Бібліотечне краєзнавство (Із досвіду роботи Буряківської бібліотеки-філії)

kivka1Зберегти і примножити історію краю , народу і родоводу, відродити найдорожче – забуте слово, мелодію української пісні, бабусину колядку чи щедрівку, зберегти вишивку, звичаї, традиції, обряди та історичні відомості про край, є пріоритетним у роботі Буряківської бібліотеки – філії . Багаторічний стаж роботи, професіоналізм завідуючої Буряківською бібліотекою-філією Заліщицької ЦБС, Заслуженого працівника культури, члена виконкому Буряківської сільської ради Кучерко Стефанії Іванівни притягує до бібліотеки жителів села з метою отримання інформації, задоволення читацьких запитів і просто живого спілкування та відпочинку.

Для задоволення запитів читачів у бібліотеці – 7513 примірників книг, доповненням є періодичні видання семи назв. Фонд бібліотеки постійно відкривається шляхом оформлення книжкових виставок та книжкових полиць: «Мій край – моя історія», «В чистій любові до краю, ти нас, Боже, зрости », «Рідного краю запахи й звуки – в серці моєму назавжди», «Моє коріння й джерело моє в землі батьківській», «З вічного джерела історії» та інш.

З 2002 року бібліотека працює як центр краєзнавства.

Одним із напрямів діяльності бібліотечної установи є пошукова робота. Так, при написанні історії села було віднайдено відомості, що в липні 1902 року тут був великий страйк рільників. Про цю подію розповідає пісня «Чому тота Буряківка сумна й не весела», записана слухачем Львівського університету, що приїхав під час канікул до жителя села Матвія Дмитрика. Вперше ця пісня була надрукована у недільному додатку до Віденської газети 27 серпня 1905 року разом із статтею Івана Франка «Галицький селянський страйк в народній пісні».

В сільській книгозбірні оформлено краєзнавчий куток під назвою «Люби й вивчай свій рідний край». Матеріали тут згруповані за темою «Із джерел рідної землі», «Їх життя, їх справи – приклад для тебе, сучаснику», «Літературна Заліщанщина». Доповненням до книжкового фонду є краєзнавча картотека, папки з краєзнавчими матеріалами, предмети ужиткового побуту, вишивки.

Змістовною є масова робота Буряківської бібліотеки-філії, яка проводиться спільно із школою, місцевою громадою, активними читачами. Однією із форм, що заслуговує на увагу, є робота створеного клубу за інтересом «Берегиня», який об’єднує понад 30 активних читачів-краєзнавців. Цікавими і змістовними були засідання у клубі за інтересом: краєзнавчий вечір «Земле наша калинова, краю звитяг й борні», на якому був присутній Петро Кишкан, уродженець села, що проживав в Англії. Своє 80-річчя він відзначив у рідному селі Буряківка разом зі своїми краянами. Бібліотеці подарував 18 книг, серед яких: Я. Стецько «Українська визвольна концепція», С. Бандера «Перспектива української революції», М. Климишин «В ході до волі», Р.Лазурко «На шляхах Європи», а також державний прапор України, що є неоціненним скарбом для сельчан.

На зустріч «Із рідного напившись джерела, любов до рідної землі навіки збережем» приїхав з Тернополя Василь Жовтюк, колишній голова Заліщицької державної адміністрації, (тепер голова обласної асоціації фермерів), який перегорнув сторінки дитинства і юності, розповів про професійну і громадську діяльність. Гордістю села є кандидат економічних наук, автор 140 наукових праць Микола Палюх. Приємно було почути його слова синівської вдячності батькам за любов до рідного краю.

Багато сельчан були учасниками читацької конференції за книгою Марії Куземко «І жити, і любити». Марія Куземко – уродженка села, член Спілки письменників України. Екскурс в життєвий і творчий шлях письменниці провела завідуюча бібліотекою. Про жіночі долі в оповіданнях письменниці розповіла вчитель школи Людмила Вістовська, про життя сільських трудівників – вчитель Галина Гринчук. Уривки з оповідань М. Куземко: «Троянди», «Журбина», «Цвітуть сади, цвітуть гаї» прочитали Галина Кучерко, Юлія Паранич, Мар’яна Лилик.

Марія Куземко розповіла про свої творчі плани. Зараз вона працює над трилогією «Чорна троянда». 50 книг художньої літератури подарувала до сільської бібліотеки, а її чоловік – Борис Гуменюк подарував авторські книги. На закінчення конференції жителька села Ганна Дорош прочитала вірш «Марія», який написала і присвятила письменниці.

Презентація поетичної збірки Василя Жовтюка «Цвіт душі моєї», уродженця села, вчителя-філолога, який тепер проживає в Чернівецькій області, зібрала чимало молоді. Присутній автор Василь Жовтюк розповів про свою творчу діяльність, він захоплюється фольклором. На основі зібраних матеріалів підготував сценарії «Стародавнього весілля», «Вечорниць», брав участь у фестивалі «Лесині джерела» в Новограді-Волинському. На зустрічі з молоддю читав свої вірші і гуморески. Присутні мали змогу ознайомитись із матеріалами книжкової виставки «Поетичні обрії рідного краю».

Одне із засідань клубу «Берегиня» було проведено у формі зустрічі за круглим столом «Любов до рідної землі вони плекають словом». На зустрічі були присутні читачі бібліотеки, які пробують себе в поетичній творчості. Галина Вензель, Любов Лукасевич, Марія Муль прочитали авторські вірші. У 2008 році побачила світ поетична збірка Марії Муль «В ім`я любові».

Для різновікової категорії читачів проведено розширене засідання клубу за інтересом на тему: «Подвиг безсмертний» , присвячене 65-річчю Перемоги. З натхненням та любов’ю звучали пісні, вірші у виконанні читачів бібліотеки. Спогадами про героїчний шлях, пройдений в роки війни, поділився ветеран війни, активний читач бібліотеки Василь Гузій.

Спільно зі школою для учнів 5-9 класів проведено вікторину «Чи знаєте ви свій край?».

Багато інформації користувачі бібліотеки черпають з матеріалів, що оформлені в альбомі «Моє село, моя святиня», які зібрані за темами: «Мій край – моя історія жива», «Сторінки минувшини краю», «Гордість села».

В сільській книгозбірні проводиться акція «Подаруй бібліотеці книгу». Книжкові дарунки передали уродженці села: Петро Кишкан, Марія Куземко, Василь Жовтюк, Микола Палюх, Василь Жовтюк, Марія Муль, директор ТзОВ «Буряківка» Микола Долотко.

Нещодавно уродженка села Марія Куземко подарувала бібліотеці комп’ютер. Тепер зав.бібліотекою Стефа Іванівна Кучерко турбується про облаштування приміщення та підключення бібліотеки до мережі Інтернет. З нетерпінням очікують цієї послуги не тільки читачі бібліотеки, але й усі жителі Буряківки та й навколишніх сіл.

Великі надії покладає завідуюча бібліотекою на краян-підприємців, меценатів щодо матеріальної підтримки для вирішення цієї важливої справи, а досвід залучення до благодійництва керівників сільських організацій та установ, меценатів, які проживають тепер за межами села, у Стефанії Іванівни – великий.

Василь Оскоріп, Ярослав Крайник, Микола Долотко та інші уродженці Буряківки неодноразово уже доручали благодійні грошові внески на придбання до бібліотеки меблів, килимових доріжок, преси та літератури.

Завідуюча бібліотекою С. І. Кучерко співпрацює з місцевою громадою, школою, церквою, з депутатами обласної, районної та сільської рад в організації та проведенні культурно-просвітницьких заходів. Робота, яку проводить Стефа Іванівна при допомозі широкого читацького активу, створює чітку систему популяризації краєзнавчої літератури, сприяє поліпшенню у читачів почуття гордості за своє село, країну, вихованню підростаючого покоління на прикладах історичного минулого рідного краю, культурних традицій, звичаїв та обрядів.

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.