді була проведена година роздумів, присвячена 20-річчю Чорнобильської катастрофи.

“Прости живих” – ці слова викарбувані при в`їзді до спустошеного смертельним подихом ЧАЕС, міста Прип`яті. Вони наче відчайдушний останній крик, суворе попередження нащадкам, яким ще не одне століття доведеться дихати важким пилом чорнобильських доріг.

Хто б міг подумати, що лихо станеться саме з нами. Сліпа доля навмання ткнула пальцем на один із найчарівніших куточків планети, перетворивши його на пекло. Відтоді минуло 20 років. Час – досвідчений лікар. Але й він поки що безсило опустив руки перед страшною виразкою на Землі.

У виступах бібліотекаря, користувачів Харук Наталії, Михальчук Андрія, Громніцького Станіслава, Полевої Наталії, Золотого Василя, Мельничука Олександра звучали слова, сповнені тривоги за екологічний стан нашої планети.

Від народження і до смерті кожен із нас втілює в собі щастя бути на Землі людиною. Ми завжди співвідносимо це й з іншими людьми – бути людиною серед людей, для них. Але в нашого щастя-життя є й інший прояв: бути людиною для своєї матері-Землі, для “братів наших менших”, для зелених лісів, для блакитної хвилі і зораного родючого грунту. Кожен з нас – продовження роду людського і всієї історії біосфери, кожен зв`язаний з життям планети численними життями.

Підводячи підсумки проведеного заходу, завідуюча бібліотекою Пашкевич Марія Петрівна закликала всіх присутніх берегти і шанувати рідну землю.

Користувачі ознайомилися з літературою, представленою на книжковій виставці “Чорнобиль – скорбота пам`яті людської”. В ході підготовки і проведення години роздумів користувачам було видано 26 примірників книг.

Рідна природа… Вона прекрасна і неповторна у всяку пору року і в будь-якому куточку нашої Землі.

Однак природою можна і треба не лише милуватися, захоплюватися її красою і розмаїттям форм. Природа – наше багатство, неоціненний скарб, який люди повинні постійно берегти й розумно, раціонально його використовувати.

Часом вичитуючи в книгах про дивовижних й химерних представників рослинного світу деяких екзотичних країн, ми майже не звертаємо уваги або й зовсім забуваємо про силу-силенну рослин, які повсюдно оточують нас, і нерідко дуже мало знаємо про них. А тим часом у кожної рослини б`ється пульс біосфери – того природного середовища, в якому ми живемо і від якого так багато залежить не лише сьогоднішнє, а й майбутнє існування людства, його здоров`я, благополуччя, добробут.

Усний журнал “Заповідними стежками Заліщанщини”, який бібліотека провела для молоді, дав можливість користувачам дізнатися про рослинний світ нашого краю, окремі види якого занесені до Червоної книги України та Міжнародної книги: черевички зозулині, царські кучері, горицвіт весняний, сон-трава, неопалима купина.

У вступному слові зав. бібліотекою Пашкевич М. П. наголосила на тому, що всім потрібно з більшою повагою і любов`ю ставитися до всього живого, що оточує нас, намагатися краще і глибше зрозуміти цей багатий і розмаїтий світ, який утворює оболонку життя нашої планети.

Вчитель біології загальноосвітньої школи, керівник екологічного гуртка ” Дивосвіт рідної природи” Заєць Віра Володимирівна розповіла про те, що на лісових ділянках нашого краю росте велика кількість рослин, які записані до Червоної книги України та Міжнародної Червоної книги. Щоб їх зберегти для наступних поколінь, потрібно проводити роз `яснювальну роботу про необхідність їх охорони.

На території нашого району є понад 50 заповідних об`єктів.

У виступах активних користувачів бібліотеки Іванова Ірина, Вербицька Зоряна, Васильців Тетяна, Затворний Павло, Матеващук Андрій, Федоришин Степан, Ярошинський  Назарій розповідали  про те, що природа рідного краю – наше багатство, неоціненний скарб, який треба постійно берегти і раціонально його використовувати.

Бібліотекар Бензар Ольга Павлівна провела для присутніх огляд літератури “Краса Землі моєї – Заліщанщина”. В ході підготовки і проведення усного журналу в бібліотеці була організована книжкова виставка “Жива душа природи”, проведена бесіда “Заліщанщина – перлина України”. Видано 17 примірників книг.

Цікавими і змістовними заходами для молоді були: екологічна вікторина “Природа – наш дім”, екологічний турнір “Птахи – наші друзі”. Екологічну годину для різновікової категорії користувачів на тему: “Поглянь, земля благає допомоги” організували у бібліотеках-філіях сіл Блищанка, Лисичники, Зозулинці, Городок, Угриньківці.

У бібліотеці с. Лисичники діє клуб за інтересом “Друзі природи”, в якому є  18 членів, у більшості – це  діти. Ззасідання клубу проводяться кожного місяця. Активну участь у роботі клубу бере інспектор по охороні природи від Касперівської сільської ради Бриндзола Іван Петрович, який ділиться з нами цікавою інформацією про природні джерела, походження назв природних заповідників, пам`ятних місць. Із цікавістю беруть участь клубівці у засіданнях, подорожах, екскурсіях в природу.

У клубі проведено засідання на теми: “Хто нас навчить природу берегти?” ( година екології), “Проблеми бездомних тварин” (обговорення прочитаних книг, бесіда-діалог), “Ліс – наше багатство” (подорож у лісі), екологічна година “Цілющі скарби України” (про рослини рідного села, що занесені в Червону книгу України), виставка малюнків “Зелена планета нашими очима”, “Будь природі другом” (екологічна година, рейд по очищенню джерела), бесіда-діалог “Природа – наш спільний дім”. Організовано екологічні рейди по очищенню джерел “Залізне”, “Ярмівка”, зустрічі із лісничим Ярославом Кіндратом.. Цікаві подорожі члени клубу здійснювали в урочища “Ярмівка”, “Волова”, “Говода”, на річку Серет, до Касперівського водоймища.

З цією метою використовуються бібліотечні фондові документи, матеріали друкованих видань. Значну увагу надає організації заходів природничого характеру, еколого-просвітницькій діяльності бібліотека-філія            с. Голігради. Так, наприклад, для читачів із циклу “Чарівне моє довкілля” проведено різноманітні заходи на теми, які зацікавили молодь: брейн-ринг “Що знаєте ви про Голігради – природний заказник?”, екологічні екскурси “Чарівне довкілля”, “Цілющі джерела краю”, “Природні витвори”.

З метою популяризації природничих знань проводяться презентації книг, обговорення друкованих видань: Чайковський М.П. “Пам`ятки природи Тернопільщини”, Ющенко О.К. “Дивосвіт природи”, Бурма В. “Берегами Серету”, Заверуха Б.В. ” У світі рослин”, “Дністровський каньйон”, “Природа Тернопільської області”.

На засіданнях клубу за інтересами ” Рідне село” проведено зустріч з місцевим краєзнавцем Михайлом Юрчиком, у минулому вчителем біології. Михайло Іванович Юрчик цікаво розповідає про природні витвори, заповідні місця, рослинний та тваринний світ, про встановлені факти під час проведення краєзнавчих досліджень. Він організовує екскурсії молоді в природу краю, передав до бібліотеки матеріали про рідкісні рослини, дерева, заповідники, скелі та печери в урочищі ” Дятел”.

Молоді природолюби знайомились з урочищами  “Богородиця”, “Дятел”, “Серебрія”, “Самотня”, джерелами “Вівошів” та “Вивіз”. Джерело “Вивіз” впорядковано і тут споруджено капличку, яку освятили в пам`ять борців за волю України, 2006 рік.

На засіданнях клубу за інтересом читачі розповідали про рідкісні рослини, які збережені у лісах “Діброва”, “Котівка”, “Лиличка”, що занесені до Червоної книги ( водяний горіх, любка дволиста і шерстка) та інш.

З участю краєзнавця М. І. Юрчика проведено рейди по очищенню джерел “Вивіз”, “Котівка”. Лісничий Дмитро Меренчук, інспектор по охороні природи Іван Гриник розповіли про природні багатства краю, важливість природо-охоронної діяльності під час проведення зустрічі з молоддю, закликали усіх до охорони природи.

Активні читачі бібліотеки – студенти Тернопільської медичної академії ім. В. Горбачевського: Ірина Горішна та Наталія Горішна, старшокласники Оксана Коцмира, Ганна Андрійовська, Ігор Сеник, Віталій Угриняк здійснюють природні розвідки, матеріали яких описують під керівництвом природолюба М. Юрчика.

Описані матеріали про природоохоронні зони у селі Голігради надіслано на обласний конкурс “Еколого-просвітницька діяльність бібліотеки”. Статті про роботу Голіградської бібліотеки-філії друкуються в районному часописі “Колос”.

Бібліотека-філія с. Печорна еколого-просвітницьку діяльність здійснювала за циклом: “Збережемо життя і красу на Землі”. Проведено екологічну екскурсію “Червона книга нашого села”, екологічну хвилинку “Вода – джерело життя”, годину цікавих повідомлень “Все про екологію”, екологічну годину “Відкрита долоня моєї Землі”. Для ознайомлення  та вивчення природи села була проведена година повідомлень “Природні заповідники села”.

У бібліотеці-філії с.Синьків проведено конкурс дитячих малюнків “Планета Земля очима дітей”, година поезії “Краса дозвілля і поетичне слово”, правовий брейн-ринг “Мову рідної природи розуміти серцем вчись”, літературно-музичні композиції “Оспівана в поезії і прозі”, ” Відгадай загадки про природу”.

Серед заходів, які викликали найбільший інтерес у користувачів Щитівецької бібліотеки, були літературна подорож “Легенди про квіти”, екологічна година “Людина. Екологія. Здоров`я”, година – роздум “Ми люди, поки є природа”, година екології  “Довкілля б`є на сполох”, осінній карнавал “Краса осінньої природи” , година екологічних роздумів “Збережемо нашу Землю блакитною і зеленою”, свято чистої водиці “Батькова криниця”.

У бібліотеці-філії с. Угриньківці організована постійно діюча книжкова виставка “Зелене диво – Земля”. Проведено екологічуа годину “Щоб не плакали берізки”, годину цікавих повідомлень “Вода – джерело життя”, свято квітів “Коли квіти говорять”, екологічний ранок “Вода найсмачніша у рідному краю з криниці, де батько і мати пили”.

Еколого-просвітницьку роботу Нирківська бібліотека-філія проводить спільно з школою. Так для користувачів бібліотеки проведено: турнір знавців рідного краю “Дивовижне поруч”, свято квітів “У царстві флори”, екологічна вікторина “Світ неповторний та чудесний”, усний журнал “Довкілля і ми”, вікторина         “Природа – наш дім”.

У Лисівецькій бібліотеці-філії проведено вікторину: “Відгадай цю травинку”, екологічну екскурсію “Червона книга нашого краю”, екологічна хвилина “Вода – джерело життя”, поетична хвилина “Мову рідної природи розуміти серцем вчись”, огляд літератури “Цей чарівний світ природи”.

Бібліотека-філія села Городок здійснює еколого-просвітницьку діяльність серед користувачів бібліотеки. Так, були оформлені книжкові виставки, тематичні полиці “Наш дім – природа”, “Природа. Людина. Закон.”,         “Цей загадковий світ природи”. Проводяться дні екології “Наш зелений дім”, година-роздум “Збережемо Землю і душу”, дискусія “Що ми можемо?”, екологічні читання “Земля потребує захисту”. Інформаційним забезпеченням  користується у  бібліотеці Королюк С.М., яку інформують по темі: “Екологія Тернопільщини”. Проводяться екскурсії в природу: “Світ великий, світ цікавий”, “Краса врятує світ”. Проведено аналіз читання групи молодь на тему: “Природа – наш дім”.

Бібліотека-філія с. Ворвулинці еколого-просвітницьку діяльність здійснює за циклами: “Екологія: тривога України”, ” Берегти природу – берегти Батьківщину”, “Цей прекрасний зелений світ”. Серед заходів, які викликали найбільший інтерес користувачів, були: екологічна година “Чорнобиль не має минулого”, огляд літератури ” Ліс -твій друг”, літературна година ” Природа – наш найкращий лікар”, свято птахів ” Прилетіли лелеки до нашого краю”.

У фонді бібліотеки відкрито тематичні полиці, книжкові виставки: “Природа Тернопільщини” , “Природа просить захисту”, “Берегти природу, берегти життя”. У бібліотеці проведено аналіз читацьких формулярів групи користувачів-молодь “У світі загадкової природи”.

Для користувачів бібліотека-філія с. Мишків провела інформаційну годину “Природа просить допомоги”, годину корисних порад “Чиста криниця”, вікторину “Чи знаєте ви рідну природу?”, годину цікавих повідомлень “Неймовірно, але “факт”, годину екології  “Скривджена земля”. Проводились огляди літератури, дні інформації, перегляди на теми: “Віч-на- віч з природою”, “Екологія на порозі 3-го тисячоліття”, “Відкрита долоня моєї Землі”, “Дари природи – лікарські рослини”.

Інтерес у користувачів Хмелівської бібліотеки-філії викликали  масові заходи: екологічна година “Людина. Екологія. Здоров`я”, година корисних порад “Дари природи – лікарські рослини”, інформаційна година “Природа просить допомоги”.

Бібліотека-філія с. Колодрібка провела екологічну екскурсію “Червона книга нашого краю”, економічну хвилинку “Вода – джерело життя”, поетичну годину “Мову рідної природи розуміти серцем вчись”, огляд літератури “Цей чарівний світ природи”. Оформлено конвалюту “Земля: гніздо життя, або сміттєва яма”. У систематичній картотеці статей і краєзнавчій відкрито тематичні рубрики: “Екологія Тернопільщини”, “Зелена аптека Заліщанщини”, “Природа та здоров`я людини”, які постійно поповнюються новими матеріалами.

Бібліотека-філія с. Нагіряни організовує еколого-просвітницькі заходи, зустрічі з лісничим, екскурсії в мальовничу природу , яка є на території села, ознайомлення з деревами, рослинами, які занесені до “Червоної книги”.

Для ознайомлення туристів, які відвідують урочище Червоне, підготовлено матеріали  членами клубу “Юність”, що можуть бути екскурсоводами. На виконання програми “Зелений туризм”, яка реалізується на території села, у бібліотеці оформлено книжкову виставку “Дивосвіт рідної природи”, де поміщено матеріали про урочище Червоне, історичні та заповідні місця, пам`ятки природи”.

Із членами клубу “Сонечко” Рожанівська бібліотека-філія провела екскурс в природу ” Куди тече наша річка?”. Члени клубу ” Рідне слово”, що створений при Харитонівській бібліотеці-філії, провели екскурсію до “Білої кринички”, довідались про час її спорудження. Вони уважно слухали розповідь довгожительки села Підкови Марії про історію природних зон, легенди, які створені про це в народі.

Бібліотека-філія села Добрівляни бере участь у реалізації програми “Сільський зелений туризм”.

У центрі краєзнавства зібрано матеріали про природні урочища “Обіжево”, “Криве”, туристичні маршрути, які функціонують по річці. Організовуються  зустрічі з туристами, екскурси – ознайомлення з заповідними місцями краю.

На засіданнях клубу “Джерельце”, що діє при Виноградівській бібліотеці-філії, проводяться різноманітні заходи на теми, які часто ініціюють клубівці . Так, наприклад, проведено годину дозвілля “Мудра казка природи”, екскурсія “Природа просить допомоги”, вікторину “Птахи на крилах весну принесли”, екологічну подорож ” Джерела в нашому селі”.

Члени клубу “Веселка”, що діє при Вигідській бібліотеці-філії провели конкурси на кращий малюнок  “Барви осені”, “Квіткова країна” , організовують екскурсії в природу, свято зустрічі птахів, вікторини, походи, зустрічі з місцевим збирачем лікарських трав, лісничим Міськівим Василем Івановичем.

Еколого-просвітницьку діяльність районна бібліотека для дітей здійснювала за циклом “Збережемо на Землі життя”. Для читачів 3-4 класів проведену годину дозвілля “Мудра казка природи”, екологічний турнір для учнів 5-6 класів “Я землі цієї паросток зелений”, конкурс на кращий новорічний букет “Замість ялинки – зимовий букет” (1-9 кл.), вечір-реквієм “Чорнобиль не має минулого часу” (1-9 кл.), День інформації “Чорнобиль… Трагедія… Пам`ять…”

Складено груповий рекомендаційний список читання “Зелений дивосвіт”. Матеріали, представлені на обласний огляд-конкурс еколого-просвітницької діяльності юнацьких структурних підрозділів, а також розміщені на 2-х веб-сайтах Заліщицької ЦБС.

Інформації бібліотек системи про еколого-просвітницьку діяльність друкуються на сторінках районного часопису “Колос”.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.