Бліки вітражів

mel7Українська книга, рідне слово – це та бездонна криниця, з якої ми черпаємо наснагу своїх патріотичних почуттів, любові до отчого краю, до малої вітчизни та великої України. А поети, письменники допомагають молодому поколінню не збитися з вірного шляху, не згубити шану до першоджерел нашої української духовності, полюбивши багатогранне друковане слово.

Нещодавно відбулася подія, яка додала нових барв у літературне життя Заліщанщини. Це була презентація і водночас літературний портрет знаного у нашому районі поета, редактора, члена Національної спілки журналістів Петра Мельника. Захід відбувся з нагоди виходу в світ нової книги автора «Бліки вітражів».

Зайшовши у вітальню читального залу Заліщицької районної бібліотеки, запрошені гості звернули увагу на творчий доробок – книги поета: «Цвітограй полудня», «Від колиски до Вітчизни», «На черені совісті», «Ватра надвечір’я», «Бліки вітражів».

Першою взяла слово Ольга Тракало, директор централізованої бібліотечної системи, розповівши про штрихи біографії Петра Миколайо¬вича, дала короткий аналіз збірки «Бліки вітражів», яка побачила світ у видавництві «Рада» (м.Тернопіль) у 2012 році. Серед головних тем книжки, які виокремила Ольга Йосипівна, – заклик автора до читачів навчатися доброти, щиро любити рідний край. Розпочато літературну зустріч такими словами П. Мельника, що стали епіграфом вечора.

Якщо дійдуть до вас
Вечори моїх буднів,
Не зупинить час –
Просто радісно буде.
Ластів’ятком на віть
Знову ранок майне…
Не кажу «полюбіть»,-
Зрозумійте мене.

mel8Музичним подарунком учасникам зустрічі стала пісня «Привітальна» на слова Петра Мельника, музику Ярослава Савкова написана з нагоди 30-річного ювілею народного хору «Добровляни». Її майстерно і натхненно виконали Олена Сорока, Дарія Савків, Ольга Ковбасенко, Ганна Навізівська (концертмейстер Олег Мартинчук).

Ведучі вечора Марія Рудик, бібліограф з питань краєзнавства та народо¬знавства та Лілія Вонс, бібліотекар юнацького або¬нементу, детальніше звер¬нулись до творчості літера¬тора, зокрема зачитали слова Данила Онищука, учителя, есеїста: «Петро Мельник уже голосно заявив про себе як про самобут¬нього поета. Тим небага¬тьом людям, котрі ще не знайомі з його віршами, рекомендуємо зробити це, прочитавши диво-книги, – а далі продовжили: – Петро Мельник – натура невга¬мовна. Хоч він досить ком¬фортно почувається в поезії, іноді з непоборною цікавістю позирає понад її осяйні верховини й на інші обрії: пробує і досить успішно, освоїти царину прози. Першим млинцем був літературно-історичний нарис «Від колиски до Вітчизни».

Вірші автора прозвучали у виконанні студенток Теребовлянського вищого училища культури – Аліни Яковчук, ( «Моє село – мій старт у світ») та Ольги Баглай ( «Спадковість»).

«Бліки вітражів» – найповніше видання літературної праці, головна робота П. Мельника на творчій ниві. У цій книзі автор веде довірливу розмову з читачем, уміло висвітлює внутрішній стан людини в окремих життєвих ситуаціях, влучно відтворює справжні події з життя.

Особливе значення для Петра Миколайовича має його мала батьківщина – село Угриньківці. Для поета – це спогади про рідний край, «де відбулось хрещення, перше миропомазання, перше причастя. Тут учив перші літери з букваря, перші молитви, пізнав перше добро і зло, тут його давні корені». Тому він завше повертає саме сюди – і житті, і в творчості.

mel9Ведучі запросили до слова винуватця літературного свята П.Мельника Він, перш за все, подякував гостям, які завітали на урочини, зазначивши, що йому дуже приємно поспілкуватися з людьми, які не байдужі до слова та поезії. Петро Миколайович підкреслив: «Якщо охарактеризувати книгу «Бліки вітражів» За зовнішнім виглядом, то порівняно з першою «Цвітограй полудня», яка видана старим способом, ця – набагато цікавіша в оформленні для читача. Тут є лише п’ять віршів, взятих із попередніх книг. Також я попробував себе у прозі, зібрав тут і пісенну творчість. Місцевими авторами уже покладено на музику поезії: «Ніч кохання», «Ой леле ладонько», «Пригадалося», «Мамина сорочка».

Зацікавила мене і перекладацька діяльність. У «Бліках вітражів», опубліковані переклади Сергія Єсеніна. Бориса Пастернака, Ігоря Губермана та інших поетів. Зізнаюся, це – нелегка справа. Але я хотів показати, яка прекрасна українська мова».

Автор, яскраво декламуючи, зачитав вірші зі своєї нової збірки. Кожен присутній у залі, слухаючи їх, відчув наче ніжний «дотик до душі».

Новою сторінкою вечора стали пісні «Ніч кохання», «Ой леле, ладонько» (музика І.Федірка, слова П.Мельника).Їх виконало тріо у складі Ігоря Федірка, Ольги Ковбасенко, Ігоря Витрикуша.

mel4Присутній на урочистостях голова Тернопільської обласної організації спілки письменників України Євген Безкоровайний наголосив: «Петро Мельник підтримує творчу майстер-школу. Яку заклав його наставник Петро Ковальчук. Понад чверть віку Петро Миколайович працював у редакції районної газети «Колос», очолюючи її. Він є автором багатьох публікацій в районній, обласній та центральній пресі, у літературних журналах України, а також упорядник і редактор збірок віршів та краєзнавчих розвідок багатьох заліщицьких літераторів». З нагоди презентації нової збірки «Бліки вітражів» та у зв’язку з 70-літтям від дня народження, яке Петро Миколайович відсвяткував у січні, Євген Безкоровайний вручив ювіляру пам’ятну подяку. Також на літературній зустрічі виступила дружина письменника Петра Ковальчуки Ірина Олексіївна, яка поділилась з присутніми, серед яких було багато молоді своїми враженнями від книги, і побажала щоб муза надихала автора на нові творіння. Згадали про співпрацю із винуватцем події і місцеві автори книг Михайло Вершигора та Стефанія Підкова.

Редактор районного часопису «Колос» Оксана Дяків, виступаючи перед залом, наголосила на ролі поетичного друкованого слова для творчого розвитку сучасної молоді. Розповіли про творчість поета Олександра Петринка, вчитель української мови та літератури школи ім. О. Маковея разом із ученицями Аліною Мельник та Ольгою Панівською. Старшокласниці у рамках наукової роботи у Малій Академії Наук підготували дослідження та презентацію про Петра Мельника.

mel6Квіти і слова вдячності частому гостеві та колишньому ви¬пускникові школи адресувала директор цього навчального закладу Любов Хребтак.

Від членів Клубу творчої молоді, який діє при районній бібліотеці, та від Заліщицького агроколеджу слово мали студентка й учениця Петра Мельника – як поета -Мар’яна Палагнюк, а також викладач Ірина Сагайдак.

Виступила Мар’яна Облещук, культорганізатор Заліщицького районного Будинку дитячої та юнацької творчості. А в дарунок від колективу цього позашкільного закладу прозвучала пісня у виконанні Марини Грабовецької. Директор Заліщицького краєзнавчого музею Василь Олійник поділився своїми думками про співпрацю з Петром Мельником упродовж багатьох років. Оцінку його творчості дав заслужений вчитель України Пантелеймон Хомишин. Поздоровив ювіляра Ярослав Лугофет, екс-керівник ансамблю «Берегиня» с. Добрівляни, передавши пам’ятний подарунок. А заступник міського голови Василь Машера також відзначив небайдужість Петра Мельника до громадського життя міста, привітавши його від імені міської ради.

Як акцентували увагу присутніх ведучі на завершення літературного заходу, життєве гасло Петра Мельника – «Ні дня без рядка!». Воно не дає заржавіти його перу на благо суспільства, на користь Україні, з ним Петро Миколайович крокує у майбутнє. Широкої дороги їм обом!» – побажали ведучі автору книжки «Бліки вітражів», адже він трепетно ставиться до рідного Слова, яке на його думку , і повинно служити людям:

Я до Слова горнусь,
мов до нені,
Йду до нього, наче в храм
на прощу,
І думки – розхристані,
зелені –
Тихо в Бога римувати
прошу.
У соборі Слова денно
молюсь,
Сповідаюсь, мов перед
всевишнім,
І прошу, щоби із мук
та болю
Для людей щось добре,
путнє вийшло…

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.