Бібліотеки Заліщицької централізованої бібліотечної системи

Бібліотечна система охоплює 54 бібліотеки. Із них – центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей, бібліотека-філія селища Товсте, 51 сільська бібліотека-філія.

Книжковий фонд бібліотечної системи становить 476846 примірників друкованих видань станом на 1.01.2009 року.

У бібліотечній системі працює 68 осіб. Із них – 8 із вищою освітою, 60 – із базовою вищою освітою, у тому числі з спеціальною – 47.

Бібліотеки системи брали участь в обласному експерименті “Удосконалення діяльності закладів культури в сучасних умовах”. Було визначено нові типи бібліотек:

бібліотеки-музеї – 5
бібліотеки-центри краєзнавства – 15
бібліотеки-центри народознавства – 16
бібліотеки-центри духовного відродження – 5
бібліотеки-центри естетичного виховання – 4
бібліотеки-центридозвілля для дітей, молоді – 8

cbs02У центральній районній бібліотеці функціонують відділи: абонемент по обслуговуванню дорослих читачів, юнацтва, читальний зал, інформаційно-бібліографічної та методичної роботи, відділ обробки та комплектування літератури.

Центральна бібліотека разом з бібліотеками-філіями смт.Товсте, села Синьків провела дослідження “Книга та Інтернет: спільники чи суперники”, а також відповідне дослідження для потенційних користувачів бібліотечних Інтернет-центрів.

У читальному залі діє “Центр реформування з питань АПК”, де здійснюється інформаційне забезпечення малого і середнього бізнесу. Тут зібрано матеріали за розділами: земельна реформа, фермерство, сільськогосподарська кооперація, реформування АПК в районі.

Для задоволення інформаційних потреб користувачів в бібліотеці створено ДБА – систематичний та абетковий каталоги, систематична картотека статей, краєзнавча і тематична картотеки, фонд довідкових та бібліографічних видань.

У центральній районній бібліотеці, бібліотеці-філії смт.Товсте, Синьківській бібліотеці-філії відкрито Інтернет-центри за сприяння Посольства США в Україні. Постійно підтримуються веб-сайти ЦБС: www.zallibrary.hmarka.net та www.zal-library.narod.ru.

В усіх бібліотеках системи створені і працюють клуби за інтересами, які об`єднали найактивніших користувачів різних вікових груп. У Блищанецькій бібліотеці-філії “Берегиня”, у Винятинській бібліотеці-філії “Невичерпне джерело”, “Спадщина” у Городоцькій бібліотеці-філії, “Отчий край” у Колодрібській бібліотеці-філії, “Материнська криниця” у Синьківській бібліотеці-філії, “Народні перлини” в Угриньківській бібліотеці-філії, “Народознавець” у бібліотеках-філіях Поділля, Попівців, Солоного, Шутроминців, Щитівців, Ворвулинців. Всі бібліотеки системи беруть участь у соціологічному дослідженні “Краща книга року”, в обласному конкурсі “Сторінки в літопис бібліотечної справи Тернопілля”, у Всеукраїнському комплексному соціологічному обстеженні “Структурно-кількісні аспекти бібліотечно-інформаційного обслуговування юнацтва в Україні”. Узагальнено матеріали проведення занять у творчих лабораторіях на тему “Бібліотеки Заліщанщини: традиції і інновації”.

У центральній районній бібліотеці працює клуб творчої молоді, а в районній бібліотеці для дітей створено гуртки “Джерельце”, “Лялька і книга”.

З метою підвищення фахового рівня проводяться заняття у творчих лабораторіях. Заняття на тему “Бібліотеки – центри краєзнавства” було організовано в селах Торське, Буряківка, Слобідка, Добрівляни, Летячі; “Бібліотека – центр дозвілля для молоді” проведено у Товстенській та Нагірянській бібліотеках; “Бібліотека – центр народознавства” – в Угриньківській, Синьківській, Дунівській, Шутроминській, Щитівецькій бібліотеках; “Бібліотека – музей” – в Зозулинській та Мишківській бібліотеках; “Бібліотека – центр духовного відродження” – в Городоцькій та Глушківській бібліотеках-філіях; “Бібліотека – центр естетичного виховання” – у Хмелівській, Шипівській бібліотеках; “Бібліотека – центр дозвілля для дітей” – у Лисичницькій бібліотеці-філії.

Ми працюємо так

Для працівників бібліотек проводяться проблемно-цільові навчання, практикуми, семінари: “Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки-філії”, “Бібліотека – осередок ділового читання учнів” та інш.

Робота бібліотек системи широко висвітлюється на сторінках газет “Урядовий кур`єр”, “Свобода”, “Вільне життя”, районного часопису “Колос”, у журналах “Бібліотечна планета”, “Українська культура”. Про діяльність бібліотек періодично інформує районне радіомовлення.

У бібліотеках системи проводиться акція “Подаруй бібліотеці книгу” активними учасниками якої є мешканці міста і сіл району, уродженці краю, українська діаспора. У фондах бібліотеки є більше двох тисяч дарункових діаспорних видань, які передали Микола Романко, Орися Запаранюк, Василь Верига (Канада), Василь Лопух, Ніля Кузич (США), автори книг із різних країн світу та регіонів України.

cbs03

Мешканець м. Заліщики Степан Ободяк подарував районній бібліотеці понад 100 книг із власної книгозбірні.

lopuh3

Василь Лопух – уродженець міста Заліщик, кандидат економічних наук, директор Адмінітрації Наукового Товариства ім. Шевченка в Америці (Нью-Йорк). Наш краянин постійно підтримує зв`язок із центральною бібліотекою, дарує книги, журнали, аудіоматеріали.

bi226 вересня 2007 року напередодні відзначення Всеукраїнського дня бібліотек в читальній залі районної бібліотеки зібралися бібліотекарі, працівники центральної районної бібліотеки, а також агроколеджу НАУ, міського вищого професійного училища, лікувальних та навчальних установ, представники влади, шанувальники книги.

Урочини відкрила директор ЦБС, заслужений працівник культури України Ольга Тракало, а далі розмову повели ведучі Світлана Пукіш та Лілія Вонс.

Із вітальними словами до присутніх звернувся голова районної ради Володимир Чухрій, голова райдержадміністрації Павло Лесюк, його заступник Богдан Миронюк, Заліщицький міський голова bi1Володимир Бенев`ят, зав.відділом культури і туризму Ігор Тарасевич, парох церкви св.Покрови м.Заліщик УГКЦ отець Іван Сендзюк, депутат міської ради Степан Ободяк, депутат районної ради Степан Навольський, а також Боднар Світлана – директор Будинку дитячої та юнацької творчості.

Грамоти і подяки від районної влади, книги від мешканця міста Степана Ободяка та отця Івана Сендзюка, фінансова підтримка від міського голови Володимира Бенев`ята та депутата районної ради Володимира Чубатого, радіо та відеоапаратура, музичне обладнання від підприємців Степана Навольського, Івана Дрозда, Василя Андрусика з вдячністю були сприйняті бібліотекарями. Свято доповнили музичні вітання Олександри Ілліщук.

 

cbs1Всеукраїнский день бібліотек, який уже вдесяте відзначений 30 вересня 2008 року, зібрав численну родину бібліотекарів і книголюбів Заліщанщини у теплому колі друзів і однодумців у читальному залі районної бібліотеки.

Безперечно, книгозбірня – це святиня, що ввібрала в себе мудрість минулого і сучасного, скарбниця літературних, мистецьких, історичних, наукових надбань людства. Це – оберіг духовної і культурної спадщини народу, яка зберігається у друкованому слові, у пам’ятних документах і світлинах, тощо. Саме бібліотека загладжує вікові і столітні межі, об’єднуючи читачів різних епох і поколінь. На цьому наголошувала директор Заліщицької ЦБС О.Тракало. Вітаючи присутніх із святом, Ольга Йосипівна відзначила, що недаремно воно співпадає з іменинами Віри, Надії, Любові і Софії. Адже книги сіють в народі зерна віри, пробуджують надію, передають знання мудрості, які записані у наших літописах, а бібліотекарі прищеплюють відвідувачам любов до книг. Щиро дякувала керівник бібліотечних установ колегам за наполегливу самовіддану працю, друзям-меценатам, сільським головам за розуміння і підтримку як матеріальну, так і духовну-поповнення бібліотечних фондів книгами. Радіє О.Тракало за досягнення своїх колег-книголюбів. Адже завдяки старанням працівників книгозбірень зібрано численні легенди про наш край, матеріали про наддністрянців – учасників війни в Афганістані. Для дітей і молоді при бібліотеках діють центри дозвілля, естетичного, краєзнавчого, народознавчого спрямування, створені музеї.cbs3

У 16 сільських книгозбірнях проведено заняття творчих лабораторій. Постійно поповнюється цікавою і пізнавальною інформацією про Наддністров`я веб-сайти у мережі Інтернет, звідки про визначних людей Заліщанщини можуть дізнатися бажаючі і за кордоном.

Приймали бібліотекарі району щирі вітання від голови райдержадміністрації Ярослава Навольського, який також зачитав вітання від Президента України В.Ющенка, голови районної ради Володимира Чухрія, міського голови Володимира Бенев`ята, який вручив від міської ради директору ЦБС О.Тракало грамоту, завідувача відділом з питань культури і туризму Ігоря Тарасевича, який подарував збірки «Перші ластівки», пароха церкви Святої Покрови м. Заліщики о. Івана Сендзюка, який вручив книгу про духовну святиню – Зарваниця.

cbs2Найщиріші побажання міцного здоров’я, творчого натхнення, гідної оцінки державою праці бібліотекарів бажали спонсори і друзі бібліотекарів – Степан Навольський, Степан Ободяк, Василь Дрозд, Ірина Ковальчук, Петро Данилюк.

На адресу бібліотеки надійшли численні вітальні телеграми від колег із різних куточків держави. Бібліотекар-ветеран праці з с. Зозулинці О.Вівчар виконала для присутніх авторську пісню про рідне село.

Поряд із пам’ятними подарунками і квітами, вітальними листівками зігріли серця бібліотекарів добрі й щирі слова подяки за їхню важливу для суспільства працю. Нехай же гарні побажання, тепле спілкування у дружньому колі залишається для кожного з Вас, шановні хранителі друкованого слова, тим вогником добра і надії, який даватиме Вам наснагу і сили для праці.

Іванна Струбіцька

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.