Академія у Заліщиках, присвячена 150-річчю Осипа Маковея

У бібліотеках Заліщицької  районної бібліотечної системи  проводяться  заходи, присвячені 150-річчю від дня народження  Осипа Маковея – українського письменника, літературного критика, редактора, педагога,  громадсько-політичного  діяча.

22 серпня  у центральній районній бібліотеці проведено  урочисту академію: «Живучий між людей, бо словом переміг»

1nВедуча заходу – директор районної централізованої бібліотечної системи Ольга Тракало розповіла  по основні віхи  із  життєво-творчої біографії письменника, педагога,  директора Заліщицької  семінарії,  коментувала  підбірку фотослайдів, які демонструвались у читальній залі  і наочно доповнювали її  виступ.

Ольга Йосипівна зачитала  текст листа Володимира Дацка,  який наповнений  щирими словами, що мають єднати нас  у дні  вшанування  видатної

людини – Осипа Маковея.

Жителям міста Заліщики. Учасникам ювілейної академії

Вельмишановна громадо славного міста Заліщики!

Шановні учасники ювілейної академії!

Дорога Маковеєва родино!

З берегів невеличкої річки Шкло в Яворові, поблизу якої народився майбутній письменник, через Львівщину і Тернопілля до берегів Дністровського каньйону, надсилаю велику хвилю щирого привіту усім вам, хто береже пам’ять про нашого земляка.

Осип Маковей прийшов на світ, як сам писав, в «маленькій хаті, як коробка, загата з листя під вікном» та, помандрувавши світами (Львів, Чернівці, Відень…), його життєвий човен причалив у Заліщиках, де прості люди оточили його турботою і увагою.

Побувавши з дружиною у вашому місті на урочистостях з нагоди 140-річчя Осипа Степановича, і нещодавно (у травні ц. р.) відвідуючи Заліщики у складі яворівської делегації, ми з приємністю відчули, що й тепер ім’я Маковея – на почесному місці, у пошані і народній любові. Ці невимовні почуття не просто поєднують нас, яворівців, і жителів Заліщиків, а пов’язують родинними узами. Це саме Осип Маковей нас поріднив. І йому за це низький поклін!

У ці дні Яворів урочисто відзначає 150-річчя свого знаменитого краянина, а подумки летимо в Заліщики, аби бути серцем і душею з вами на ювілейних заходах.

Бажаю учасникам ювілейної академії плідної праці, ще глибшого пізнання нашого земляка, твори якого і сьогодні потрібні, бо актуальні. Як і Маковей, маю велику віру і надію, що

Кров пролита не пропаде, зродить нива –

Буде, буде Україна ще щаслива.

З повагою,

Володимир Дацко, головний редактор районного часопису «Яворівщина»,член Національної спілки журналістів України.

Яворів, 21-23 серпня 2017 р.

Місто наше стало для Маковея рідним. Про його педагогічну і громадську діяльність у Заліщиках  читаємо в книзі  Василя Вериги  «Там, де Дністер  круто в’ється». У цій книзі  поміщено  багато спогадів , розповідей  про  Осипа Маковея.

Учениця гімназія Юлія Смеречанська  зачитала  окремі сторінки   з цієї книги,  зі спогадами  семінаристів, колишніх  жителів Заліщик і нашого краю про Осипа Маковея, письменника  і педагога, директора Заліщицької семінарії.

5_nМихайло Сопилюк  – історик, дослідник, краєзнавець,  заступник директора Заліщицькго агроколеджу ім. Є. Храпливого, автор книг про Заліщики і  наш край у своєму виступі розповів про власні дослідження  і  описані ним приклади  з життя і праці Осипа Маковея  в нашому місті  у книгах «Заліщики: роки,  події, люди».

Твори  О. Маковея: «Ми – гайдамаки», «Хрест», «Брати», «Де ж то господар подівся з хати», «Сон», «Брати», «В дорогу, в дорогу іду, моя доле» декламували юні читці:   Василь  Сопівник, Андрій Сендзюк, Юрій Візор, Андріана Ільків, Тетяна Пацарина,  Світлана Буряк, Юлія Смеричанська, яких підготували до виступів  вчителі  Любомир Кондуб і Наталія Пацарина.

Осип Степанович Маковей – автор багатьох творів,  частина з яких  стала піснями в народі. Його вірші «Сон», «Ми – гайдамаки», «Там, за лісом», «Марш заліщицької молоді» покладені на музику  місцевими композиторами.

Осип Маковей «Там, за лісом» – ця пісня  прозвучала на академії у виконанні тріо  в складі: Олена Сорока, Дарія Савків, Ганна Навізівська, а «Марш заліщицької молоді» виконали учні  Заліщицької ЗОШ І-Ш ступенів імені О. Маковея,  гуртківці районного  будинку дитячої та юнацької творчості,  керівник  Олександра Іліщук.

13_nУчасником академії був у той день  Микола Горбаль – письменник, правозахисник,  громадський діяч, член Міжнародного літературного об’єднання  ПЕН клубу, лауреат премії  імені Василя Стуса, який  у своєму виступі  говорив  про величну постать Маковея, письменника і борця за мирну,багату і щасливу Україну, а також він щиро дякував  організаторам літературного дійства у бібліотеці.

14_nУродженець Товстого  Володимир Барна –  поет, журналіст, публіцист, літературознавець і перекладач,  член національних спілок  письменників і журналістів України,  дипломант  обласної премії  імені Володимира Вихруща також прибув  до Заліщик, щоби  вшанувати  своїми словами  і виступом  пам’ять  українського письменника Осипа Маковея. Він  висловив думку  про потребу  проведення  у вересні і жовтні цього року  в навчальних закладах, установах і підприємствах міста та району  заходів  літературного фестивалю «Дністрове перевесло»,  присвячених  Осипу Маковею.

Зі словами вдячності  організаторам і учасникам академії, присвяченої 150-річчю від дня народження Осипа Маковею  виступили  Роман Краснюк,  перший заступник голови РДА та міський голова Заліщик  Алла Квач.

Завершилась урочиста академія  спільним  виконанням  Державного Гімну України.17_n

Учасники ювілейного заходу  побували на міському кладовищі,  де вклонились і поклали вінок  та букети з  живих осінніх квітів на могилу Осипа Маковея у Заліщиках.