Дністровський каньйон

Дністровський каньйон – регіональний ландшафтний парк. Ландшафти на території району представлені каньйоноподібними долинами рік Дністер, Серет, Джурин із прилеглими територіями, дуже розчленовані ярами та балками, частково покритими лісом.

У Дністровському каньйоні охороняються законом ділянки з наскельно – степовою рослинністю, що знаходяться на околицях сіл Хмелева, Шутроминці, Устечко, Торське, Печорна, Добрівляни, Виноградне, Зозулинці, Синьків і Колодрібка. У селі Литячі росте 90 – річний дуб коловидної форми.

Найцінніші серед об`єктів природно-заповідного фонду – ботанічні заказники загальнодержавного значення ” Жижавський “, ” Обіжевський ” та урочище ” Криве” , пам`ятки природи загальнодержавного значення – урочище “Глоди”, урочище “Заліщицька діброва” в Шутроминцях. Місцевість багата пам`ятками історії та культури, архітектури, сприятливими рекреаційними ресурсами.

За три кілометри від Заліщиків, на околиці села Добрівляни, знаходиться Обіжевський державний заказник площею 168 гектарів. Підпорядкований він Заліщицькому лісницву Чортківського лісгоспзагу. Це один з найпривабливіших куточків Дністровського каньйону і єдине місце на Тернопільщині, де так широко представлена рідкісна наскельно-степова і лісостепова рослинність.

Флора заказника налічує понад 40 видів деревних та чагарникових порід, понад 600 видів рослин. Та найбільша цінність цієї заповідної території – ділянки із первозданною лучно-степовою рослинністю. Урочище “Обіжево” – своєрідний ботанічний музей західноподільської флори.

Неподалік від Заліщиків,поблизу села Зелений Гай, розташований Жежавський державний заказник, площа якого 155 гектарів. Ліс зайняв тут весь крутий берег Дністра. Теплий мікроклімат, численні виходи джерельної води сприяли збереженню та відтворенню тут різноманітної реліктової, ендемічної і рідкісної рослинності. Третій державний ботанічний заказник на території Дністровського каньйону – урочище “Криве” площею 56 гектарів

Створений 1978 р. з метою збереження і відтворення рідкісної наскельно-степової і лікарської рослинності. Урочище “Криве” на околиці села Добрівляни займає високий лівий берег Дністра. У селі Городок річка Серет, впадаючи у Дністер, утворює мальовничу долину з високим лівим і майже пологим правим берегами. Переїхавши міст і звернувши праворуч, потрапляємо в села Виноградне і Зозулинці. Між ними на вершині дністровського схилу збереглася вузенька смуга степової рослинності. Ця місцевість – унікальна батаніко-гідрологічна пам`ятка природи місцевого значення.

За Зозулинцями, в бік села Синьків, понад Дністром простягнулася невеличка ділянка лісу. За Синьківом з-під схилів Дністра витікають джерела, і тут панують вологолюбні рослини. Та найчарівніший куточок Західного Поділля – заповідна степова ділянка Синьків, що знаходиться на так званому Дністровському валу. Один перелік рослин рослин дає уявлення про багатство, різноманітність флори цього диво-степу в мініатюрі.

Найціннішою і найбагатшою ділянкою рослинного світу Дністровського каньйону є урочище “Глоди” – скарбниця подільської флори, ботанічна пам`ятка природи. Воно розташоване на околиці села Колодрібка на урвистому, високому (близько 230 метрів), малодоступному березі. Строкатий рельєф, різноманітні грунтово-гідрологічні та кліматичні умови зумовили розвиток і формування тут багатьох рослин.

Українська екологічна асоціація “Зелений світ” запрошує до участі в обговоренні проблем створення Національного природного заказника “Дністровський каньйон” (Олександр Степаненко gr.world@gmail.com)

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.