Сценарій проведення Свята Просфори

12 лютого 2010 року
Читальна зала
центральної бібліотеки,
початок о 16.00 год.
Оформлення зали

pros2Образ Святої тайної вечері, книжкова виставка «Духовного причастя світлий шлях». На столі таца із просфорою, посудина з медом, за столом: священики, сестри-монахині. Праворуч – ведуча заходу – директор ЦБС – Ольга Тракало, мешканка міста Заліщики, союзянка Ольга Плеш, голова міського осередку Союзу українок – Стефанія Лопух. У перших рядах членкині Союзу українок, виконавці духовних пісень.

На початку свята звучать колядки (у записі).

Ведуча заходу:
Христос Рождається! Всечесні отці, високоповажні учасники святкового дійства у бібліотечній вітальні, радо вітаю кожного із Вас!

pros01Приємно, що сьогодні у цій залі зібралося багато поважних гостей, і дітей, і молодь.

Отож маємо намір разом провести Свято Просфори, яке здавен вважається святом єдності, добра і надії.

Просфора — це свято потужної об’єднавчої сили, яке цьогоріч скликало нас у величний день Трьох Святих, напередодні Стрітення Господнього.

Ці дні наповнені ще відгомоном різдвяних і йорданських свят. Про витоки свята, що сягають історії раннього християнства і про сутність Просфори, яка є знаменням Божої благодаті, довідуємось із друкованих видань, розповідей, із спогадів організаторів і учасників цих дійств. Такі урочистості здавен організовувались також в Заліщиках, про що підтверджують давні документи. У нашій залі присутня п. Ольга Плеш, яка ділиться з нами багатьма спогадами про пережите, а ще п. Оля має давні світлини, які доповнюють відомості про наше місто в минулому.

І сьогодні, дякувати Богові, п. Оля присутня на святі, то ж почуємо з її уст коротку інформацію про Просфору у Заліщиках у давні часи і про імена організаторів.

pros4(Виступ пані Олі Плеш, яка поділилась спогадами і вручила бібліотеці давнє фото, 1939 року, на якому учасники свята Просфори у Заліщиках)

Ведуча.
Отже, Свято Просфори відроджено у нашому місті у 1993 році, завдяки ініціативі наших духовних провідників. Активними організаторами духовно-просвітницького життя заліщан – були духовні особи – священики, церковні діячі, сестри-монахині, просвітяни.

Із книг дізнаємось про імена найактивніших. Це перші духовні будителі повіту: професор учительської семінарії отець Йосиф Раковський, катехит семінарії о. Іван Туркевич (1903 р.),парохи у місті Заліщики на початку ХХ ст. о. Іван Чорнодоля (1914 р.), отці Олександр Княгицький, Іван Велигорський, Іван Чукур (1938 р.) – організатор у Заліщиках «Марійської дружини».

У знаменні дні відзначення 20-х роковин легалізації греко-католицької церкви на теренах нашого краю згадуємо імена світлої пам’яті єпископів о. Бориса Біланюка, уродженця Заліщик, професора теології, автора багатьох праць, який упокоївся в Оттаві, єпископа-емирита Івано-Франківської єпархії, ЧСВВ, Софрона Дмитерка, уродженця села Мишків, єпископа УГКЦ о. Якова Тимчука, уродженця села Дуплиська. Маємо за честь згадати сьогодні ім’я правлячого єпископа Івано-Франківської єпархії УГКЦ о. Володимира Війтишина, уродженця села Летячі. Парохів Заліщик, які були нашими провідниками у пам’ятні 90-ті роки – о. Тараса Сенькова, о. Василя Погорецького, о. Никодима Гуралюка, ЧСВВ. Уже тепер дякуємо о. Івану Сендзюку за підтримання і продовження традицій святкувань Просфори в нашому місті, а особливо за молитви та мудрі навчання в повсякденному житті

(Пісня «Молитва» — виконує ансамбль ЗОШ І-ІІІ ст. №2)

pros3Ведуча.
Ми просимо благодаті в молитвах для себе, для своїх рідних і близьких. Почуття братерства, любові до ближнього мають супроводжувати нас повсякчас. (Пісня у виконанні тріо в складі: Олександри Іліщук, Уляни Вакарчук та Ігоря Федірка)

Ведуча.
Величні святкування різдвяних, йорданських свят – це найвища ступінь нашого поклоніння Богові. Є чимало і трагічних спогадів, наших батьків, колишніх і теперішніх емігрантів, які пережили буремні роки переслідувань, гонінь, заборони свят. Про це також співаємо у піснях.

(«Повстанська коляда» виконує п. С. Лопух)

Ведуча.
Пам’ятаймо, як важливо всій українській спільноті бути цілісною, наповненою єдиним духом, добрим сенсом життя.

(«Молитва за Україну» виконує Оля Юрійчук)

Ведуча.

pros8Особлива роль у збереженні наших духовних цінностей, народних звичаїв належить українській родині. Маємо за гарний взірець батьківського виховання родину Стасюків із Добрівлян. Пані Леся – сільський бібліотекар, а її син Тарас ще маленький школяр. Сьогодні вони гості нашого свята і дарують музичне вітання.

(Пісня у виконанні Лесі Стасюк і її сина Тарасика)

Ведуча.
Молитвою освячують священики просфору. Спільна просфора сьогодні буде освячена і в нашому місті.

Уклінно просимо о. Івана розділити з нами це величне дійство.

(о. Іван розповідає про велич Свята Трьох Святих, молиться, освячує просфору, звертається зі словом до присутніх і вручає кожному часточки просфори. В цей час союзянки колядують).

Ведуча надає слово керівникам органів влади міста, району, бажаючим сказати слово вдячності.

Ведуча.

pros7Висловлюю щиру вдячність сьогодні кожному із присутніх у цій залі за те, що знайшли можливість для участі у святі Просфори. Уклінно дякую о. Івану, церковному братству, вельмишановним членкиням Союзу Українок, працівникам Будинку дитячої та юнацької творчості, а також нашим поважним спонсорам свята: п. Лесі та Ігорю Белінським, Юліанові Лопавчуку, і тим хто передав кошти на солодощі – підприємцям Іванові Навольському, родині Степана Навольського, Іванові Городинському, Іванові Дрозду, Ярославові Вацику, п. Володимиру Чубатому і п. Світлані Яковишин.

(Виступи)

В знак вдячності учасникам Свята Просфори звучить у спільному виконанні «Многая літа».

Ваш коментар буде першим

Коментувати

Ваш email не публікується.